metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Palác Lucerna | foto: Wikimedia Commons

Lucerna představí festival Severská filmová zima

  9:55
Premiéra norského filmu Proti přírodě zahájí dnes v podvečer v kině Lucerna pátý ročník festivalu Severská filmová zima. V metropoli potrvá do neděle 22. února a uvede celkem třicet filmů z šesti zemí. Pokračovat pak bude v dalších jedenácti městech.

Program přehlídky zahrnuje sedm švédských filmů a dále čtyři finské, sedm norských, šest dánských, dva islandské a čtyři grónské. Vybrány byly z nové produkce, ale objeví se mezi nimi i méně známé tituly staršího data výroby včetně úspěšných titulů z minulých ročníků. Půjde o komedie, dramatické i dokumentární snímky až po detektivní příběhy a jeden horor.

Zahajovací snímek Proti přírodě je příběhem muže, který svou životní krizi řeší útěkem do hor, aby znovu nalezl svou identitu a radost ze života. Projekce se zúčastní jeho režisér, scenárista a představitel hlavní role v jedné osobě Ole Giæver.

Letošní ročník má i Grónskou sekci

Novinkou letošního ročníku je takzvaná Grónská sekce. Nelehký život Gróňanů, opředený nejrůznějšími mýty, divákům přiblíží několik filmů, z nichž nejstarší byl natočen v roce 1956. V dokumentu Cena za pól švédského režiséra Staffana Juléna se pravnuk Roberta Edwina Pearyho vydává po stopách svého pradědečka, amerického polárníka a pravděpodobně prvního člověka, který dosáhl severního pólu (1909).

bor mal

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek