metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Světový pohár ve vodním slalomu | foto: Aleš Náhlý

Na vodáckém kanálu v Troji začíná Světový pohár vodních slalomářů

  10:26
Do Troje přijela světová vodácká špička. České barvy bude hájit dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová. Naopak domácí fanoušci neuvidí loňského mistra světa Hradilka, který je zraněný.

Po loňské pauze, kdy se v Troji jelo mistrovství světa, se do Prahy opět vrací Světový pohár vodních slalomářů. Jede se tady už podvanácté. Zatímco závodníci i trať jsou připraveni, organizátorům už několik let komplikuje život stavba tunelu Blanka.

"Od loňska se toho moc nezměnilo, pořád jsme na staveništi. Dnes jsme navíc bez proudu, protože při pracích na tunelu překopli elektrické vedení. Není to poprvé, tak snad to brzo opraví," postěžoval si včera šéf organizátorů Jiří Rohan.

Závodníci se už ale na víkend i přes náročný předchozí program těší. "Jen mám trošku obavy z formy, protože ta série tří závodů, kdy jsme jeli ze závodu rovnou na další, je dost náročná," řekla dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová. Z Čechů bude kvůli zranění chybět Vavřinec Hradilek.

Program světového poháru v Troji

Světový pohár ve vodním slalomu v Troji se jede od pátku do neděle.

 • Pátek:
  9.00 kvalifikace kategorií C1 muži, K1 muži, C1 ženy
  16.00 kvalifikace kategorií K1 ženy, C2 muži
 • Sobota:
  9.00 semifinále kategorií C1 muži, K1 muži, C1 ženy
  12.32 finále kategorií C1 muži, K1 muži, C1 ženy
  15.30 finále hlídek kategorií C1 muži, K1 muži, C1 ženy
 • Neděle:
  9.30 semifinále kategorií K1 ženy, C2 muži
  12.02 finále kategorií K1 ženy, C2 muži
  14.15 finále hlídek kategorií K1 ženy, C2 muži
 • Vstupné na akci je dnes zdarma, zítra a v neděli zaplatíte 70 korun. Děti do 150 centimetrů a handicapovaní se na akci dostanou zdarma i o víkendu.
 • Koho uvidíte:
  Na SP v Troji se sjela téměř celá světová špička. Z českých závodníků nastoupí na start:
  kategorie K1 muži – Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Ondřej Tunka
  kategorie K1 ženy – Kateřina Kudějová, Štěpánka Hilgertová, Veronika Vojtová, Karolína Galušková
  C1 muži – Jan Mašek, Vítězslav Gebas, Lukáš Rohan
  C2 muži – Ondřej Karlovský-Jakub Jáně, Tomáš Koplík-Jakub Vrzáň, Jonáš Kašpar-Marek Šindler, Jan Větrovský-Michael Matějka
  C1 ženy – Kateřina Hošková, Martina Satková, Monika Jančová

Rozhovor: Trať si diktovat nechci, říká kajakář Prskavec

Jezdí sice ještě také závody do 23 let, ale i v těch seniorských se mu daří. Kajakář Jiří Prskavec mladší je dvojnásobný mistr Evropy a loňský vicemistr světa z pražské Troje.

Jaké jsou vaše cíle pro víkendový  Světový pohár?
Budu se snažit být do desítky, tedy jet finále. Tam už se může stát cokoliv. Samozřejmě pro to udělám maximum, diváci mě podpoří a já doufám, že se mi to podaří co nejlépe.

Řekl jste, že vaše forma není taková, jak byste si představoval. Jak velký rozdíl je to oproti mistrovství Evropy?
Měl jsem mistrovství světa do 23 let v Austrálii a od té doby jsem jezdil jenom závody. Neměl jsem čas trénovat, takže přeci jen ty síly už teď ke konci trati dochází. Ale pořád bych řekl, že v Troji budu patřit k velkým favoritům. Ale není to takové, jako když se člověk dva měsíce připravuje na mistrovství světa amá top formu. Tady pojedu trošku z tréninku, musel jsem něco natrénovat, protože jinak bych už taky nemusel do toho cíle dojet. Budu se snažit předvést to nejlepší. A jak tu trať znám, tak si myslím, že nějaké ty síly můžu ušetřit a že to může dopadnout dobře.

Jedním ze stavitelů trati bude i váš otec. Co byste mu řekl, kdybyste mohl nadiktovat, jaká by měla být?
To nevím, neberu to jako fair play jednání a ani nevím, jestli bych mu chtěl diktovat, co bych chtěl jet. Navíc bych si vybíral takové branky, které sice jednou z pěti zajedu fakt dobře, ale je to jen jednou z pěti, takže bych to nakonec stejně pokazil.

Komentáře

Hlavní zprávy

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek