metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Sobota, 22. ledna 2022. Svátek má Slavomír.

Větší foto
Odevzdání metropolitního plánu. | foto: Archiv IPRMetro.cz

Metropolitní plán vyráží jako Územák na 17 míst

  15:51
Infokampaň v ulicích provází magistrátní dokument poprvé v historii.

Nový metropolitní plán do budoucna určí zásady pro zástavbu v celé Praze. Koncem června vstoupí jeho projednávání do fáze, kdy budou moci svoje připomínky podávat i sami Pražané.

Pracovníci Institutu plánování a rozvoje (IPR) proto včera zahájili tour určenou právě jim. Informační kontejner přezdívaný Územák objede v průběhu dvou měsíců celkem sedmnáct míst a vystaven bude také v Centru architektury a městského plánování, pár kroků od Palackého náměstí.

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče je to poprvé, co Praha podobnou informační kampaň k některému z projednávaných dokumentů připravila. „Za nás je podstatné, aby se lidé do procesu přípravy zapojili,“ uvedl Boháč.

Primátorka Adriana Krnáčová doufá, že informační kampaň pomůže odstranit mýty, které se kolem návrhu plánu objevily. „Návrh prošel v poslední době velkou diskusí, do níž bylo zapojeno mnoho lidí z různých oborů a institucí,“ dodává Krnáčová.

Územní plán má začít platit v roce 2023. Připomínky budou moci lidé, ale i instituce a městské části podávat od 27. června do 26. července. Plán si do té doby budou moci nastudovat také na webu, případně se poradit na radnici své městské části.

Územák budou Pražané moci navštívit například ještě dnes na Andělu, příští pondělí 7. a úterý 8. května u stanice metra Petřiny. Odtud pak bude cestovat na Palmovku, Prosek nebo třeba do Uhříněvsi.

„Jsme připraveni odpovídat na otázky místních obyvatel – a to ať už se budou týkat Metropolitního plánu, nebo jiných projektů chystaných v dané oblasti,“ slibuje institut plánování.

Kritika plánu

  • Metropolitní plán kritizují zejména spolky v čele se sdružením Arnika. To tvrdí, že plán umožní zastavění většiny zelených ploch.
  • Institut plánování nyní vůči ní zvažuje právní kroky. Arnika tento krok označila za zastrašování a vyzvala náměstkyni primátorky pro územní plánování Petru Kolínskou, aby situaci řešila.
  • Podle Kolínské je snahou magistrátu využít podrobnější znalost města, kterou mají přímo jeho obyvatelé. Žádný odborník dle jejího názoru nezná danou lokalitu tak jako člověk, který tam bydlí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

vydáno 21. ledna 2022  5:11

Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy