metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Koleje. Do Zdib i tramvaj odbočující do Malešic

30. května 2018  9:57 Filip Jaroševský Metro.cz
O tramvajovém propojení hlavního města s okrajovými částmi Prahy-východ a Prahy-západ se hovoří již nějakou dobu. Tento týden středočeští krajští radní posunuli nápad o krok blíže k realizaci.

Plánovanou výstavbu tratě mezi Prahou a Zdiby za více než dvě miliardy korun, která má vést z Kobylis, zařadili mezi projekty financované z Evropské unie. Na projektu se podílí i Praha.

„Prodloužení tramvají do Zdib přinese zásadní změnu. Zlepší se obslužnost přilehlých částí Středočeského kraje a rozšíří se nabídka přímých spojení například pro obyvatele Dolních Chaber, Zdib a Sedlce,“ říká středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, podle které již nebude veřejná hromadná doprava tolik závislá na dopravních zácpách.

S výstavbou se počítá mezi roky 2022 až 2024. Celkové náklady jsou vyčísleny na částku 2,364 miliardy korun. Praha se má na projektu podílet částkou 1,252 miliardy.

Druhou velkou věc týkající se tramvají schválili včera pražští radní. V zaplnění zeleného pásu, který byl v Počernické ulici v Praze 10 vybudován pro budoucí tramvaje před desítkami let, přestali místní doufat dávno. Magistrát však nyní dá zpracovat projektovou dokumentaci, která by prodloužení tramvají do této ulice umožnila. Podle dřívějších výpočtů měla stavba vyjít na 1,2 miliardy, a tak se do ní nikdo příliš nehrnul.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka chce ale magistrát část peněz odčerpat z evropských fondů, čímž ušetří. „Mezi kolejemi bude štěrk. Svršek tak bude snadno rozložitelný, kdykoliv bude třeba, a nemusíme proto překládat teplovod. Celkové náklady se tím sníží,“ řekl Dolínek. Z celkových nákladů dostane 300 milionů korun Pražská vodohospodářská společnost na přeložení vodovodu, který by byl jinak umístěn pod tratí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám