metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Levný parking při koncertě nenajdete

  13:14
V nákupních centrech už během akcí na stadionech zdarma nezaparkujete.

Pokud jste byli zvyklí v průběhu návštěvy O2 areny parkovat své auto zdarma v blízké Galerii Harfa místo v přeplněných libeňských ulicích, máte smůlu. Vedení centra už s těmito lidmi došla trpělivost a zavedlo nový režim. V centru si tak od června za odstavení auta během akcí připlatíte.

„V běžném režimu zůstává po dobu prvních čtyř hodin parkování zdarma. Za každou další započatou hodinu pak řidiči zaplatí padesát korun. Během konání akce v sousední O2 areně ale bude stání v­ Galerii Harfa po příjezdu po šestnácté hodině zdarma jen dvě hodiny. Za každou další započatou hodinu řidiči uhradí sto korun,“ řekla deníku Metro Martina Tlustá z týmu Galerie Harfa.

Parkoviště obchodních domů

  • Zcela zadarmo zaparkujete už jen v Centru Černý Most a ­Obchodním centru Šestka v Praze 6. Parkující jsou zde totiž většinou zároveň zákazníky. Neslouží tak jako parkoviště.
  • Nejhůře je na tom, co se množství parkujících týče, Palladium v Praze 1. Náměstí Republiky je totiž místem, kde se Pražané nejčastěji scházejí. Každá hodina tu tak stojí rovnou padesát korun, bez jakýchkoliv slev.
  • Návštěvní řády některých obchodních center někdy umožňují protáhnutí doby bezplatného parkování, pokud zákazník prokáže, že navštívil některou z jeho atrakcí. Totéž nově zavádějí také na Harfě.

Zpoplatnění má podle ní za cíl navýšení míst pro stání aut zákazníků centra. Jejich počet totiž už delší dobu nedostačoval nejen kvůli O2 areně, ale také po zavedení zón placeného stání v okolních městských částech. „Zákazníci obchodů tak byli nuceni déle hledat volné místo k ­zaparkování. V některých případech byl dokonce omezen vjezd,“ dodává Tlustá.

Harfa není jediným pražským nákupním centrem, v jehož sousedství je sportovní hala. Podobný režim zavedli před pár lety také v Edenu ve Vršovicích. V centru sousedícím s fotbalovým stadionem si po třech hodinách zdarma za každou další připlatíte třicet korun. Pokud se ale koná nějaká větší akce, jako nedávné koncerty kapel Rammstein či Depeche Mode, na parking pod střechou centra zapomeňte. „Provozovatel si vyhrazuje právo změnit provozní dobu parkoviště nebo jakékoli jeho části,“ uvádí centrum v provozním řádu.

S nenakupujícími řidiči, kteří jen chtějí odstavit své vozy, se vypořádali i v nákupním centru na Zličíně. Ve všední den zde tak od loňska platíte padesát korun za hodinu po třech hodinách ve všední den a o víkendu po pěti. „Lidé tu ráno zaparkovali, pak odjížděli dál a my neměli dostatek prostoru pro auta zákazníků,“ říká zástupkyně Metropole Zličín Jana Češková.

Nedostatek místa pro auta ale rozhodně netrápí všechna obchodní centra. Například Centrum Černý Most má podle svého vedení, nejen díky odlehlejší poloze na okraji Prahy, míst zdarma stále dostatek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek