metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop
Metronom na Letné | foto: Hynek Moravec - Wikimedia Commons

Letenské sady brzy prokouknou. Praha plánuje rekonstrukci za miliony korun

  14:32
Hlavní město připravuje rekonstrukci části Letenských sadů za devět milionů korun bez DPH. Chce vyměnit povrchy chodníků, doplnit skatepark, bruslařskou dráhu i stojany na kola u cyklostezky. Záměr dnes schválili pražští radní, zakázku vypíší letos v dubnu.

Plánovaná rekonstrukce se týká především okolí Hanavského pavilonu. Na místech s výhledem vzniknou nová odpočívadla s lavičkami. „Oprava větší části Letenských sadů podstatně zlepší jejich vzhled a také místo výhledů z hrany Letenské pláně,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).

Ve špatném stavu jsou podle studie rekonstrukce Letenských sadů mostky a opěrné zídky, svahy poničila eroze. V plánu je proto jejich zpevnění stěnami z drátěných košů naplněných původními kameny. Výměna čeká také lavičky nebo veřejné osvětlení. Naopak zmizet by měly nepůvodní dřeviny, akáty chce město nahradit duby a habry. Projekt počítá také s novým informačním systémem.

Z historie parku

  • Park na Letné byl postupně zakládán od roku 1860 na místě někdejších vinic.
  • V roce 1863 vznikla novorenesanční restaurace a následují terénní úpravy, budování cest a osázení svahů v celé délce Letné.
  • Vzhled Letenských sadů významně poznamenalo vybudování monumentálního pomníku Stalina, kdy vzniklo mohutné schodiště k Vltavě, na jehož vrcholku je od roku 1991 umístěn metronom.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek