metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Odevzdání metropolitního plánu.
Větší foto
Odevzdání metropolitního plánu. | foto: Archiv IPRMetro.cz

Metropolitní plán vyráží jako Územák na 17 míst

3. května 2018  15:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Infokampaň v ulicích provází magistrátní dokument poprvé v historii.

Nový metropolitní plán do budoucna určí zásady pro zástavbu v celé Praze. Koncem června vstoupí jeho projednávání do fáze, kdy budou moci svoje připomínky podávat i sami Pražané.

Pracovníci Institutu plánování a rozvoje (IPR) proto včera zahájili tour určenou právě jim. Informační kontejner přezdívaný Územák objede v průběhu dvou měsíců celkem sedmnáct míst a vystaven bude také v Centru architektury a městského plánování, pár kroků od Palackého náměstí.

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče je to poprvé, co Praha podobnou informační kampaň k některému z projednávaných dokumentů připravila. „Za nás je podstatné, aby se lidé do procesu přípravy zapojili,“ uvedl Boháč.

Primátorka Adriana Krnáčová doufá, že informační kampaň pomůže odstranit mýty, které se kolem návrhu plánu objevily. „Návrh prošel v poslední době velkou diskusí, do níž bylo zapojeno mnoho lidí z různých oborů a institucí,“ dodává Krnáčová.

Územní plán má začít platit v roce 2023. Připomínky budou moci lidé, ale i instituce a městské části podávat od 27. června do 26. července. Plán si do té doby budou moci nastudovat také na webu, případně se poradit na radnici své městské části.

Územák budou Pražané moci navštívit například ještě dnes na Andělu, příští pondělí 7. a úterý 8. května u stanice metra Petřiny. Odtud pak bude cestovat na Palmovku, Prosek nebo třeba do Uhříněvsi.

„Jsme připraveni odpovídat na otázky místních obyvatel – a to ať už se budou týkat Metropolitního plánu, nebo jiných projektů chystaných v dané oblasti,“ slibuje institut plánování.

Kritika plánu

  • Metropolitní plán kritizují zejména spolky v čele se sdružením Arnika. To tvrdí, že plán umožní zastavění většiny zelených ploch.
  • Institut plánování nyní vůči ní zvažuje právní kroky. Arnika tento krok označila za zastrašování a vyzvala náměstkyni primátorky pro územní plánování Petru Kolínskou, aby situaci řešila.
  • Podle Kolínské je snahou magistrátu využít podrobnější znalost města, kterou mají přímo jeho obyvatelé. Žádný odborník dle jejího názoru nezná danou lokalitu tak jako člověk, který tam bydlí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám