metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Neděle, 5. července 2020. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Marpo slibuje Praze největší rapový koncert, pokřtí na něm desku

  8:48aktualizováno  8:48
V Praze se chystá největší rapový koncert, jaký kdy v tomto žánru kdo u nás udělal. „Bude to fakt něco neskutečnýho, sám furt nevěřím tomu, že to děláme,“ řekl v rozhovoru pro deník Metro Otakar Petřina junior, kterého lidé spíš znají pod jménem Marpo.

Otakara Petřinu juniora znají lidé spíš pod jménem Marpo. | foto: Jan NožičkaMetro.cz

Už přes deset let působí v české rapové scéně. Je synem loni zesnulého kytaristy Oty Petřiny, bubnuje v kapele Chinaski a věnuje se thajskému boxu. Nyní mu vyšla jeho nejosobnější deska Lone Survivor.

Proč jste na svém novém albu Lone Survivor tak osobní?
Protože rap je o textu. A já píšu o tom, co vidím nebo cítím. Nevidím důvod, proč to skrývat. Venku je určitě spousta lidí, který zažili podobný nebo stejný příběh. Hudba spojuje a pomáhá překonat těžký chvíle.

Fotogalerie

Při poslechu mě napadlo, nejde udělat rapový text bez sprostých slov?
Řeknu to úplně jednoduše. Rap si nehraje na nějaké poetické umění, je to hudba ulice. Lidí, co žijou běžný životy jako my. Pokud mám pocit, že je to na ho..o, tak to prostě řeknu. Nevím, proč se tomu vyhýbat. Dost často to dodá určitýmu momentu svoji buď dramatičnost, nebo určitou naštvanost.

Pomáháte s texty i v kapele Chinaski?
Zkoušel jsem to, ale zatím mi to nejde. Chinaski jsou vesměs opravdu poetický texty. Michal je super textař. Jak jste říkala, dost často jsem přímočarej nebo sprostej. Moje texty jsou spíš stavěný pro rap než rock a pop.

Velký koncert

Raper Marpo vydal 29. února svou šestou sólovou desku s názvem Lone Survivor.

  • 22. dubna ji pokřtí v pražské Malé sportovní hale.
  • „Dáváme si záležet, aby to byla vizuálně zajímavá show. Budeme mít kulisy a la postapokalyptický svět,“ říká. Lístky jsou za 350 korun.

Chystáte velký koncert v Praze, bude pak i jinde?
Bohužel jen v Praze. Náš halovej koncert s rozpočtem zhruba 1,5 milionu korun už bysme nikdy jinde nezopakovali. Zatím nejsme na levelu, abysme mohli jezdit halová turné. Takže to je jediná možnost, kdy tuhle ojedinělou šílenost vidět. Bude to fakt něco neskutečnýho, sám furt nevěřím tomu, že to děláme.

Zároveň pro svoje fanoušky občas pořádáte malé akce, tzv. secret show. Máte rád tak blízký kontakt s fanoušky?
Určitě, máme od fanoušků šílenou podporu, celej rok nám jezděj na koncerty po celým Česku. Tak proč jim to nevrátit. Díky fans jsem tam, kde jsem.

Jako bubeník jste vzadu, kdežto jako Marpo musíte být lídr. Jaká role je vám bližší?
Mám rád obojí. Rád jsem lídr a frontman a prezentuju svoje myšlenky lidem. To je skvělý, ale zároveň miluju sedět za bicíma tak trochu vzadu bez tíhy frontmanství a můžu si užívat, že ženu celou kapelou před sebou. Že našemu společnýmu hraní dávám energii a tvář.

Je těžké skloubit účinkování v populární kapele a sólový projekt? Musíte odříkat nabídky?
Docela často, jelikož s Chinaski hrajem hodně. Snažím se to skloubit. Zase to má nějaké výhody, nejezdíme jako jiný rapeři od rána do večera přes celé Česko od čerta k ďáblu furt dokola. Jsme pro ty lidi víc exkluzivní.

Jak jste jako malý nesl, když táta odjížděl na koncerty? Vy sám od sebe dle jednoho textu těžko opouštíte své blízké.
Táta mě občas na koncerty bral s sebou. A pak, po revoluci už tolik nekoncertoval a byl se mnou hodně doma. Takže já tohle za sebe nesu těžce. Ale vemte si, že někdy hraju 5x týdně. Ale pak jsem třeba od neděle do čtvrtka celý týden doma a můžu bejt od rána do večera s dětma. Takže každý má něco. Jsem rád že nemusím od pondělí do pátku bejt do 8 v práci a vidět jen spící děti.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

„Manželka si zuby čistí, já si je umývám, ona rozsvěcí, já rozžínám“

Obrázkový slovník od UAX Magazín
vydáno 4. července 2020  7:17

Nářečí to u nás mají podle jazykovědců nahnuté, ale pořád se naštěstí najde dost lokálpatriotů, kteří bojují za jejich záchranu. Pořídit si lze učebnici...  celý článek

Komerční sdělení

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat
vydáno 4. července 2020  7:00

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

Zákaz průjezdu je tu denně porušován.
vydáno 3. července 2020  17:13

Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám