metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.

Větší foto
Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto. | foto: IPRMetro.cz

Nádraží v novém, jen se neví kdy

  9:45
Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.

Přes Smíchov denně jezdí velké množství cestujících. Prostranství mezi nádražím a autobusovým terminálem Na Knížecí se má v dalších letech proměnit v novou čtvrť Smíchov City. Její obyvatelé tento počet ještě zvýší. Magistrát zde proto do roku 2023 plánuje zbudovat nový dopravní terminál za miliardu korun.

„V tomto prostoru se potkávají všechny formy hromadné dopravy, které Praha nabízí. Nicméně charakter veřejných prostor neodpovídá významu takového místa,“ píše Institut plánování a rozvoje ve své studii. Pod jednou střechou zde v dalších letech najdou útočiště nejen vlaky a autobusy, ale také tisíce aut v rámci nového P+R parkoviště. To vyroste nedaleko tunelu Mrázovka. Základ je podle studie vybudování bezbariérové lávky, která propojí terminál u Dobříšské ulice se smíchovským nádražím. Pak by se přemístila část autobusů z Na Knížecí do Dobříšské, v níž by vznikl nový terminál a později i zmíněný parkovací dům.

Jako poslední by přišel na řadu prostor v Nádražní ulici přímo před vlakovým nádražím. Vše by se následně zastřešilo.

Kdy bude projekt hotový, není jisté, stejně jako přesná výše nákladů, jež se odhaduje na miliardu korun. Není zatím jasné ani to, nakolik práce naruší komfort místních. Řada z nich totiž na čas přijde o Radlickou lávku, přes níž si stovky lidí denně krátí cestu.

Autobusy parkující nad vlaky

  • Během finální etapy vznikne jádro dopravního terminálu. Jeho možnou podobu pro IPR vytvořil ateliér A69 – architekti, který by ho udělal patrový.
  • Architekti ve svém záměru využili prostor nad kolejištěm, kam by mohly zajíždět městské a příměstské autobusy. To povede k úplnému „vyklizení“ prostor Na Knížecí i před hlavní budovou v Nádražní ulici.
  • Studii na současné autobusové nádraží Na Knížecí, terminál na Dobříšské pro dálkovou dopravu v místě dnešních odstavných kolejí i organizaci dopravy v ulici Nádražní si lze prohlédnout na stránkách: Iprpraha.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy