metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Policie na řidiče tuningů nereagovala, organizátoři přitom informovali online

  13:08
Několik set řidičů tuningových aut se v noci ze soboty na neděli prohánělo mezi Prahou a Jičínem, policisté však proti nim výrazněji nezasáhli, což veřejnost kritizuje. Nedokázali jsme včas reagovat, neměli jsme informace, vysvětluje policie. Přestože organizátoři a účastníci srazu o své jízdě průběžně informovali na sociálních sítích.

Když se na jičínské náměstí, kde chvíli předtím sraz tunerů pokračoval, policisté dostali, zastihli už jen poslední vozy. Řvoucí motory vytuněných aut a řádění tří řidičů, kteří v noci se soboty na neděli poškodili historickou dlažbu kruhy po pneumatikách, tak zastavit nestihli.

Místní za to policii kritizují. Strážníci, radnice i státní policie vysvětlují, že o akci dopředu nevěděli a že všechny dostupné policejní hlídky v Jičíně i okolí zrovna zasahovaly u naléhavých případů s fyzickým násilím či u neodkladného pátrání mimo město.

Sraz i driftování na náměstí v Jičíně trvaly asi půl hodiny. Za akcí stojí skupina Prague-Brikule, která nárazově pořádá podobné akce a dává o nich vědět jen krátce před začátkem. I tentokrát ale své příznivce informovala o přesunech do Jičína či k pražskému Nuselskému mostu prostřednictvím příběhů na síti Instagram.

„Odjezd na OMW před nuselákem směr do centra. Budou divy,“ přidali například i s odkazem na mapu, na kterém místě se řidiči sejdou. K odjezdu do Jičína vyzvali své příznivce v 0:29 hodin.

Jičínští strážníci dostali první informaci na lince 156 od státní policie až v 0:50. Ohlásili jim, že se do Jičína blíží kolona osobních aut od Mladé Boleslavi a jedná se o tuningový sraz. Strážníci pak už na kamerách viděli, jak auta vjíždějí na historické náměstí. Státní policie mezitím svolávala své hlídky. Ale než dorazily na místo, bylo pozdě.

arrive, make show, disappear‍️
———————————————————————
• @prague_brikule
———————————————————————
• @proste.viktor , @kralsvelkymka
• ✂️ @proste.viktor
———————————————————————
#praguebrikule#prague#drift#race#bmw#bmwm#bnwmpower#bmwm#ilegalrace#jicin#jicinmestopohadky#nuselskymost#mostvrahu#praha#show#bmwmpowermafia#mpower_official

26. února 2024 v 16:50, příspěvek archivován: 29. února 2024 v 12:32

„Na Valdštejnovo náměstí postupně dorazili policisté až z Nové Paky a Sobotky, a to v době, kdy vozidla opouštěla náměstí a na místě již nedocházelo k protiprávnímu jednání. Další přivolané hlídky monitorovaly odjezdové trasy tuningových vozidel z Jičína tak, abychom zabránili případnému dalšímu páchání protiprávního jednání v dalších částech kraje,“ sdělila mluvčí hradecké krajské policie Magdaléna Vlčková.

Policie podle ní informace o konání srazu v Královéhradeckém kraji neměla s dostatečným předstihem. „Jinak bychom nastavili včas adekvátní opatření. Stejně jako kdykoliv jindy jsme reagovali v čase na všechny poznatky, které jsme v průběhu noci získávali,“ uvedla Vlčková.

Blokovali Nuselský most

Akce podle serveru Novinky.cz začala již v sobotu hodinu před půlnocí v pražských Štěrboholech. „Tam se sjelo zhruba 300 aut, možná 350. Policie tam byla už s předstihem,“ popsal webu organizátor akce. Policisté podle něj řidičům kontrolovali doklady, technický stav vozu a dávali jim dýchnout.

„Z informací poskytnutých pražským policejním ředitelstvím vyplývá, že po skončení akce bylo ukončeno i opatření v daném místě s tím, že akce skončila a její účastníci se rozjíždějí. Pražská policie neměla jakékoliv indicie, že by setkání mělo pokračovat na jiném místě v Praze či mimo ni,“ řekl mluvčí Policejního prezidia ČR Jozef Bocán.

Účastníci se však následně přesunuli na parkoviště před obchodním centrem v Mladé Boleslavi. I tam policie dorazila. Když se ale asi 50 aut vydalo na cestu do Jičína, policejní dohled skončil, uvedl web Novinky.cz. Z Jičína pak auta vyjela po hradecké dálnici zpět do Prahy.

„Dočetl jsem se, že na Prahu jeli 300kilometrovou rychlostí a pak si zabrali Nuselský most pro závody,“ podotkl místostarosta Jičína Petr Hamáček (KDU-ČSL). Čísla na tachometru dosahující 200 či 250 kilometrů v hodině ukazují i videa a fotky, kterými se sami účastníci víkendové noční jízdy chlubí na sociálních sítích.

Účastníci se chlubí i příliš rychlou jízdou.

„Tandemy ve 250. To jde,“ uvádí například na jednom ze záběrů zveřejněných na Instagramu. „300 všechno. Rejsingy. Boleslav,“ chlubí se závratnou rychlostí na dalších videích tachometrů a závodících aut.

V hlavním městě tuneři před třetí hodinou ranní zablokovali Nuselský most, údajně tam pořádali závody. Incident trval podle policie tři minuty, ale ani tam policie nezasáhla.

„Na místo vyrazily policejní hlídky, které mají v Praze průměrný dojezdový čas šest minut a 40 sekund. Hlídky, které přijely na místo, již žádné tyto přestupce nezastihly. Nicméně situaci aktivně řešíme a máme zajištěné kamerové záznamy,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Fandíte tuningovým srazům?

celkem hlasů: 816
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 7. března 2024. Anketa je uzavřena.

„Informace o tom, že mají tito lidé v úmyslu páchat přestupky na Nuselském mostě, jsme neměli. Jinak bychom učinili potřebná opatření, jak je tomu v jiných případech srazů těchto vozidel, které se uskutečňují v Praze několikrát měsíčně,“ dodal Daněk.

Policie se chce do budoucna poučit. „Budeme přijímat rozšířená opatření, která budou spočívat zejména v důsledném monitoringu pohybu účastníků i po skončení akce,“ uvedl Bocán.

Zablokovaný Nuselský most a driftování v centru Jičína budou mít podle serveru Seznam Zprávy dohru i pro policii. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se bude ptát, proč policie nezasáhla: „Určitě o tom s policejním prezidentem budu jednat, budu od něj chtít slyšet jeho pohled na věc.“

Policie řeší desítky přestupků

V Jičíně tuneři driftovali na historické dlažbě Valdšejnova náměstí, zhruba stovka tuningových nadšenců přihlížela. „Jak může někoho napadnout driftovat na historickém náměstí? V hlavě mají seno! Zničili dlažbu, rušili lidi, zasmradili centrum výfuky,“ komentoval na Facebooku víkendový incident Jura Žehrov.

„Aktuálně se řeší čtyřicet jednotlivých přestupků, jedná se o poškození cizí věci. Jednotlivé poznávací značky a osoby u nich máme ztotožněné. Identity byly rozpoznány díky městskému kamerovému systému. Všechny přestupky budou předány správnímu orgánu,“ uvedl mluvčí jičínské radnice Jan Jireš, podle něhož ještě minimálně další tři přestupky přibudou.

Tři ze zmíněné čtyřicítky přestupků se týkají poškození cizí věci a s provinilci bude samostatně zahájeno přestupkové řízení za porušování nočního klidu. „Přesáhne-li škoda částku 10 tisíc korun, budou přestupky překvalifikovány na trestný čin. Je krajně pravděpodobné, že škoda tuto hranici přesáhne,“ upřesnil Jireš.

Vedle toho policisté v Jičíně evidují celkem jedenadvacetkrát špatné parkování na Valdštejnově náměstí a šestnáctkrát porušení značení Stůj, dej přednost v jízdě.

V pátek se město chystá jednat o firmě, která zajistí na Valdštejnově náměstí vyčištění stop po pneumatikách. Škodu na historické dlažbě radnice odhaduje na několik desítek tisíc korun.

Předvolání a přestupkové nebo správní řízení plus několikatisícové pokuty čekají tunery i na jiných místech, kde o víkendu působili.

Autoři: Kateřina H. Vítková, ČTK
  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Děčínská městská policie má opět psovody, ulice křižují s pitbulem a dobrmanem

20. července 2024  7:10

Řady městské policie v Děčíně opět doplnili psovodi. Osmiletého pitbula Taga a tříletého dobrmana...

Ocel, kam se podíváš. Obří sochy autor deformuje i pádem z desítek metrů

20. července 2024  8:22

Prostory parkánu Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích na celé léto opanovaly ocelové...

Kam v regionu s dětmi o prázdninách? Za hvězdami, pátráním i přírodou v lomu

20. července 2024  8:02

Nabídka rodinných aktivit ve Zlínském kraji je rok od roku bohatší. Naplánovat výlet s dětmi, aby...

Vydejte se na výlet do míst, kudy kráčel Švejk

20. července 2024

Vyrazíme spolu s vojákem Švejkem na část jeho pěší anabáze Píseckem. Připravte si však dobré boty,...