metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
Nepořádek kolem popelnic v Praze 10
Větší foto
Nepořádek kolem popelnic v Praze 10 | foto: Metro.cz

Kolem kontejnerů popeláři neuklízí

23. listopadu 2018  8:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Za odkládání odpadu u černých popelnic hrozí pokuta. Pražské služby chtějí zlozvyk vymýtit kampaní.

Popelnice přetékající odpadky, ale i nepořádek v jejich okolí patří v metropoli k častým jevům. Největší svozová společnost Pražské služby proto odstartovala kampaň s názvem „Stop nepořádku“, která tyto problémy vysvětluje a radí, jak je řešit.

„Pokud v objektu či bytovém domě pravidelně přetékají popelnice na směsný odpad, je potřeba obrátit se na jeho správce nebo majitele a požádat ho o navýšení objemu či počtu odpadových nádob,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Díky žádosti správce mohou popeláři prý také jezdit častěji.

Dalším, a ještě viditelnějším prohřeškem je odhazování nadměrného odpadu vedle popelnic. „Přestože muži v oranžovém nejsou těmi, kteří problém způsobili, prvotní negativní emoce směrují právě na jejich adresu. Popeláři nemají v popisu práce uklízet nepořádek z okolí černých popelnic. Odstranění by měl zajistit ten, kdo má daný objekt na starosti,“ dodává Mana a upřesňuje, že za přestupek odkládání odpadu mimo sběrné nádoby hrozí pokuta do výše padesáti tisíc korun.

Starý nábytek či vysloužilá elektronika by měly končit na sběrném dvoře. Těch se po metropoli nachází dvacítka a Služby provozují sedm z nich. Svoz stavební suti lze objednat na webu svozové společnosti. Ty také zároveň pravidelně přistavují kontejnery na velkoobjemový odpad do ulic. „Termíny přistavení naleznou Pražané na webových stránkách jednotlivých městských částí či Magistrátu hl. m. Prahy,“ doplňuje Mana.

Jedinou výjimkou, kdy popeláři v Praze sbírají odpadky kolem popelnic, jsou ty u kontejnerů na tříděný odpad. Musí však být opravdu recyklovatelné.

Kam s odpadky?

  • Také letos v prosinci odstartuje tradiční kampaň „Kam s ním?“ aneb „My děti si přejeme, aby Praha byla čistá“.
  • Potkani, hlavní maskoti kampaně, společně s podpůrným týmem opět zavítají do několika školských zařízení a na frekventovaná místa v metropoli. Tam budou informovat a učit o správném nakládání s odpady i třídění.
  • V rámci kampaně svozová firma připravila obvyklý vědomostní on-line kvíz na webu Pražských služeb.
  • Novinkou pro letošní rok je fotosoutěž na Facebooku o nejlepší snímek s maskoty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám