metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Havlíčkobrodská Jiskra je v problémech a žádá město o mimořádnou dotaci

  15:12
Tělovýchovná jednota Jiskra Havlíčkův Brod je ve finančních problémech. Organizaci sdružující na 1 500 sportovců chybí zhruba tři miliony korun na provoz. O pomoc žádá město. Některé z oddílů z obav před krachem žádají členské příspěvky v hotovosti, mimo účty Jiskry.
Koncem loňského roku TJ Jiskra otevřela v Havlíčkově Brodě druhou sportovní halu. Její výstavba však podle předsedy tělovýchovné jednoty Miroslava Sommera se současnými finančními problémy Jiskry nijak nesouvisí.

Koncem loňského roku TJ Jiskra otevřela v Havlíčkově Brodě druhou sportovní halu. Její výstavba však podle předsedy tělovýchovné jednoty Miroslava Sommera se současnými finančními problémy Jiskry nijak nesouvisí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Že se havlíčkobrodské Jiskře v poslední době nedaří zrovna nejlépe, přiznává sám její šéf. „Určité finanční problémy máme. Došlo k nim navýšením plateb za energie na více než dvojnásobek,“ potvrdil předseda TJ Jiskra Miroslav Sommer. Organizace zároveň neobdržela tolik peněz od Národní sportovní agentury (NSA), kolik si představovala.

Tělovýchovná jednota je vlastníkem a stará se v Brodě o celou řadu sportovišť. Ze svých peněz určených na provoz hradí i spotřebu energií. A ta se dle Sommera z původního jednoho milionu korun ročně před rokem zvýšila na dva a půl milionu.

„Milion a půl ročně nám pak chybí na běžnou činnost, jako je například hrazení startovného, úhrada rozhodčích a jejich cest a dalších věcí,“ vysvětluje předseda. „Proto jsme přijali jistá opatření, abychom tyto peníze někde našli,“ dodal.

Jedním z takových opatření je žádost o pomoc vedení města. TJ Jiskra poprosila o mimořádnou dotaci ve výši tři miliony korun. „Žádost byla v tuto chvíli předána k projednání kompetentním orgánům a v červnu o jejím poskytnutí bude kolektivně rozhodovat zastupitelstvo,“ vzkázala na konci března dnes již bývalá mluvčí radnice Alena Doležalová.

„Budeme se snažit Jiskře pomoci. Je to největší sportovní organizace ve městě, stará se o patnáct set sportovců, z nichž naprostá většina jsou děti,“ předeslal brodský starosta Zbyněk Stejskal. Členem TJ Jiskra je v průměru každý patnáctý obyvatel Brodu.

Oddíly se bojí krachu, příspěvky chtějí hotově

Dalším z opatření je navýšení členských příspěvků na více než dvojnásobek. Tělovýchovné jednotě člen každého oddílu, jež pod ní spadají, místo dosavadních dvou set korun ročně platí pětistovku. „Je potřeba si uvědomit, že naše sportoviště oddíly užívají bezplatně, členové mají jistý servis,“ obhajuje navýšení Sommer. Své příspěvky si pak účtují i samotné oddíly.

Výrazné navýšení příspěvků a zvěsti o finančních problémech však mnohé oddíly, členy i jejich zákonné zástupce vystrašily. Obávají se, aby Jiskra nezkrachovala a třeba neskončila. Některé z oddílů na to reagují tak, že žádají o platbu členských příspěvků v hotovosti, mimo účty Jiskry.

„Některé faktury byly proplaceny s více než dvouměsíčním zpožděním, přestože jsme na účtech peníze měli. Reaguji proto podobně jako další velké oddíly. Raději budeme držet hotovost v trezoru a platit faktury z těchto peněz. Nechci riskovat, že před blížícím se startem sezony budeme někde dlužit,“ rozeslal rodičům na počátku jara informace jeden z oddílů.

„Až se situace uklidní, tak zase bude možno posílat peníze na účet TJ. Omlouvám se za komplikace,“ dodal ve zprávě členům a jejich zákonným zástupcům vedoucí oddílu.

Podle Miroslava Sommera takový postup ale rozhodně není správný, do financí vnáší další zmatek a nejistotu. „Na valné hromadě budu na předsedy oddílů apelovat, aby se tato praxe neděla. Je potřeba, aby veškeré platby šly přes účty a účetnictví bylo v pořádku,“ pravil.

Vidět do účetnictví chce i město

Nahlédnout do účetnictví před jednáním o třímilionové pomoci chce i vedení města. Byť si je vědomo, že samo o sobě do organizace, která pod něj nespadá, žádný audit poslat nemůže. „Budeme po Jiskře požadovat vysvětlení a spolupráci při kontrole účetních dokladů,“ oznámil starosta Stejskal.

Případná jednorázová pomoc města vytáhne Jiskru z nejhoršího pro tuto chvíli. Pomůže zacelit díry v hospodaření za loňský a letošní rok. Nezaručí ale, že se situace už nebude moci opakovat. Proto by se s vedením města chtěl Miroslav Sommer dohodnout na nastavení nových dotačních pravidel.

„Chtěli bychom, aby dotace zohledňovaly i náklady na provoz a údržbu sportovišť. Na rozdíl od hokeje a fotbalu, kterým se o majetek starají městské technické služby, si tyto věci zajišťujeme a platíme sami. Chtěli bychom srovnat podmínky,“ řekl.

Před koncem loňského roku TJ Jiskra otevřela v Havlíčkově Brodě druhou sportovní halu. Její výstavba přišla na 75 milionů korun. Většina šla z dotací NSA, část pokryly dotace od města a kraje. Sama Jiskra zaplatila jeden a půl milionu korun. „Ale stavba haly se současnými finančními problémy nikterak nesouvisí,“ odmítl Sommer tyto dvě záležitosti spojovat.

O převodu majetku TJ Jiskra na město se v Brodě už v minulosti opakovaně jednalo. Před necelými deseti lety se podařilo uzavřít dohodu v případě atletického a fotbalového stadionu Na Losích. V roce 2018 pak město od Jiskry převzalo sousední tenisové kurty i s patřičným zázemím.

7. prosince 2023

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

19. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy:...

Heřmanův Městec koupí zanedbaný zámecký rybník, plánuje jeho obnovu

24. července 2024  6:20

Město Heřmanův Městec na Chrudimsku koupí od svazu rybářů zámecký rybník. Je zanedbaný a několik...

Novou čtvrť začnou stavět za tři roky, nabídne 130 bytů

24. července 2024

Nová obytná čtvrť v bývalých kasárnách ponese název Pražská brána. Obyvatelům nabídne ulice plné...

Klíšťata už zvládají i vedra, pomáhají jim časté srážky a vlhkost

24. července 2024  7:22

Klíšťatům vadí extrémy, letos se jim však daří i v přetrvávajících velmi vysokých teplotách....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!