metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: Praha.eu

Komunální odpad bude možná odvážet Technická správa komunikací

  16:03
Město zamýšlí převést svoz komunálního odpadu z Pražských služeb pod nově vznikající akciovou společnost Technické správy komunikací. V Pražských službách by zůstala pouze komerční sféra svozu. Praha tak reaguje na obchod, v rámci kterého minoritní akcionář Northward Holdings Limited prodal svůj podíl firmě EP Industries. Praha o tento podíl usilovala.

V úterý by měla uvedený záměr projednat rada hlavního města. Pokud postup radní schválí, část PSAS by Praha takzvaně propachtovala do TSK - radní by dali pokyn ke svolání valné hromady PSAS, ta by záměr schválila a předložila jej TSK. Ta by nabídku následně přijala a celá „nekomerční“ část firmy včetně managementu by se přesunula pod TSK.

Křetínský Prahu přeplatil

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) nechtěl záměr komentovat, považuje ale takový krok za logický. „Vznikne tak silný městský subjekt, který přispěje k lepší správě komunikací a úklidu města. Spojením aktivit TSK a PSAS propojíme úklid města, dopravní značení, výstavbu silnic a jejich rekonstrukci,“ řekl.

Pětinový podíl v PSAS, který chtěla Praha od firmy NHL odkoupit, získal holding EP Industries. Cenu ani další podrobnosti firma nezveřejnila. Praha za podíl 19,32 procenta nabízela 800 milionů. Majoritním akcionářem EP Industries je s 60 procenty Daniel Křetínský. Holding získal podíl prostřednictvím své odpadové společnosti AVE CZ.

Lhali nám několik týdnů, říká Vávra

Nákup podílu, který původně chtěla Praha, považuje Vávra za bezprecedentní. „Oficiální dopis jsem neobdržel, vím to jen z otevřených zdrojů. Minoritní akcionář uváděl Prahu v omyl a jednání poslední týdny byla zbytečná, takový obchod totiž nelze uskutečnit za dva dny,“ řekl. Podle jeho slov transakce ohrozí fungování PSAS.

Praha jako většinový vlastník PSAS roky usilovala o ovládnutí firmy, aby si mohla vlastními silami zajišťovat svoz odpadu. Směřovala k tomu, že bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení, takzvaně in-house. Minulý týden pětinový vlastník, firma NHL, ale oznámila, že svůj podíl městu neprodá.

Pražské služby

  • Pražské služby se v hlavním městě starají o odvoz odpadu a údržbu komunikací.
  • V pololetí zvýšily zisk na 69,23 milionu korun, nejziskovější byl pro firmu právě svoz odpadů, na kterém za šest měsíců vydělala 79 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek