metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Lékárník pomůže zájemci vytvořit individuální plán odvykání kouření

  11:08
Cigaretu denně si zapálí téměř každý čtvrtý Čech. V tuzemsku tak žije asi dva a čtvrt milionu pravidelných kuřáků, vyplývá z údajů Global State Of Tobacco Harm (Celosvětová úroveň škodlivosti tabáku). Této závislosti, respektive nemocem, které kouření způsobuje, podlehne každý den 65 z nich. Celosvětově pak kvůli zálibě v nikotinu denně zemře 13 400 lidí.

Zbavit se závislosti na kouření je jedním z nejobtížnějších kroků v životě každého kuřáka. Bez cizí pomoci se to povede jen přibližně pěti procentům odvykajících, s asistencí odborníka se šance na úspěch zvyšuje až na 40 procent. Odborné poradenství lze dokonce najít i ve vybraných lékárnách v rámci Center pro odvykání kouření, kterých je po celé České republice na 150. Například v lékárnách Benu si připisují nadpoloviční úspěšnost pomoci s odvykáním kouření. Zkušenosti s poradenstvím, jak skoncovat s kouřením, mají i v nemocniční lékárně VFN v Praze.

Prvním a v podstatě nejdůležitějším krokem při odvykání kouření s asistencí odborníka je zjistit, jak moc je vlastně pacient závislý. Podle toho se pak stanovuje nejen postup léčby, ale i podpůrné prostředky, které jsou berličkou prakticky každého, kdo se rozhodne definitivně „típnout“ poslední cigaretu.

Odbornou pomoc může kuřákům poskytnout jejich lékař, obrátit se mohou i na některé z odvykacích center zaštítěných zdravotnickými zařízeními. Další variantu pak nabízejí právě Centra pro odvykání kouření ve vybraných lékárnách. Ty z nich, které tuto bezplatnou službu nabízejí, se poznají podle loga s přelomenou a přeškrtnutou cigaretou. „My klientovi v první řadě nastíníme možnosti léčby a cesty, kterými se může vydat. Některé podpůrné prostředky může předepsat pouze lékař, proto v určitých případech doporučujeme jej navštívit. Podstata naší práce je připravit klienty na všechny komplikace, které je na cestě mohou potkat, a pomoci jim ty obtíže zvládnout,“ vysvětluje certifikovaná lékárnice Lucie Levorová z lékárny Benu na Národní třídě v Praze, která je zapojená do Center pro odvykání kouření.

Podle zkušeností v lékárně VFN v Praze pacienti rady většinou vítají, mají potřebu si o problému popovídat a srovnat v hlavě odhodlanost přestat kouřit. „Málokterý pacient je silná osobnost, která to zvládne sama a neselže. Je na každém z nich, jakou volbu z navrhovaných možností a strategií si vyberou a jsou schopni dodržovat,“ popisuje lékárnice Dana Syrová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy