metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 9 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.
Budova Literární akademie v ulici Na Pankráci.
Budova Literární akademie v ulici Na Pankráci. | foto: Metro.cz

Literární akademie se otřásá v základech. Studenti chtějí zpět svého rektora

30. března 2015  9:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Na Literární akademii vládne stávková pohotovost. Poté, co jednatel školy Miroslav Doležal, proti kterému studenti stávkovali minulé pondělí, odvolal rektora školy Petra Kaňku, je další protest na spadnutí. V reakci na odvolání rektora navíc rezignovali všichni prorektoři i tajemnice školy.

„Nepovažujeme rektora za odvolaného. Nebyl nám doložen žádný dokument, který by to potvrzoval,“ popisuje situaci studentka Jana Fleglová, podle které byl rektor odvolán protiprávně.

Podle vnitřních pravidel školy musí jednatel předložit akademického senátu notářsky ověřený dokument z valné hromady německé vlastnické firmy, která jako jediná může dle statutu LA rektora odvolat. To však jednatel, který se dle studentů vyhýbá rozumné debatě a odmítá jednat s katory i studenty korektně zatím neučinil. „Jsme kdykoliv připraveni stávkovat znovu. Jednání pana Doležala vede k destrukci školy,“ hrozí členka studentské rady Barbora Poddaná.

Řada profesorů raději odešla

Jednatel školy, který čelí obviněním z pochybení je budoucím autorům trnem v oku již od svého jmenování před dvěma lety, kdy se bývalá akademie Josefa Škvoreckého stala součástí konceptu International Art Campus Prague, který zaštiťuje také Institut zdravotních a sociálních služeb. Za tu dobu opustila školu velká část profesorů, kteří měli údajně problém s jejím celkovým směřováním.

Sám Doležal, který prý během pondělní stávky vyhrožoval akademické obci konkurzem, však své rozhodnutí změnit nehodlá. Odvolaného rektora, který prý nechtěl spolupracovat na změnách odsouhlasených valnou hromadou vlastnické firmy, prý plnohodnotně nahradí pětičlenné grémium, z části složené z pedagogů LA. „Zkušení odborníci jsou myslím více než adekvátní náhradou,“ říká jednatel Doležal.

Hlasy studentů

Nikola Snová

Nikola Snová

Jana Fleglová

Jana Fleglová

Nikola Snová: Stávku jsme začali připravovat již v prosinci. Když jsme zjistili, že se po pondělním protestu nic nezměnilo, založili jsme stávkový výbor. Nyní můžeme stávkovat kdykoliv. Akademická obec stojí za námi a chod školy a výuku nikterak neohrožujeme.

Jana Fleglová: Na majitele byla v pondělí jednou z bývalých studentek podána žaloba za nenavrácení stornopoplatku ve výši 13 tisíc korun. Předpokládáme, že budou následovat další. Systém, který v nastolil pan jednatel pro placení školného je pro mnoho z nás finančně neúnosný.

Barbora Podaná: Jednatel se snaží prosadit na naši školu obor management ve zdravotnitví, který s uměleckým směřováním školy nijak nesouvisí. To bychom byli ochotni přijmout jako složku, která škole přinese finance. Obor však opakovaně nedostává akreditaci od ministerstva školství a jsou zde tak zbytečně placeni zaměstnanci, z nichž je jeden z nich prokazatelně bývalým členem STB.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám