metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Další 3 fotografie v galerii
Praha 1 plánuje přeměnit parčík se starým javorem na vydlážděné prostranství se vstupem k řece, kde má vzniknout nová náplavka. | foto: Praha 1Metro.cz

Měli bychom sázet nové stromy, ne kácet ty staré, říká zastupitel Petr Kučera

  16:24
V pátek došlo na Praze 1 ke shromáždění osob, které nesouhlasí s odstraněním vzrostlého javoru stříbrného na takzvaném Anenském trojúhelníku u Smetanova nábřeží. Ten měl být pokácen zítra. Petr Kučera, opoziční zastupitel spolku Zelená pro jedničku, sbírá se svými kolegy podpisy pro záchranu stromu a parčíku. Vedení Prahy 1 kácení stromu odložilo na konec března.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma odložil kácení stromu. Je to výhra?
Rozhodně se jedná o vítězství pro ten javor, jelikož tam bude stát ještě nějakou dobu, aniž by šel k zemi. My jsme získali nějaký čas, aby se věc mohla důkladně prodiskutovat. Je před námi ale mnoho práce, abychom vyjednali řešení, které by vedlo k zachování stromu. Celá věc je odložená do 26. března.

Místní se prý o kácení dozvěděli až v momentě, kdy jste začal sbírat podpisy pro vaši petici. Byl projekt dostatečně komunikován?
Je pravda, že se na nás obraceli udivení místní, kteří začali situaci registrovat, když se v okolí parčíku objevily dopravní značky se stavebním záborem. A ani my jsme nevěděli o přesném termínu kácení. Že je věc takto urgentní, jsme se dozvěděli až minulý týden, s lidmi o tom nikdo nemluvil.

Jak je to možné?
Myslím si, že chybu udělala radnice Prahy 1, protože neseznámila občany se svým plánem. Nikdo se neptal, co si o něm místní myslí, jestli s ním souhlasí a zda by něco nezměnili. Lidé počítají s tím, že se politici o jejich názor zajímají. V tomto případě se to nestalo. Celý projekt je ale poznamenán tím, že se prakticky jedná o dědictví z dob pana starosty Oldřicha Lomeckého. Tenkrát byl plán připraven a byla vyřízena i veškerá povolení. Já jsem ho v roce 2018, coby radní pro životní prostředí, zastavil a projekt od té doby spal. Jelikož jsou všechna povolovací řízení hotová, občané se o něm vlastně nemohli dozvědět. Musím ale připomenout, že současný starosta Petr Hejma byl tenkrát místostarostou, a když jsem projekt stopnul, rovněž se nevyjadřoval. Proto mě překvapilo, když jsem zjistil, že za celou věc kope.

Podle vás by plánovaný projekt lidem nepomohl?
Místní se shodují, že je Anenské zákoutí zanedbané a že ho nemohou úplně využívat. Na druhou stranu oceňují, že se jedná o zeleň, které v okolí moc není. Zpřístupnění řeky je rozhodně zajímavá věc, která by určitě nalákala mnoho lidí k procházkám, včetně mě. Ale domnívám se, že by podobným projektům neměl ustupovat starý strom. Měli bychom hledat cesty, jak ho zachovat, zpřístupnit řeku a zkulturnit přilehlý parčík.

Vyjádřil se k současné situaci nynější radní pro životní prostředí?
Pan radní Richard Bureš, který má na starosti dopravu, životní prostředí a úklid, informatiku a smart cities, mlčí. Když jsme věc probírali na komisi životního prostředí, říkal, že se zasadí o to, aby byl vysazen náhradní strom, poměrně vzrostlý. Kácení stromu za to ale nestojí. Měli bychom sázet nové stromy, ne kácet ty staré a zdravé.

Náhrada v podobě nového stromu není dostatečná?
Aby se strom dobře ujal, nesmí být velký. V Praze se jedná o velikost do šesti metrů. Pan starosta ovšem, pod tlakem petice, sliboval vysazení 15metrového stromu. To považuji za velmi odvážné, neboť takový strom je nejen velmi drahé pořídit a umístit, ale je i těžké ho udržet. A kdyby přežil a všechno šlo dobře, bude zhruba poloviční proti tomu současnému, co se mohutnosti týče. Museli bychom čekat několik desítek let, než by koruna dosáhla alespoň podobných rozměrů. Plnohodnotná náhrada by se tak týkala spíše našich dětí.

Podle radnice není strom zdravý. Je to pravda?
Já jsem pana starostu Hejmu opakovaně žádal, aby předložil nějaké důkazy, odkud čerpá, když předkládá informace o tom, že strom ohrožuje svoje okolí. Minulý týden jsem si dokonce podal i žádost o informace, abych posudek dostal. Jediné, co mám momentálně k dispozici, je posudek z roku 2016, který říká, že je javor relativně zdravý.

Koncem minulého roku jste usiloval o odvolání starosty. Proč?
Domnívám se, že kompetence pro řízení městské části na straně starosty váznou. Žádost o jeho odvolání jsem dokládal čísly. Na nich ukazuju ušlé peníze, o které Praha 1 přišla vinou nesprávných rozhodnutí. Třeba u Nemocnice Na Františku, kde byla omezená podpora ze strany hl. města Prahy, a městská část tak přišla o několik desítek milionů. Štvaly mě i zastavené projekty. Například inovativní plán pro monitoring zdraví stromů ve městě pomocí on-line čidel a sledování teplot ve městě prostřednictvím tepelných map z družicových snímků. Díky tomu by bylo zřejmé, v jakých místech se město zahřívá a kde by třeba mohla výsadba stromů pomoci. Domnívám se, že jsou to takové jasnější ukázky toho, proč pan starosta není, alespoň podle mě, na svém místě.

Už dva tisíce lidí

  • Javor stříbrný u Karlových lázní je starý více než sto let. Strom by měl být pokácen kvůli čapadlu, které by umožňovalo přístup k řece.
  • Podle posledního dendrologického posudku z roku 2016 je strom relativně  zdravý. 
  • Petici proti kácení stromu podepsalo dva tisíce lidí. Více na: peticezajavor.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy