metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Znojemskému historickému vinobraní letos přálo počasí, dorazily desetitisíce lidí. | foto: Anna Vavríková, MAFRAMAFRA

Morava nenabízí jen víno. Na turisty tu čekají i hrady a krásná příroda. Máme pro vás pár tipů

  18:32
Kdo nezavítal do vinného sklípku a nekoštoval pravé svěží moravské víno, jako by nebyl.

„Znojmo, vidím tě dvojmo,“ zpívá v jedné ze svých písní Ivan Mládek. Po ochutnání nekorunovaného krále této podoblasti Veltlínského zeleného, ale i Műller Thurgau, ryzlinku rýnského či Sauvignonu je možné, že Znojmo fakt uvidíte dvojmo. Ale opatrně, aby zbyla pak energie na prozkoumání tohoto krásného regionu. Kromě vína jsou velkými turistickými lákadly Znojemska i středověké hrady a zámky, ale i Národní park Podyjí. V srdci této podoblasti, městě Znojmě, navštivte rotundu sv. Kateřiny, kostel sv. Mikuláše a radniční vyhlídkovou věž. Nevynechejte Loucký klášter, který byl založen roku 1190 a po dlouhá staletí byl centrem uměleckého, hospodářského a duchovního života. Zavítejte na viniční trať Kraví horu, kdy ze severních svahů budete mít Znojmo jako na dlani anebo ze západní části půjdete prozkoumat údolí Dyje a Národní park Podyjí.

Víno na Moravě

  • Od Znojma po Uherské Hradiště se rozkládá vinařská oblast Morava se čtyřmi podoblastmi: Znojemskou, Mikulovskou, Slováckou a Velkopavlovickou.
  • Zahrnuje přes 17 tisíc hektarů vinohradů, což představuje 96 procent ploch registrovaných vinic v celé České republice.

Šobes, jedna z nejlepších evropských vinic, leží na prosluněném úbočí skalního ostrohu řeky Dyje, v srdci Národního parku Podyjí. Navštivte uličku v Novém Šaldorfu, Sedlešovivích – je to jedna z největších a nejmalebnějších sklepních uliček. Najdete tam až 200 sklepů. Nenechte si ujít ani Malovaný sklep v Šaldorfu, letní aquapark v Únavově, renesanční vodní mlýn s expozicí ve Slupu, Památník Alfonse Muchy a expozici Vladimíra Menšíka v Ivančicích, ale i muzeum motocyklů v Lesné u Znojma.

Za sluncem a ryzlinkem na Mikulovsko
Když se spojí krásné letní dny, kouzelná Mikulovská podoblast, víno a společnost přátel je zaděláno na báječné chvíle. Mikulovsko si lidé zamilovali pro teplé podnebí, krásu historických památek, ale i pro neobyčejnou přírodu. Díky velmi vstřícnému podnebí se zde daří ryzlinku vlašskému, Rulandskému bílému, Chardonnay, Műller Thurgau a Sylvánskému zelenému. Ochutnat byste ale měli i místní Pálavu či Aurelius. Milovníci přírody by se měli vydat za poznáním CHKO Pálava, kde se nachází vzácná stepní fauna a flóra, zříceniny tří hradů a naučná stezka Národní přírodní rezervace Děvín. Uniknout byste si ale neměli nechat ani vinařskou naučnou stezku Starou horu v Novosedlech. Na mikulovském zámku si můžete prohlédnout zajímavou vinařskou expozici, kolekci dobových vinařských listů a také raritu v podobě obřího vinného sudu. Dalším oblíbeným cílem turistů je Lednicko-valtický areál, který byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán už v roce 1996. Do Pavlova se vydejte za barokními vinařskými domy, obecní vinotékou a Archeoparkem. Za venuší na návštěvu můžete do Dolních Věstonic, kde najdete expozici s názvem Věk lovců a mamutů.

Do ráje červeného vína
Frankovka, svatovavřinecké nebo Modrý Portugal jsou odrůdy kralující ve vinařské Velkopavlovické podoblasti. Na své si zde ale přijdou i milovníci bílého vína. Při putování za tímto mokem nevynechejte rozsáhlé komplexy vinných sklepů, které připomínají malé vesničky, například areál pod Kraví horou v Bořeticích, sklepní uličku v Kobylí či Belegrady ve Velkých Bílovicích.

Kam za vínem?

  • Na oficiálních vinařských stránkách najdete seznam více než 1000 míst na Moravě, na nichž se nachází vinařství, vinotéky, vinné sklepy a další vinařské cíle.
  • Degustace a mnoho dalších událostí a akcí včetně jejich aktuálního termínu konání naleznete na stránkách wineofczechrepublic.cz.

Pokud se o vínu chcete dozvědět více, zavítejte na jednu z naučných vinařských stezek. Obecní vinařská stezka obce Němčičky je dlouhá osm kilometrů a můžete ji snadno absolvovat pěšky či na kole. Cyklostezka Krajem André je stejně dlouhá a vede kolem šlechtitelské stanice, kde odrůda vznikla. Velkopavlovická vinařská stezka má 110 kilometrů a je velmi oblíbená pro svůj cyklisticky atraktivní terén s krásnými výhledy do krajiny. Za památkami se vydejte do Slavkova u Brna, kde najdete zámek a synagogu. V Brně můžete prozkoumat pevnost Špilberk, vilu Tugendhat, ale i katedrálu sv. Petra a Pavla či zoo. Do Bučovic pak vyjeďte na zámek a do Veveří na tamní hrad.

Folklor, víno a veselí nabízí Slovácko
Slunce, odpočinek a zábava se potkávají ve zvlněném kraji vinohradů. Ať už toužíte prozkoumat starodávná poutní místa, anebo potěšit své chuťové buňky kulinářskými specialitami, jste tady správně. Slovácko je oblast ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a šedého, ale i Zweigeltrebe či frankovky. Za vínem zavítejte do Blatnice anebo do Mutěnic. Kromě něj, ale zdejší příroda nabízí spoustu možností.

Máte chuť na horolezectví, rybaření, rekreaci u vody, cykloturistiku anebo pěší turistiku? Vydat se ale můžete i za poznáním barokního zámku Milotice anebo prozkoumat tolik oblíbené vinné sklepy Plže na okraji obci. Milovníci sjíždění vody by neměli vynechat Baťův vodní kanál, historickou vodní cestu z 30. let minulého století dlouhou 52 kilometrů. Cyklisté ocení stezku muškátu dlouhou 25 kilometrů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek