Jsou věci, které se musí propojit, aby fungovaly. Takový je v souvislosti se zamýšleným vyhlášením Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory názor někdejšího dlouholetého náčelníka krušnohorské Horské služby Rudolfa Chlada. Podělil se o něj ve veřejné diskuzi, kterou na toto téma svolali pracovníci dobrovolnického centra Instand.
„Povodí Ohře má jednoho ředitele, Horská služba jednoho náčelníka. I Destinační agentura Krušnohoří působí pod jedním ředitelem na území jak Karlovarského, tak Ústeckého kraje,“ argumentoval Chlad.
Po jednotné správě nad Krušnými horami volá i Petr Krása z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Ta dosavadní je totiž podle něj roztříštěná. „V Krušných horách jsou chráněná území, která spravují dva kraje, obce s rozšířenou působností i jednotlivé obce. Chráněná krajinná oblast garantuje jednoduchý a předvídatelný přístup k ochraně přírody,“ vysvětlil Krása.
„Ta administrativní hranice nezná. Nemůžeme přijít, třeba nerozvážným územním plánem, o to nejcennější, co v Krušných horách máme. Tedy o přírodu a krajinu,“ doplnil přírodovědec Vladimír Melichar.
Karlovarsko je proti
Přístup k záměru vyhlášení CHKO je podle účastníků diskuze rozdílný. Zatímco z Karlovarského kraje zní dost hlasů proti, na Ústecku je situace opačná.
„Může to mít souvislost s rozvojem cestovního ruchu. Zatímco v Karlovarském kraji je jich hodně, v Ústeckém ne,“ naznačil jeden z možných důvodů odlišných postojů Štěpán Javůrek, ředitel Destinační agentury Krušnohoří.
„Řekl někdo pádné důvody, proč CHKO ne?“ zeptala se na diskuzi Lenka Štelcichová, starostka Hory Svatého Šebestiána. Jedním z argumentů odpůrců je podle Petra Krásy tvrzení, že chráněná krajinná oblast zastaví rozvoj měst a obcí.
„Nikdo ale neřekl, jak. Existují územní plány, které zůstanou v platnosti a správa oblasti je musí respektovat. A v nejcennější lokalitách Krušných hor je hodně věcí zakázaných už nyní,“ podotkl pracovník AOPK.
Rozhodnutí je na vládě
O vyhlášení chráněných krajinných oblastí rozhoduje vláda. Legislativní proces, který trvá přibližně rok, však v případě Krušných hor ještě ani nezačal.
„Podstatné je najít kompromis mezi zájmy obyvatel regionu, samospráv a cestovního ruchu. Čím dřív se to podaří, tím lépe. Musí tomu ale předcházet férová diskuze, která vysvětlí jak výhody, tak ale i možné nevýhody, respektive to, jak se oblast dotkne života lidí,“ dodal ředitel destinační agentury Javůrek.