metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Další 3 fotografie v galerii
Zelené větve zpestří i jídelníček arů hyacintových. | foto: ZOO PRAHA

Na vánočním stromu ze Staroměstského náměstí si pochutnají zvířata v zoo

  12:50
Pražské vánoce skončí v sobotu v pražské zoo. Přesněji řečeno skončí tam zbytky vánočního stromu ze staroměstského náměstí, který se stane zpestřením jídelníčku pro jeleny wapiti, slony, bizony a zubry.

Dvaadvacet metrů vysoký smrk, který pořadatelům Vánočních trhů na Staroměstském náměstí darovaly Rataje nad Sázavou, odvezou ve čtvrtek pořadatelé do zoo. "Od rána začneme strom odstrojovat a ořezávat všechny větve, které ve velkém kontejneru ještě týž den převezeme do Troji. Větve jsou zde tradiční a oblíbenou zvířecí pochoutkou," říká Petr Hozák, výkonný ředitel společnosti Taiko.

Se svým jídlem si můžou hrát

Větve z jehličnanů patří i do jídelníčku zubrů.

Stromky šmakují i jelenům wapiti.

Kdy se bude krmit

Vánoční smrk se bude spásat už v sobotu

  • 10.30 Wapiti
  • 13.00 Sloni
  • 14.00 Bizoni
  • 14.15 Zubři

Krmení zvířat větvemi vánočního stromu v zoo naplánovali na sobotu. Zvířatům nabídnou také stromky, které před Vánoci nenalezly své majitele a tak u nich nehrozí, že by se mohli zvířata poranit o nějaký háček nebo zapomenutou ozdobu. Zelené větve jsou podle mluvčího zahrady Michla Šťastného pro zvířata vítaným zpestřením jídelníčku i zajímavou hračkou. Žrát tvrdé větve je ale dlouho nebaví a rychle se zmlsaně vrací ke svému obvyklému jídelníčku.

Větve jsou přitom obvyklou součástí jejich stravy ve volné přírodě a zvířatům nevadí ani dřevnaté kusy větví "Losy, soby, ale i bizoni je v přirodě běžně jí. Mají odolnou kůži v tlamě a některé druhy úspěšně tráví i celulózu," vysvětluje Šťastný. Stejné je to i se slony. V přírodě běžně získávají potravu tak, že se otřou o strom, zlomí ho a sežerou i tvrdé větve. 

Větve z jehličnanů patří i do jídelníčku zubrů.

Kmen stromu pořadatelé převezou do areálu Žluté lázně v Podolí, kde ho využijí během následující sezóny v rámci doprovodných aktivit a dětských programů. Zajímavého zpracování se dočká i část kmene, která při kácení vánočního smrku zůstala v Ratajích. Dvoumetrovou spodní část kmenu využijí umělci při letošním Ratajském dřevosochání. Vytesané umělecké dílo tak zůstane pro místní obyvatele připomínkou této slavnostní události.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  8:30

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek