metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Další 1 fotografie v galerii
JIŘÍ KÁRA | foto: Archiv

Legenda Kára kleje z mobilů

  5:20
Mobilní aplikace hrdiny tuzemského virálu nabývá na oblibě.

„Nemám ani jednu fotku, ty koště! Máš nějakej hřeben nebo pohráblo? To je krásná novověsta.“ Tyto a další peprné hlášky letenského opilce Jiřího Káry, známého z videa uniklého na internet a natočeného na jeho svatbě s Blankou Divišovou, mohou znít i z vašeho mobilního telefonu. Vtipálek a programátor Radek Homola totiž na jeho počest vytvořil aplikaci, díky které si lze z telefonu pouštět kdekoliv a kdykoliv legendární věty zesnulého letenského hrdiny.

Ačkoliv je appka na světě již čtyři roky, v posledních měsících je opět hitem. „Zájem o appku nejspíš opravdu vzrostl. Kult kolem Jiřího Káry totiž v poslední době přiživují fanoušci na Facebooku, a to například v souvislosti s otevřením letenského nákupnímu centra. Tomu se totiž přezdívá OC Jiřího Káry,“ říká pro deník Metro Homola. Svou roli podle něj sehrály také články v deníku Metro a dalších médiích.

Že je o aplikaci plnou peprností větší zájem než dřív, dobře dokumentuje také její nedávné sdílení v oblíbené facebookové skupině Letenská parta. „Duranga! Nevím, jak jsem bez týhle appky mohl žít,“ okomentoval zde appku uživatel Pavel Rott.

Náhled aplikace

Samotnou instalaci aplikace s názvem Prcárna provází upozornění, že obsahuje silné výrazy. Po 22. hodině se pak podle jejího autora nemá správně vůbec používat a dodržovat se tak má čas klidu. Aplikace má na Google Play, odkud ji lze zdarma stahovat, řadu pozitivních recenzí. Ty se mnohdy nesou v duchu specifického humoru, který je s Károu spojován. Uživatel O. R. si například v jedné z recenzí dělá legraci z toho, že Károvu appku měl určitě ve svém telefonu i v té době již němý fyzik Stephen Hawking. „Někde jsem se dočetl, že podobnou aplikaci používal,“ napsal uživatel. Prcárna je jednou ze dvou aplikací zaměřujících se na Károvy hlášky. Před zhruba třemi lety totiž vznikla její mladší sestra s prostým názvem Jiří Kára. Aplikace se v mnohém inspirovala tou první. Dle Homoly jde o inspiraci přiznanou. „Vím o ní. Je rovněž zdarma. Tvůrci se zdravě inspirovali a tak trochu mi konkurují,“ usmívá se programátor, jemuž lze prostřednictvím appky přispět zhruba třicet korun na pivo.

Kára není jediným hláškujícím sprosťákem, který se díky uniklému videu dočkal hláškovací aplikace. Před lety se totiž internetem přehnalo video mechanika Luboše, který dostal nelehký úkol – opravit traktor LKT slovenského původu. Lesní kolový traktor, lidově přezdívaný „lakatoš“, je však zkonstruován tak, že jej není snadné rozmontovat. Banální opravu, jež se stala pro Luboše očistcem, tak provází jeho komentář celé činnosti. Ten se stal díky svým hláškám legendární a později se tak dočkal vlastní aplikace s rozklikávacími hláškami. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek