metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop
Umělecké trio (zleva) Adam Velíšek, Petra Křivová a Adam Kovalčík | foto: Archiv

Na Malé straně vyrostou sochy, studenti je vytvoří přímo na autech

  17:37
Studenti výtvarných škol budou na Malostranském náměstí od zítřejších brzkých ranních hodin předvádět své umělecké počiny. Projekt studentů a čerstvých absolventů pražských vysokých škol Akademie výtvarných umění a Vysoké školy umělecko-průmyslové s názvem Sochy na parkovišti se zabývá tématem umění ve veřejném prostoru.

Výstava bude financována pouze ze strany vystavujících a je záměrně také bez cenzury ze stran organizátorů, což by prý mělo umožnit maximální míru rozmanitosti. Každý z autorů volí dílo libovolně ze své dosavadní tvorby. Web Metro.cz vyzpovídal trojici umělců - Adama Velíška, Petru Křivovou a Adama Kovalčíka.

Jak celý projekt vznikl?
Nápad vznikl na popud komplikovanému žádání o možnost vystavování v galeriích a veřejných prostorech. Pronájem parkovacího místa na Malostranském náměstí je pro náš záměr ideální. Řeší problém svobody vystavování a atraktivnosti umístění.

Co nás na výstavě čeká a jak bude probíhat?
Instalace bude probíhat v brzkých ranních hodinách, aby vše bylo nejpozději v osm hodin ráno připraveno. Autoři budou po celou dobu k dispozici na parkovišti nebo v jeho blízkosti. Návštěvníci tak budou moci být s umělci v kontaktu a položit jim případné dotazy.

Logo akce Sochy na parkovišti

Na jakých autech bude výstava probíhat?
Bylo úkolem každého autora, aby si zajistil auto - podstavec pro svou sochu. Tím, že výstava probíhá na parkovišti, je auto přirozenou podmínkou. Vytváří pojítko s místem. Sjednocujícím prvkem je bílá plachta, do které budou všechny auta zahalena pro zvýraznění instalace, zároveň se tím odliší od aut ostatních parkujících.

Jaký je váš umělecký záměr?
Výstava není tématicky zaměřená, výběr děl je tak zcela na vůli vystavujících. Spojujícím prvkem je možnost prezentace tvorby ve veřejném prostoru bez omezení institucí. Záměrem je především představit nejmladší generaci sochařů, a tím probudit o sochařství větší zájem u širší veřejnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek