metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna
Odborníci chtěli stanici Nemocnice Motol, radní měli ale jiný názor. | foto: Metroprojekt

Metro A bude jezdit do stanic Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol

  12:01
Nové stanice metra, které vzniknou na budovaném prodloužení trasy, už mají svá definitivní jména. Za stanicí Dejvická budou Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol.

Radní se dohodli na jednoslovných názvech. Některé se ale liší od současných názvů zastávek tramvají a autobusů a podle odborníků tak mohou být matoucí.

Například první nová stanice metra, která vznikne u křižovatky Evropské třídy a Horoměřické ulice, ponese název Bořislavka. Pracovně se pro ni používal název Červený vrch podle nedalekého sídliště. Odborníci navrhovali Horoměřická, podle nejbližší zastávky tramvají a autobusů, na které budou cestující přestupovat. Název Bořislavka, který prosazovala Praha 6, je nyní používán pro zastávku, která je od plánovaného vstupu do metra vzdálena asi 200 metrů.

Stanice se bude jmenovat stejně jako blízké obchodní centrum

"Z vyjádření městské části nepřímo vyplývá, že pojmenování stanice metra bude korespondovat s komerčními zájmy majitele budovaného polyfunkčního centra Shopping park Bořislavka bez ohledu na tradice a především orientaci cestujících," uvádí se v materiálu, který zpracovali experti.

U druhé stanice navrhovali odborníci, kteří v metropoli plánují veřejnou dopravu, pojmenování Nádraží Veleslavín podle současných zastávek tramvají a autobusů. Radní se však přiklonili ke kratší verzi podobně jako u stanice Motol. Z této stanice budou moci cestující procházet přímo do areálu nemocnice, proto odborníci i Praha 5 navrhovali, aby stanice nesla název Nemocnice Motol.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek