metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: Praha.eu

Komunální odpad bude možná odvážet Technická správa komunikací

  16:03
Město zamýšlí převést svoz komunálního odpadu z Pražských služeb pod nově vznikající akciovou společnost Technické správy komunikací. V Pražských službách by zůstala pouze komerční sféra svozu. Praha tak reaguje na obchod, v rámci kterého minoritní akcionář Northward Holdings Limited prodal svůj podíl firmě EP Industries. Praha o tento podíl usilovala.

V úterý by měla uvedený záměr projednat rada hlavního města. Pokud postup radní schválí, část PSAS by Praha takzvaně propachtovala do TSK - radní by dali pokyn ke svolání valné hromady PSAS, ta by záměr schválila a předložila jej TSK. Ta by nabídku následně přijala a celá „nekomerční“ část firmy včetně managementu by se přesunula pod TSK.

Křetínský Prahu přeplatil

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) nechtěl záměr komentovat, považuje ale takový krok za logický. „Vznikne tak silný městský subjekt, který přispěje k lepší správě komunikací a úklidu města. Spojením aktivit TSK a PSAS propojíme úklid města, dopravní značení, výstavbu silnic a jejich rekonstrukci,“ řekl.

Pětinový podíl v PSAS, který chtěla Praha od firmy NHL odkoupit, získal holding EP Industries. Cenu ani další podrobnosti firma nezveřejnila. Praha za podíl 19,32 procenta nabízela 800 milionů. Majoritním akcionářem EP Industries je s 60 procenty Daniel Křetínský. Holding získal podíl prostřednictvím své odpadové společnosti AVE CZ.

Lhali nám několik týdnů, říká Vávra

Nákup podílu, který původně chtěla Praha, považuje Vávra za bezprecedentní. „Oficiální dopis jsem neobdržel, vím to jen z otevřených zdrojů. Minoritní akcionář uváděl Prahu v omyl a jednání poslední týdny byla zbytečná, takový obchod totiž nelze uskutečnit za dva dny,“ řekl. Podle jeho slov transakce ohrozí fungování PSAS.

Praha jako většinový vlastník PSAS roky usilovala o ovládnutí firmy, aby si mohla vlastními silami zajišťovat svoz odpadu. Směřovala k tomu, že bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení, takzvaně in-house. Minulý týden pětinový vlastník, firma NHL, ale oznámila, že svůj podíl městu neprodá.

Pražské služby

  • Pražské služby se v hlavním městě starají o odvoz odpadu a údržbu komunikací.
  • V pololetí zvýšily zisk na 69,23 milionu korun, nejziskovější byl pro firmu právě svoz odpadů, na kterém za šest měsíců vydělala 79 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy