metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pátek, 20. září 2019. Svátek má Oleg.

Literární akademie se otřásá v základech. Studenti chtějí zpět svého rektora

  9:58aktualizováno  9:58
Na Literární akademii vládne stávková pohotovost. Poté, co jednatel školy Miroslav Doležal, proti kterému studenti stávkovali minulé pondělí, odvolal rektora školy Petra Kaňku, je další protest na spadnutí. V reakci na odvolání rektora navíc rezignovali všichni prorektoři i tajemnice školy.

Budova Literární akademie v ulici Na Pankráci. | foto: Metro.cz

„Nepovažujeme rektora za odvolaného. Nebyl nám doložen žádný dokument, který by to potvrzoval,“ popisuje situaci studentka Jana Fleglová, podle které byl rektor odvolán protiprávně.

Podle vnitřních pravidel školy musí jednatel předložit akademického senátu notářsky ověřený dokument z valné hromady německé vlastnické firmy, která jako jediná může dle statutu LA rektora odvolat. To však jednatel, který se dle studentů vyhýbá rozumné debatě a odmítá jednat s katory i studenty korektně zatím neučinil. „Jsme kdykoliv připraveni stávkovat znovu. Jednání pana Doležala vede k destrukci školy,“ hrozí členka studentské rady Barbora Poddaná.

Řada profesorů raději odešla

Jednatel školy, který čelí obviněním z pochybení je budoucím autorům trnem v oku již od svého jmenování před dvěma lety, kdy se bývalá akademie Josefa Škvoreckého stala součástí konceptu International Art Campus Prague, který zaštiťuje také Institut zdravotních a sociálních služeb. Za tu dobu opustila školu velká část profesorů, kteří měli údajně problém s jejím celkovým směřováním.

Sám Doležal, který prý během pondělní stávky vyhrožoval akademické obci konkurzem, však své rozhodnutí změnit nehodlá. Odvolaného rektora, který prý nechtěl spolupracovat na změnách odsouhlasených valnou hromadou vlastnické firmy, prý plnohodnotně nahradí pětičlenné grémium, z části složené z pedagogů LA. „Zkušení odborníci jsou myslím více než adekvátní náhradou,“ říká jednatel Doležal.

Hlasy studentů

Nikola Snová

Jana Fleglová

Nikola Snová: Stávku jsme začali připravovat již v prosinci. Když jsme zjistili, že se po pondělním protestu nic nezměnilo, založili jsme stávkový výbor. Nyní můžeme stávkovat kdykoliv. Akademická obec stojí za námi a chod školy a výuku nikterak neohrožujeme.

Jana Fleglová: Na majitele byla v pondělí jednou z bývalých studentek podána žaloba za nenavrácení stornopoplatku ve výši 13 tisíc korun. Předpokládáme, že budou následovat další. Systém, který v nastolil pan jednatel pro placení školného je pro mnoho z nás finančně neúnosný.

Barbora Podaná: Jednatel se snaží prosadit na naši školu obor management ve zdravotnitví, který s uměleckým směřováním školy nijak nesouvisí. To bychom byli ochotni přijmout jako složku, která škole přinese finance. Obor však opakovaně nedostává akreditaci od ministerstva školství a jsou zde tak zbytečně placeni zaměstnanci, z nichž je jeden z nich prokazatelně bývalým členem STB.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

V Kyjích posnídáte na peroně

Štrúdl z tvarohového těsta s jablky
vydáno 19. září 2019  5:55

Každý, kdo dnes nechá auto doma, dostane od Prahy 14 kávu a štrúdl.  celý článek

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám