metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Pondělí, 25. ledna 2021. Svátek má Miloš.
Metronom na Letné
Metronom na Letné | foto: Hynek Moravec - Wikimedia Commons

Letenské sady brzy prokouknou. Praha plánuje rekonstrukci za miliony korun

3. března 2015  14:32 ČTK
Hlavní město připravuje rekonstrukci části Letenských sadů za devět milionů korun bez DPH. Chce vyměnit povrchy chodníků, doplnit skatepark, bruslařskou dráhu i stojany na kola u cyklostezky. Záměr dnes schválili pražští radní, zakázku vypíší letos v dubnu.

Plánovaná rekonstrukce se týká především okolí Hanavského pavilonu. Na místech s výhledem vzniknou nová odpočívadla s lavičkami. „Oprava větší části Letenských sadů podstatně zlepší jejich vzhled a také místo výhledů z hrany Letenské pláně,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).

Ve špatném stavu jsou podle studie rekonstrukce Letenských sadů mostky a opěrné zídky, svahy poničila eroze. V plánu je proto jejich zpevnění stěnami z drátěných košů naplněných původními kameny. Výměna čeká také lavičky nebo veřejné osvětlení. Naopak zmizet by měly nepůvodní dřeviny, akáty chce město nahradit duby a habry. Projekt počítá také s novým informačním systémem.

Z historie parku

  • Park na Letné byl postupně zakládán od roku 1860 na místě někdejších vinic.
  • V roce 1863 vznikla novorenesanční restaurace a následují terénní úpravy, budování cest a osázení svahů v celé délce Letné.
  • Vzhled Letenských sadů významně poznamenalo vybudování monumentálního pomníku Stalina, kdy vzniklo mohutné schodiště k Vltavě, na jehož vrcholku je od roku 1991 umístěn metronom.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sochy, street art či plastiky. Také sídliště jsou plná pokladů

Díla na legální zdi pro tvorbu graffiti v ulici Mezi Vodami (vlevo) a bronzová...
vydáno 24. ledna 2021  17:01

Pandemie zavřela muzea i galerie. Výstavy jsou rušeny nebo přeloženy. Umělecká díla ale můžete spatřit klidně i na sídlišti nebo cestou do práce. S touto...  celý článek

Koronavirová krize zasáhla také skanzen Solvayovy lomy

Součástí expozice je 40 vláčků
vydáno 24. ledna 2021  9:00

Jaká je historie a také budoucnost tohoto muzea?  celý článek

Do zbrojního průmyslu jsou v Česku zapojené stovky firem

Jiří Hynek
vydáno 23. ledna 2021  17:00

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Před pár lety jeden z uchazečů o prezidentský úřad. Ale také vášnivý...  celý článek

Nasněží, a někteří přestávají respektovat pietu i majetek

Sáňkování v Lidících
vydáno 23. ledna 2021  9:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři, praví námořnické úsloví. Touha zabavit se během měsíců omezování v některých z nás probudila především bezohlednost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám