metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
Letní sluníčko vylezlo zpoza mraků, čehož Pražané na náplavkách i v parcích...
Letní sluníčko vylezlo zpoza mraků, čehož Pražané na náplavkách i v parcích využívali k opalování. (19. července 2017) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Koupat se ve Vltavě? Jde to

9. srpna 2017  6:01 Pavel Šťastný
Zaplavat si v řece s­ výhledem na okolí můžete, ale důležitý je výběr místa.

Letní dny lákají odhodit šaty a skočit do chladné řeky. Vybudování koupaliště ve Vltavě je sice v nedohlednu, ale někteří jedinci se v ní osmělují pravidelně. „Kvalita vody vodních toků se v posledních letech téměř všude zlepšila, ale místa ke koupání je třeba ve volné přírodě vybírat s rozvahou,“­ říká mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. „Zejména jsou nevhodné řeky pod městy, kde se mohou ve zvýšeném množství vyskytovat látky pocházející z čištění odpadních vod, a tím i bakteriální znečištění,“ dodává Roldán.

Osvěžení v řece. Možná už příští rok

Vltavské břehy bývaly v ­létě obsypané říčními plovárnami a ­koupajícími se Pražany. Tečku za letní idylkou na řece udělala zhoršující se kvalita vody a vltavská kaskáda. Voda vypouštěná z hloubky nádrží si drží v zimě i v létě stejnou teplotu, která přiláká ke koupeli asi jen otužilce.

Plovárny na vodní hladině mají svou tradici a fungují v­ mnoha významných světových městech. Jsou v New Yorku, Berlíně, Vídni a úvahy o ­nové říční plovárně inspirované Kodaní dorazily i do Prahy. Magistrát plánuje vybudovat na březích Vltavy několik plovoucích bazénů. Jeden by měl vyjít na 70 milionů korun. „Do příštího roku chceme udělat minimálně jeden, nejspíš bude mezi Palackého a Železničním mostem,“ uvedla pro server iDNES.cz primátorka Adriana Krnáčová. Na náplavku u Výtoně míří každé léto stovky lidí, kteří si chodí k řece posedět, popít nebo za hudbou. Nabídka koupání by byla další možností, jak na břehu Vltavy relaxovat.

Už před pěti lety se objevil plán tří architektů na kruhovou plovárnu o průměru 50 metrů, s bazénem dlouhým 25 metrů, s přístupem po pontonové lávce nebo lodičkou. Koupalo by se v říční vodě filtrované speciální membránou. V ­zimě by pak bazén mohl sloužit jako kluziště.

Robert Oppelt

K relaxaci u řeky můžete navštívit i rekreační areály. „Koupání ve Vltavě nedoporučujeme. Voda není špinavá, ale extrémně studená,“ ­říká mluvčí Žlutých lázní Hana Tietze. „Nejsme přírodní koupaliště, ale pár lidí u­ nás do řeky vleze,“ dodává Tietze.

Na Vltavě se také připravují čeští reprezentanti v rychlostní kanoistice na blížící se mistrovství světa v Račicích. „Je jasné, že by mohla být čistší, ale osobně jsem nikdy problém s kvalitou vody neměl. Samozřejmě občas člověk potká ve vodě nafouklé zvířátko,“ řekl pro Metro kajakář Daniel Havel.

Jedním z odvážlivců, který se svlažuje v řece, je bývalý správce náplavek Daniël Hagen. „Jsem loďař a jsem ochotný se koupat skoro kdekoliv, takže i ve Vltavě,“ říká Hagen. „Ale v místě přítoku Botiče v ­žádném případě. Když je velká voda, často se tam vyskytuje i­ toaletní papír,“ dodává. Nejhorší znečištění vody představuje náplavka Rašínova nábřeží, která je společensky nejživějším prostorem břehů řeky v centrální části. „Náplavka se maximálně vytěžuje komerčně, je tam spousta akcí a velký počet lodí, který brání kouzelnému výhledu na řeku. Pravidelně pozoruji, jak mladí lidé hází kelímky do vody a mají z ­toho legraci,“ popisuje Hagen.

Navíc dochází k velkému rozmachu půjčování šlapadel, lodiček nebo paddleboardů, a tak rapidně narůstá provoz. „Praha přestává být průjezdná a pro kapitána lodní linky je obtížné situaci na řece zvládnout. Do centra už nemohou přibývat nová plavidla,“ komentuje Hagen.

Za poslední dva roky přibylo přes dva tisíce lodí. „Jedná se o plavidla rekreační a jejich provoz je vyšší především v letních měsících,“ doplňuje ředitel Plavební správy v Praze Hynek Beneš.

Problém v lodní dopravě představuje i tankování malých plavidel, protože v Praze pro ně chybí čerpací stanice. Majitelé musí doplňovat nádrž pomocí kanystrů, a tak hrozí únik paliva. „Odstranění nebezpečné látky ve Vltavě jsme řešili v loňském roce ve třiadvaceti případech. S ­ostatními roky je číslo zhruba srovnatelné,“ říká mluvčí hasičů Martin Kavka. „V některých případech šlo o menší únik nafty z lodě, ale o žádné velké škody se nejednalo,“ dodává Kavka.

„Velká plavidla podle mě stav vody nezhoršují. V současné době se dbá více na jejich čistotu a pravidelně prochází pečlivou kontrolou. Znečištění vody se ale nelepší, protože lodí a zároveň lidí na řece je velké množství,“ míní Hagen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám