metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Dalších 12 fotografií v galerii
Takhle znají vilu kolemjdoucí. | foto: Metro

Kdo bude využívat Werichovu vilu? Rozhodne o tom výběrové řízení

  13:32
Praha 1 ve čtvrtek vyhlásí nové výběrové řízení na využití Werichovy vily na Kampě. Zájemci se mohou hlásit do 29. listopadu. "Nového nájemce by měla pomoci vybrat komise složená z respektovaných odborníků," řekl dnes starosta první městské části Oldřich Lomecký. Jedním z požadavků výběrového řízení je, aby ve vile vzniklo muzeum Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Osud Werichovy vily Praha 1 řeší již více než deset let.

Vypsání výběrového řízení schválila na úterním jednání rada městské části. "Náš původní záměr se nemění. Z Werichovy vily chceme mít kulturně-společenské centrum, kde budou organizovány výstavy, vzdělávací programy, přednášky a další podobné aktivity," poznamenal Lomecký.

Zájemci o pronájem musí Praze 1 předložit projekt, který by z domu vytvořil kulturně-společenské centrum a muzeum, které by připomínalo odkaz Wericha, Voskovce a dalších osobností spojených s vilou, Prahou a první městskou částí. Radnice odmítá, aby v něm byla zřízena restaurace nebo byty. Výjimkou může být drobné občerstvení.

Vilu měla mít v nájmu mecenáška umění Meda Mládková

V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále za symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit.

Nové vedení radnice se po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady. S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy, zastupitelé Prahy 1 ji ale odmítli schválit a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení. Lomecký očekává, že nabídky pošle několik organizací. Nadace již dříve avizovala, že se do nové soutěže přihlásí. Zúčastnit se také chtěly například Post Bellum nebo HAF studio.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek