metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Středa 25. května 2022. Svátek má Viola
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: Praha.eu

Komunální odpad bude možná odvážet Technická správa komunikací

  16:03
Město zamýšlí převést svoz komunálního odpadu z Pražských služeb pod nově vznikající akciovou společnost Technické správy komunikací. V Pražských službách by zůstala pouze komerční sféra svozu. Praha tak reaguje na obchod, v rámci kterého minoritní akcionář Northward Holdings Limited prodal svůj podíl firmě EP Industries. Praha o tento podíl usilovala.

V úterý by měla uvedený záměr projednat rada hlavního města. Pokud postup radní schválí, část PSAS by Praha takzvaně propachtovala do TSK - radní by dali pokyn ke svolání valné hromady PSAS, ta by záměr schválila a předložila jej TSK. Ta by nabídku následně přijala a celá „nekomerční“ část firmy včetně managementu by se přesunula pod TSK.

Křetínský Prahu přeplatil

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) nechtěl záměr komentovat, považuje ale takový krok za logický. „Vznikne tak silný městský subjekt, který přispěje k lepší správě komunikací a úklidu města. Spojením aktivit TSK a PSAS propojíme úklid města, dopravní značení, výstavbu silnic a jejich rekonstrukci,“ řekl.

Pětinový podíl v PSAS, který chtěla Praha od firmy NHL odkoupit, získal holding EP Industries. Cenu ani další podrobnosti firma nezveřejnila. Praha za podíl 19,32 procenta nabízela 800 milionů. Majoritním akcionářem EP Industries je s 60 procenty Daniel Křetínský. Holding získal podíl prostřednictvím své odpadové společnosti AVE CZ.

Lhali nám několik týdnů, říká Vávra

Nákup podílu, který původně chtěla Praha, považuje Vávra za bezprecedentní. „Oficiální dopis jsem neobdržel, vím to jen z otevřených zdrojů. Minoritní akcionář uváděl Prahu v omyl a jednání poslední týdny byla zbytečná, takový obchod totiž nelze uskutečnit za dva dny,“ řekl. Podle jeho slov transakce ohrozí fungování PSAS.

Praha jako většinový vlastník PSAS roky usilovala o ovládnutí firmy, aby si mohla vlastními silami zajišťovat svoz odpadu. Směřovala k tomu, že bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení, takzvaně in-house. Minulý týden pětinový vlastník, firma NHL, ale oznámila, že svůj podíl městu neprodá.

Pražské služby

  • Pražské služby se v hlavním městě starají o odvoz odpadu a údržbu komunikací.
  • V pololetí zvýšily zisk na 69,23 milionu korun, nejziskovější byl pro firmu právě svoz odpadů, na kterém za šest měsíců vydělala 79 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

I v Dejvicích létají piliny a větve. Do prořezávky se pustili arboristé TSK. Hotovo bude za osm let

vydáno 25. května 2022  5:14

Obyvatelé Prahy 6 musejí dávat při procházkách větší pozor, kam šlapou. Snadno totiž mohou při pozorování šikovné partičky arboristů, která zde v těchto...  celý článek

Komerční sdělení

Trnava Xrace zve na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

vydáno 25. května 2022

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a dokonce ten nejobtížnější, pokud...  celý článek

Městská mobilita: Aneb jak se rozumně a hbitě pohybovat po městských a příměstských aglomeracích

vydáno 24. května 2022  19:38

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

RECENZE: Druhý Top Gun rozbuší divákovo srdce. A vrátí vám víru v trháky

vydáno 24. května 2022  17:14

Pokračování militaristické pohádky přilétá zítra po 36 letech i do tuzemských kin. Důvodů, proč na něj vyrazit, je nespočet.   celý článek