metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Větší foto
Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Lávku postaví o půl roku dříve

  7:30
Náhrada zříceného můstku v Troji má být v územním plánu začátkem příštího roku.

Novou trojskou lávku, jež propojí Císařský ostrov a Troju, Pražané potřebují jako sůl. Místní přívoz zde již nyní nestíhá nápor zájemců o přepravu, a i když bude jeho kapacita během tohoto měsíce navýšena, je třeba hledat trvalejší řešení.

Své o tom vědí pražští radní, kteří se rozhodli novou provizorní lávku urychleně dát zakreslit do územního plánu, kde dosud nefigurovala. Změna plánu by mohla být hotova na začátku roku 2019. „Rádi bychom všechny práce urychlili tak, aby jednoduchá náhrada zřícené lávky mohla Pražanům sloužit už v roce 2019,“ říká náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj Petra Kolínská.

Trojský přívoz

100

  • Tolik lidí by měl umět přepravit nový přívoz, který v Troji nahradí svého menšího předchůdce. Ten nyní převáží pouhých třicet lidí.

Stavbu lávky dosud komplikovalo právě to, že původní nebyla zanesena do územního plánu. Její provizorní náhrada by měla vyrůst na tomtéž místě, kde se zřítila její předchůdkyně loni v prosinci. Životnost náhradního přemostění odborníci spočítali na třicet let a odhad celkových nákladů činí šedesát a půl milionu korun.

„Praha současně připravuje architektonickou soutěž na definitivní řešení lávky. Vítězný most v horizontu několika let trvale nahradí dočasnou lávku, která bude následně demontována,“ dodává tiskový odbor magistrátu a upřesňuje, že architektonickou soutěž na konečnou podobu lávky plánuje město na příští rok.

Původní betonová lávka, která spojovala Císařský ostrov s Trojou a zoologickou zahradou, se nečekaně zřítila do Vltavy 2. prosince 2017. Příčina pádu dosud není známa a je předmětem vyšetřování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy