metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Do školy | foto: MAFRA

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

  5:27
Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.

Před klánovickou základkou platí od minulého pondělí neobvyklý zákaz. Do těsné blízkosti dvojice budov Masarykovy základní školy se ve všední dny od 7.30 do 8 hodin nedostanou auta. V tomto čase se totiž na hlavní klánovické třídě – ve Slavětínské ulici – tvořila každý všední den menší kolona, a to údajně právě kvůli takzvanému mamataxi. Několik desítek aut rodičů jedoucích nejčastěji směrem od Šestajovic tak kvůli novým dopravním značkám a plastovým dopravním kuželům vysazuje děti jinde.

„Zatím tento projekt jednoznačně přinesl více zmatků a negativ než přínosů. Částečně je to dané zoufalým způsobem komunikace ze strany místního úřadu, který o celé akci informoval pozdě a naprosto minimálně. Do poslední chvíle například nebyly místním lidem známy detaily objízdných tras a změn provozu,“ říká pro deník Metro opoziční zastupitel a bývalý starosta Klánovic Ferdinand Polák.

Mimoklánovičtí rodiče byli podle něj navíc informováni prakticky pouze přes školu. Což zejména u malých dětí nemohlo fungovat.

„Výsledkem jsou ranní zmatky v okolí školy, kdy rodiče sami hledají náhradní trasy a vysazují děti doslova, kde se dá, což často ústí v nebezpečné situace. Dalším negativem je zvýšení provozu v úzkých okolních uličkách. Na hlavní ulici je přece semafor a na provoz dohlíží strážník městské policie,“ dodává pro Metro Polák.

Manévry s kužely
Téma bezpečí před místní školou se podle klánovické starostky Zorky Starčevičové řeší minimálně patnáct let.

„Rodiče si dlouho stěžovali na dopravní běsnění před školou, kde se během dvaceti minut před osmou ráno proplétala jedoucí a parkující auta, děti jdoucí od autobusu, cyklisté a jezdci na koloběžkách. Odbočující auta blokovala provoz a vznikaly tak neuvěřitelné zácpy, kvůli kterým autobusy dojížděly na nádraží se zpožděním, a lidé nestíhali přestup na vlak,“ vzpomíná pro deník Metro starostka a dodává: „Dokonce Klánovice přišly o jeden spoj, který prakticky nebyl schopný dojet na nádraží na čas.“

Takzvané školní ulice nevymyslela klánovická radnice. Jde o oprášený projekt BESIP, který funguje obdobně například u sousedů v Horních Počernicích. O tom, že jedna z nejvýchodnějších pražských čtvrtí opatření kolem své školy chystá, deník Metro informoval čtenáře začátkem tohoto měsíce.

Inspirace z Říčan
S nápadem inspirovat se projektem, který už je roky vyzkoušený před školami v Horních Počernicích, v Praze 6 nebo v Říčanech, přišel tajemník úřadu Petr Vilgus.

Kritika o neinformovanosti je podle Starčevičové lichá. Akci podle ní předcházela rozsáhlá informační kampaň mezi rodiči a i dalšími obyvateli Klánovic.

„Chceme v praxi ověřit, že řešení vyzkoušené jinde bude v Klánovicích fungovat. Sledujeme změny v chování řidičů a hlídáme si, abychom zklidněním jednoho místa výrazně nepřetížili druhé. Zatím úředníci vysledovali, že část rodičů přestala vozit děti do školy autem, protože je větší pohyb dětí z autobusů a v ulici se objevilo více pěších a cyklistů. Dále bude sledován pohyb aut i ve vedlejších ulicích,“ svěřila Metru Starčevičová.

Vlna kritiky
Diskuze kolem toho, zda má projekt školní ulice smysl, je nyní v plném proudu. Jedním z neoficiálních mluvčích kritiků „zrušení mamataxi“ je například opoziční zastupitel Petr Šafránek. Nejen jeho stížnosti však radnice podle Starčevičové bere více než vážně.

„Na Facebooku se objevily některé kritiky, hlavně od jednoho opozičního zastupitele a od některých obyvatel, kteří své děti dovážejí autem do školy, často ze Středočeského kraje. Dorazila k nám na úřad, pochopitelně, i stížnost na silnější provoz v ulici V Pátém, která je mimo oblast uzávěrky. Všechny, kladné i záporné reakce, bereme skutečně na vědomí. Prioritně dáme přednost bezpečnosti dětí, na dalším místě bude klid obyvatel,“ doplňuje Starčevičová.

Případné názory a zkušenosti mohou místní směřovat na telefon tajemníka Petra Vilguse 602 607 994 nebo na mail tajemnik@praha-klanovice.cz.

Výzva

  • Šestý ročník výzvy Pěšky do školy se blíží. Loni se zapojilo 94 škol ze čtyřiceti obcí.
  • Letošní výzva se odehraje během Evropského týdne mobility od 16. do 22. září. Registrovat se lze již od včerejška.
  • Výzva je nejen pro školy a třídy, ale také pro různé týmy. Zapojit se mohou rodiče se svými dětmi, dětmi od sousedů nebo ze školy, týmy učitelů nebo spolužáků. Koordinátorem může být každý. Více na Peskymestem.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek