metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Dalších 5 fotografií v galerii
Prohlídka pražských kolektorů. | foto: Dana JanečkováMetro.cz

Kolektorová síť tunelů zeje prázdnotou. Na prohlídku si Pražané počkají možná i roky

  6:45
Na obnovení turistických prohlídek podzemními sítěmi kolektorů, kterými vedou pod centrem města inženýrské sítě, si Pražané počkají déle, než někteří čekali. Zákaz vstupu návštěvníkům, který zapříčinily teroristické útoky v Paříži, nebude podle mluvčí kolektorů Dany Janečkové možné zrušit možná i několik let.

„Kolektory byly pro veřejnost uzavřeny z bezpečnostních důvodů na základě výsledku bezpečnostního auditu, který si dalo vypracovat vedení společnosti. Domnívám se, že v nejbližších letech obnoveny nebudou,“ řekla Metru Janečková.

Podle ní na zákaz doplácejí především ti, kteří chtěli kolektory navštívit před Vánoci či návštěvu darovat jako vánoční dárek. Poptávka po možnosti navštívit kolektory přitom neupadá ani pod potenciální bezpečnostní hrozbou, díky které byly tunely preventivně uzavřeny. „Lidé jsou zklamáni, že nemohou pražské technické podzemí navštívit, prohlídky byly velmi oblíbené,“ dodává Janečková.

Turistické prohlídky zde byly zrušeny koncem listopadu 2015. Turisté zde do té doby mohli využívat dvě vyhrazené trasy každý týden ve středu a v pátek a poslední sobotu v měsíci. Obě prohlídkové trasy začínaly na Senovážném náměstí, kratší vedla na Příkopy, delší do Celetné ulice. V současnosti se zvažuje také zbudování kolektorů pod Václavským náměstím. „V současné době je zpracovaná studie proveditelnosti a připravujeme zadání pro zpracování dokumentů územního rozhodování,“ doplňuje Janečková.

Po pařížských útocích teroristů, které 13. listopadu nepřežilo 130 lidí, zavedla nová bezpečnostní opatření většina evropských metropolí. Primátorka Adriana Krnáčová s rozhodnutím souhlasila na doporučení policie, sama ho však označila za přehnané.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek