metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 15 °C

Středa, 8. července 2020. Svátek má Nora.
Znojemskému historickému vinobraní letos přálo počasí, dorazily desetitisíce...
Větší foto
Znojemskému historickému vinobraní letos přálo počasí, dorazily desetitisíce lidí. | foto: Anna Vavríková, MAFRAMAFRA

Morava nenabízí jen víno. Na turisty tu čekají i hrady a krásná příroda. Máme pro vás pár tipů

4. června 2020  18:32 Petr Holeček Metro.cz
Kdo nezavítal do vinného sklípku a nekoštoval pravé svěží moravské víno, jako by nebyl.

„Znojmo, vidím tě dvojmo,“ zpívá v jedné ze svých písní Ivan Mládek. Po ochutnání nekorunovaného krále této podoblasti Veltlínského zeleného, ale i Műller Thurgau, ryzlinku rýnského či Sauvignonu je možné, že Znojmo fakt uvidíte dvojmo. Ale opatrně, aby zbyla pak energie na prozkoumání tohoto krásného regionu. Kromě vína jsou velkými turistickými lákadly Znojemska i středověké hrady a zámky, ale i Národní park Podyjí. V srdci této podoblasti, městě Znojmě, navštivte rotundu sv. Kateřiny, kostel sv. Mikuláše a radniční vyhlídkovou věž. Nevynechejte Loucký klášter, který byl založen roku 1190 a po dlouhá staletí byl centrem uměleckého, hospodářského a duchovního života. Zavítejte na viniční trať Kraví horu, kdy ze severních svahů budete mít Znojmo jako na dlani anebo ze západní části půjdete prozkoumat údolí Dyje a Národní park Podyjí.

Víno na Moravě

  • Od Znojma po Uherské Hradiště se rozkládá vinařská oblast Morava se čtyřmi podoblastmi: Znojemskou, Mikulovskou, Slováckou a Velkopavlovickou.
  • Zahrnuje přes 17 tisíc hektarů vinohradů, což představuje 96 procent ploch registrovaných vinic v celé České republice.

Šobes, jedna z nejlepších evropských vinic, leží na prosluněném úbočí skalního ostrohu řeky Dyje, v srdci Národního parku Podyjí. Navštivte uličku v Novém Šaldorfu, Sedlešovivích – je to jedna z největších a nejmalebnějších sklepních uliček. Najdete tam až 200 sklepů. Nenechte si ujít ani Malovaný sklep v Šaldorfu, letní aquapark v Únavově, renesanční vodní mlýn s expozicí ve Slupu, Památník Alfonse Muchy a expozici Vladimíra Menšíka v Ivančicích, ale i muzeum motocyklů v Lesné u Znojma.

Za sluncem a ryzlinkem na Mikulovsko
Když se spojí krásné letní dny, kouzelná Mikulovská podoblast, víno a společnost přátel je zaděláno na báječné chvíle. Mikulovsko si lidé zamilovali pro teplé podnebí, krásu historických památek, ale i pro neobyčejnou přírodu. Díky velmi vstřícnému podnebí se zde daří ryzlinku vlašskému, Rulandskému bílému, Chardonnay, Műller Thurgau a Sylvánskému zelenému. Ochutnat byste ale měli i místní Pálavu či Aurelius. Milovníci přírody by se měli vydat za poznáním CHKO Pálava, kde se nachází vzácná stepní fauna a flóra, zříceniny tří hradů a naučná stezka Národní přírodní rezervace Děvín. Uniknout byste si ale neměli nechat ani vinařskou naučnou stezku Starou horu v Novosedlech. Na mikulovském zámku si můžete prohlédnout zajímavou vinařskou expozici, kolekci dobových vinařských listů a také raritu v podobě obřího vinného sudu. Dalším oblíbeným cílem turistů je Lednicko-valtický areál, který byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán už v roce 1996. Do Pavlova se vydejte za barokními vinařskými domy, obecní vinotékou a Archeoparkem. Za venuší na návštěvu můžete do Dolních Věstonic, kde najdete expozici s názvem Věk lovců a mamutů.

Do ráje červeného vína
Frankovka, svatovavřinecké nebo Modrý Portugal jsou odrůdy kralující ve vinařské Velkopavlovické podoblasti. Na své si zde ale přijdou i milovníci bílého vína. Při putování za tímto mokem nevynechejte rozsáhlé komplexy vinných sklepů, které připomínají malé vesničky, například areál pod Kraví horou v Bořeticích, sklepní uličku v Kobylí či Belegrady ve Velkých Bílovicích.

Kam za vínem?

  • Na oficiálních vinařských stránkách najdete seznam více než 1000 míst na Moravě, na nichž se nachází vinařství, vinotéky, vinné sklepy a další vinařské cíle.
  • Degustace a mnoho dalších událostí a akcí včetně jejich aktuálního termínu konání naleznete na stránkách wineofczechrepublic.cz.

Pokud se o vínu chcete dozvědět více, zavítejte na jednu z naučných vinařských stezek. Obecní vinařská stezka obce Němčičky je dlouhá osm kilometrů a můžete ji snadno absolvovat pěšky či na kole. Cyklostezka Krajem André je stejně dlouhá a vede kolem šlechtitelské stanice, kde odrůda vznikla. Velkopavlovická vinařská stezka má 110 kilometrů a je velmi oblíbená pro svůj cyklisticky atraktivní terén s krásnými výhledy do krajiny. Za památkami se vydejte do Slavkova u Brna, kde najdete zámek a synagogu. V Brně můžete prozkoumat pevnost Špilberk, vilu Tugendhat, ale i katedrálu sv. Petra a Pavla či zoo. Do Bučovic pak vyjeďte na zámek a do Veveří na tamní hrad.

Folklor, víno a veselí nabízí Slovácko
Slunce, odpočinek a zábava se potkávají ve zvlněném kraji vinohradů. Ať už toužíte prozkoumat starodávná poutní místa, anebo potěšit své chuťové buňky kulinářskými specialitami, jste tady správně. Slovácko je oblast ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a šedého, ale i Zweigeltrebe či frankovky. Za vínem zavítejte do Blatnice anebo do Mutěnic. Kromě něj, ale zdejší příroda nabízí spoustu možností.

Máte chuť na horolezectví, rybaření, rekreaci u vody, cykloturistiku anebo pěší turistiku? Vydat se ale můžete i za poznáním barokního zámku Milotice anebo prozkoumat tolik oblíbené vinné sklepy Plže na okraji obci. Milovníci sjíždění vody by neměli vynechat Baťův vodní kanál, historickou vodní cestu z 30. let minulého století dlouhou 52 kilometrů. Cyklisté ocení stezku muškátu dlouhou 25 kilometrů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Trasa, kde to žije i nežije, aneb Cyklistická projížďka vlastními dějinami

Hřiště týmu SK GORDIC Praha Kačerov Koloblog
vydáno 8. července 2020  16:56

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

V Praze se ochladíte třeba v tramvajích se žlutými čumáky. Kdy přijedou, poradí fanouškovský web

Tahák poradí, kde najdete klimatizaci.
vydáno 8. července 2020  12:41

Je tu léto a cestující opět volají po klimatizaci v MHD.   celý článek

Wi-fi z tramvají zmizela. DPP pro změnu v metru instaluje „zesilovače“ signálu a nové kamery

Staroměstská
vydáno 8. července 2020  9:02

Nespolehlivý internet zdarma v tramvajích dopravce vypnul již před pandemií. V metru jej postupně nahrazují předplacená data.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Před 176 lety dělníci zaútočili na Židy

Poříčská brána, rok 1836
vydáno 8. července 2020  5:53

Na Florenci se nachází „zakleté místo“, kde roku 1985 padlo k zemi nádraží Praha-Těšnov. Nežli ale roku 1875 tento klenot vyrostl, nacházela se tam...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám