metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Tak v Jatkách začínala první rekonstrukce.
Tak v Jatkách začínala první rekonstrukce. | foto: Martina SucháMetro.cz

La Putyka chce vybrat peníze na rekonstrukci Jatek78

16. února 2015  11:47 ČTK
Soubor Cirk La Putyka od středy 18. února spustí kampaň, jejíž pomocí chce získat finance na rekonstrukci prostor Jatka78 v Holešovické tržnici. „Sbírka končí 4. dubna a cílovou částkou jsou dva miliony korun,“ uvedl Jiří Sedlák, mluvčí souboru nového cirkusu, který prostor provozuje.

„Prostředky budou použity především na zatemnění divadla, vytvoření zkušebních prostor včetně zázemí pro účinkující a na nákup zařízení, které se v rámci zkušebního provozu na podzim loňského roku muselo pronajímat. Tedy světla, ozvučení a tribuny se sedačkami,“ řekl Sedlák.

Na podpůrné kampani pod názvem NakopniJatka, která potrvá šest týdnů, se kromě souboru Cirk La Putyka budou podílet umělci a výtvarníci spojení s Jatkami78, ale i tři další scény - Dejvické divadlo, Divadlo Na Zábradlí a Činoherák Ústí. Odměnou pro ty, kteří Jatka78 podpoří, budou kromě dárků zejména vstupenky na benefiční představení, která tyto soubory do Holešovic přivezou.

Jatka se budou měnit postupně, syrovost si ale zachovají

„Prostory hal číslo sedm a osm v tržnici jsou obrovské - a je potřeba je zrekonstruovat. Nechceme ovšem jejich podobu měnit nijak drasticky, protože syrovost celého prostoru je pro moderní divadlo, nový cirkus, tanec a koncerty ideální. Jatka plánujeme zvelebovat postupně,“ uvedl principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák mladší.

Také kvůli omezeným možnostem čerpání financí z veřejných zdrojů se obrací na ty, pro které Jatka78 stojí - na lidi, kterým není lhostejný rozvoj kultury v metropoli a kteří se na něm chtějí aktivně podílet tak, jako se podíleli předkové na stavbě Národního divadla.

Dejvické divadlo odehraje v holešovické tržnici úspěšnou inscenaci Ucpanej systém, Divadlo Na zábradlí tam představí hru Korespondence V+W. Také ústečtí divadelníci, kteří stále bojují o svou existenci, Jatka78 podpoří svým nejslavnějším představením poslední doby, a to Klubem rváčů podle románu Chucka Palahniuka.

Chtějí být křižovatkou evropského nového cirkusu

Kromě těchto tří inscenací se v závěru kampaně na Jatkách78 odehraje další Mše za duše - tedy slavnostní večer v režii principála Cirku La Putyka Rostislava Nováka mladšího. Tentokrát se na jevišti potkají české a evropské hvězdy nového cirkusu.

„V ideálním případě by tady měli vystoupit artisté z Cirkusu Cirkör, Circo Aereo a Cahin Caha. Bude to novocirkusový večer, kterým naplňujeme další a velmi podstatný význam Jatek78. Vytváříme evropskou křižovatku nového cirkusu,“ řekl Novák. Připomněl, že zkušební provoz Jatek78 trval loni dva měsíce. Během listopadu a prosince se v nových prostorách a v improvizovaných podmínkách uskutečnilo pětatřicet představení pro více než 10 tisíc diváků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohádka o bahně, mlze a plachetnicích

Zámek s pohnutou historií
vydáno 7. prosince 2019  14:00

Jedeme na sever! Do drsného kraje permoníků. Do země průzračných jezer. Do míst, kde jsou mlhy hustší, než by bylo i Rákosníčkovi milé. Míříme na zámek s...  celý článek

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám