metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 0 °C

Neděle, 20. ledna 2019. Svátek má Ilona.
Motýl Attacus atlas.
Další 1 fotografie v galerii
Motýl Attacus atlas. | foto: Eva Smržová, Botanická zahrada hl.m. PrahyMetro.cz

Motýl s největší plochou křídel na světě poletuje skleníkem Fata Morgana

15. dubna 2015  11:18 Metro.cz
Mezi pestrobarevnými motýly, kteří poletují skleníkem Fata Morgana v botanické zahradě v Troji, je k vidění i světový unikát. Je jím motýl Attacus atlas s největší plochou křídel.

Botanická zahrada v Troji dostává pravidelně nové kukly motýlů z farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou. „Každá dodávka má necelou tisícovku kukel. Konečně jsme se dočkali vylíhnutí populárního motýla Attacus atlas, který pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Je to noční martináč s největší plochou křídel na světě, kdy je rozpětí samičích křídel až 30 centimetrů,“ říká odborná náměstkyně zahrady Eva Smržová.

Ve skleníku létají různé druhy motýlů, mezi nimi oblíbené babočky rodů Morpho a Caligo, nově i otakárci Atrophaneura semperi, kteří původně pochází z Malajsie, Indonésie a Filipín.

Na stromy se v Mexiku slétají statisíce motýlů

K vidění je například i známý Danaus plexippus neboli monarcha stěhovavý. „Tento druh žije v zimě v Mexiku, kde pokrývá stromy od jejich kmene až po poslední list. Na strom se vejdou statisíce motýlů, a proto se jim podle jejich barvy přezdívá zlaté. Na nich odpočívá tak velké množství monarchů, že jen těžko rozeznáte, co je strom a co motýl. Na jaře přelétá Danaus plexippus ve velkých hejnech do Kanady, kde má líhniště. Jedná se o jediný druh, který migruje v takto obrovských hejnech,“ dodává Smržová.

Výstavu ve skleníku Fata Morgana je možné vidět až do neděle 10. května. Přístupná je denně od 9 do 18 hodin kromě pondělí, od května až do 19 hodin. Zahrada je však otevřena denně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám