metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 11 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
JIŘÍ KÁRA
Další 1 fotografie v galerii
JIŘÍ KÁRA | foto: Archiv

Legenda Kára kleje z mobilů

21. ledna 2020  5:20 Filip Jaroševský Metro.cz
Mobilní aplikace hrdiny tuzemského virálu nabývá na oblibě.

„Nemám ani jednu fotku, ty koště! Máš nějakej hřeben nebo pohráblo? To je krásná novověsta.“ Tyto a další peprné hlášky letenského opilce Jiřího Káry, známého z videa uniklého na internet a natočeného na jeho svatbě s Blankou Divišovou, mohou znít i z vašeho mobilního telefonu. Vtipálek a programátor Radek Homola totiž na jeho počest vytvořil aplikaci, díky které si lze z telefonu pouštět kdekoliv a kdykoliv legendární věty zesnulého letenského hrdiny.

Ačkoliv je appka na světě již čtyři roky, v posledních měsících je opět hitem. „Zájem o appku nejspíš opravdu vzrostl. Kult kolem Jiřího Káry totiž v poslední době přiživují fanoušci na Facebooku, a to například v souvislosti s otevřením letenského nákupnímu centra. Tomu se totiž přezdívá OC Jiřího Káry,“ říká pro deník Metro Homola. Svou roli podle něj sehrály také články v deníku Metro a dalších médiích.

Že je o aplikaci plnou peprností větší zájem než dřív, dobře dokumentuje také její nedávné sdílení v oblíbené facebookové skupině Letenská parta. „Duranga! Nevím, jak jsem bez týhle appky mohl žít,“ okomentoval zde appku uživatel Pavel Rott.

Náhled aplikace

Náhled aplikace

Samotnou instalaci aplikace s názvem Prcárna provází upozornění, že obsahuje silné výrazy. Po 22. hodině se pak podle jejího autora nemá správně vůbec používat a dodržovat se tak má čas klidu. Aplikace má na Google Play, odkud ji lze zdarma stahovat, řadu pozitivních recenzí. Ty se mnohdy nesou v duchu specifického humoru, který je s Károu spojován. Uživatel O. R. si například v jedné z recenzí dělá legraci z toho, že Károvu appku měl určitě ve svém telefonu i v té době již němý fyzik Stephen Hawking. „Někde jsem se dočetl, že podobnou aplikaci používal,“ napsal uživatel. Prcárna je jednou ze dvou aplikací zaměřujících se na Károvy hlášky. Před zhruba třemi lety totiž vznikla její mladší sestra s prostým názvem Jiří Kára. Aplikace se v mnohém inspirovala tou první. Dle Homoly jde o inspiraci přiznanou. „Vím o ní. Je rovněž zdarma. Tvůrci se zdravě inspirovali a tak trochu mi konkurují,“ usmívá se programátor, jemuž lze prostřednictvím appky přispět zhruba třicet korun na pivo.

Kára není jediným hláškujícím sprosťákem, který se díky uniklému videu dočkal hláškovací aplikace. Před lety se totiž internetem přehnalo video mechanika Luboše, který dostal nelehký úkol – opravit traktor LKT slovenského původu. Lesní kolový traktor, lidově přezdívaný „lakatoš“, je však zkonstruován tak, že jej není snadné rozmontovat. Banální opravu, jež se stala pro Luboše očistcem, tak provází jeho komentář celé činnosti. Ten se stal díky svým hláškám legendární a později se tak dočkal vlastní aplikace s rozklikávacími hláškami. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám