metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.
Jan Novák v Austrálii | foto: Archiv

Mladá krev: Naučit anglicky jsem si zajel do Sydney, říká cestovatel

  7:00
Maturita a rovnou na vysokou. Neláká vás to? Seberte si tedy svých pět švestek a odjeďte třeba na druhou stranu zeměkoule.

Jak se jezdí po Sydney

  • Doprava je sice v nejrozlehlejším a nejlidnatějším městě v­ Austrálii dražší, ale zato je pohodlnější a zastávky jsou vždycky čisté.

  • Nejčastěji jezdí lidé  po Sydney vlakometrem.

  • Vlakometro vás zaveze téměř na různé pláže, například na nejznámější Bondi Beach.

Počáteční investice na roční výlet za kopečky však není zrovna malá – konkrétně do Austrálie musíte mít kvůli vízům zaplacené pojištění na celý rok dopředu i školné. Kdo se toho však nezalekne, rozhodně nebude litovat. S byrokracií navíc mnohdy i­zdarma pomůžou všechny možné agentury, které poradí i s hledáním práce.

"Kdo práci skutečně chce, ten ji určitě sežene. Ale není to pro lidi, kteří se bojí komunikovat," míní jednadvacetiletý Jan Novák, který se přesně takhle sebral a na rok se vypravil do multikulturního Sydney. Práci si našel hned po dvou týdnech.

V Austrálii šanci dostanete

"Když se usmíváte a nebojíte se lidí, každý vám tu šanci dá," říká. Australská metropole s téměř pěti miliony obyvateli mu přirostla k srdci i díky tomu, že lidé, ať už místní anebo cizinci, kteří tam žijí, jsou až neobvykle přátelští. "Kupříkladu se tady nemůže stát, že byste v hospodě seděli u stolu sami dobu delší než pár minut. Během chvíle je u vás někdo, kdo se s vámi začne bavit a přizve vás k sobě," vysvětluje Novák.

Angličtinu se naučíte samovolně

Anglicky sice umíte, ale přeci jen to není ono a bojíte se trapasu? Jednoduše mějte trpělivost a jazyková bariéra se po čase odbourá. Podle Nováka nemá cenu panikařit, že za první dva měsíce si ještě nejste jistí a někdy špatně rozumíte.

"V Austrálii vám každý bez problému všechno zopakuje třeba i čtyřikrát a ještě vám to popřípadě vysvětlí. Kam se na tohle hrabou lekce angličtiny ve škole, tady se prostě učíte samovolně," tvrdí mladý cestovatel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Vaše fotky z Prahy