metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Levný parking při koncertě nenajdete

  13:14
V nákupních centrech už během akcí na stadionech zdarma nezaparkujete.

Pokud jste byli zvyklí v průběhu návštěvy O2 areny parkovat své auto zdarma v blízké Galerii Harfa místo v přeplněných libeňských ulicích, máte smůlu. Vedení centra už s těmito lidmi došla trpělivost a zavedlo nový režim. V centru si tak od června za odstavení auta během akcí připlatíte.

„V běžném režimu zůstává po dobu prvních čtyř hodin parkování zdarma. Za každou další započatou hodinu pak řidiči zaplatí padesát korun. Během konání akce v sousední O2 areně ale bude stání v­ Galerii Harfa po příjezdu po šestnácté hodině zdarma jen dvě hodiny. Za každou další započatou hodinu řidiči uhradí sto korun,“ řekla deníku Metro Martina Tlustá z týmu Galerie Harfa.

Parkoviště obchodních domů

  • Zcela zadarmo zaparkujete už jen v Centru Černý Most a ­Obchodním centru Šestka v Praze 6. Parkující jsou zde totiž většinou zároveň zákazníky. Neslouží tak jako parkoviště.
  • Nejhůře je na tom, co se množství parkujících týče, Palladium v Praze 1. Náměstí Republiky je totiž místem, kde se Pražané nejčastěji scházejí. Každá hodina tu tak stojí rovnou padesát korun, bez jakýchkoliv slev.
  • Návštěvní řády některých obchodních center někdy umožňují protáhnutí doby bezplatného parkování, pokud zákazník prokáže, že navštívil některou z jeho atrakcí. Totéž nově zavádějí také na Harfě.

Zpoplatnění má podle ní za cíl navýšení míst pro stání aut zákazníků centra. Jejich počet totiž už delší dobu nedostačoval nejen kvůli O2 areně, ale také po zavedení zón placeného stání v okolních městských částech. „Zákazníci obchodů tak byli nuceni déle hledat volné místo k ­zaparkování. V některých případech byl dokonce omezen vjezd,“ dodává Tlustá.

Harfa není jediným pražským nákupním centrem, v jehož sousedství je sportovní hala. Podobný režim zavedli před pár lety také v Edenu ve Vršovicích. V centru sousedícím s fotbalovým stadionem si po třech hodinách zdarma za každou další připlatíte třicet korun. Pokud se ale koná nějaká větší akce, jako nedávné koncerty kapel Rammstein či Depeche Mode, na parking pod střechou centra zapomeňte. „Provozovatel si vyhrazuje právo změnit provozní dobu parkoviště nebo jakékoli jeho části,“ uvádí centrum v provozním řádu.

S nenakupujícími řidiči, kteří jen chtějí odstavit své vozy, se vypořádali i v nákupním centru na Zličíně. Ve všední den zde tak od loňska platíte padesát korun za hodinu po třech hodinách ve všední den a o víkendu po pěti. „Lidé tu ráno zaparkovali, pak odjížděli dál a my neměli dostatek prostoru pro auta zákazníků,“ říká zástupkyně Metropole Zličín Jana Češková.

Nedostatek místa pro auta ale rozhodně netrápí všechna obchodní centra. Například Centrum Černý Most má podle svého vedení, nejen díky odlehlejší poloze na okraji Prahy, míst zdarma stále dostatek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy