metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 19 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
Další 3 fotografie v galerii
Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

20. srpna 2019  11:10 Pavel Hrabica Metro.cz
V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá podstatnou část chorvatské gastronomické spotřeby soli.

Pokud si během dovolené na Jadranu vyšetříte čas, stojí za to zamířit do muzea historie těžby a zpracování soli v Pagu. Před deseti lety ho otevřeli v jednom ze zachovalých skladišť na ostrově. Je uvnitř haly ze 17. století, která sloužila jako sklad. Pytle soli sem tahali ještě otcové a dědové dnešních obyvatel města Pagu. „Můj děda a táta tady ještě pracovali, denně přenesli na rameni tuny pytlů soli,“ připomíná jeden z průvodců v expozici, kde je zachovaný unikátní solný mlýn. Byla to pěkná rasovina, hlavně na krční páteř. Ke skladištím dovážely sůl čluny, později vláček, ale bez fyzické námahy nosičů se tu v minulosti neobešli.

Každodenní pobyt v solných nádržích však měl pro dělníky i dělnice pozitivní účinek. Sůl zbavuje tělo staré kůže. „Ženy u nás nemusejí na plastiku, jsou stále mladé,“ komentuje se smíchem průvodce muzea. Dodává, že Chorvati spotřebují třiapůlkrát více soli, než je běžné jinde.

Fotogalerie

Repliky odpařovacích nádrží v bývalém skladišti ukazují, že ani v minulosti, ani teď, se sůl nezískávala pouhým odpařováním vody. Jednalo se skutečně o alchymii, v každé z nádrží, které jsou i v těchto dobách kaskádovitě nad sebou, se postupně hromadí sůl určité kvality a složení. Celý proces trvá asi 40 dní. Té nejjemnější, které se říká Květ soli, se ročně vyrobí jen 500 kilogramů. Je něco jako lanýže mezi houbami, její cena se pohybuje ve stovkách eur za kilogram a odebírají ji nejluxusnější restauranty světa.

Čechy potěší, že mezi vystavenými baleními soli pro nejrůznější domácí využití, jsou i nepřehlédnutelné modré a zelené kilogramové sáčky, které najdete ve většině našich obchodů. I tahle sůl putuje do českých domácností nebo restaurací z Pagu. Turisté si mohou samozřejmě jako suvenýr zakoupit dárková balení. V nabídce najdete i košer sůl. Chorvati umějí kvalitu místní soli patřičně vychválit, zdůraznit její naprostou odlišnost a výjimečnost proti solím z jiných částí světa, takže když si malé balení vezete domů, hřeje vás pocit, že jste udělali všechno pro vlastní zdraví. Inu, slaný marketing tady skvěle zvládají, vždyť to tady ve 14. století patřilo Benátčanům, a ti byli vyhlášenými evropskými obchodníky.

Na cestě do muzea

  • Město Pag je vzdálené asi šedesát kilometrů od Zadaru.
  • U Pažského mostu, který spojuje ostrov s pevninou, jsou zbytky římské strážní pevnůstky.
  • Kolem pevnosti se pohybuje kolonie divokých koček. Vzhledem k časté přítomnosti turistů jsou kočky značně ochočené a líné. Už se neživí lovem myší, ale granulemi od místních i od turistů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám