metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
ilustrační snímek | foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

  5:58
Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.

Dny, čas ani místo se pro každého z nás nemění. Výjimky stanoví zákon (viz box) a jsou k nahlédnutí například na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky.

V souvislosti s dezinformacemi o úmrtí Petra Pavla se ale nabízí otázka, jak by se volilo, kdyby jeden z kandidátů odstoupil nebo se z jiných příčin nemohl voleb zúčastnit. Odstoupení kandidáta je možné 24 hodin před zahájením voleb. I kvůli tomu, aby bylo možné urychleně dotisknout volební lístky. Náhradníkem za odstoupivšího kandidáta by byl ten, který se v prvním kole umístil jako třetí.

Volební lístky pro druhé kolo jsou vytištěny na žlutém papíře. V prvním kole byly lístky bílé. Obdobně jako při volbách do zastupitelských sborů všech úrovní se musí volič prokázat volební komisi ve svém okrsku platným osobním dokladem. Tím může být občanský průkaz, cestovní pas nebo pas diplomatický. Pokud budete volit mimo své bydliště na území České republiky, museli jste si v uplynulých dnech vyřídit voličský průkaz.

V případě nemoci či jiného závažného důvodu, proč nemůžete dorazit k volební urně, lze požádat komisi v místě bydliště a v místě volebního okrsku, aby vás s urnou navštívili doma. Vítězem voleb se ve druhém kole stává ten kandidát, který získá nadpoloviční počet hlasů. Pokud by oba soupeři dostali shodný počet hlasů, do deseti dnů musí být vyhlášen nový termín voleb.

Volby už běží

  • Zákon umožňuje volit ještě před oficiálním datem.
  • Už včera začali volit čeští občané ve Spojených státech a dalších zemích. A to kvůli časovému posunu.
  • V týdnu odvolili v mobilních stanovištích z auta také lidé, kteří jsou kvůli covidu v karanténě.
  • Už včera směli volit lidé v pobytových zařízeních sociálních a zdravotních služeb.
  • Volební místnosti se otevřou dnes ve 14 hodin. Hlasovat bude možné až do 22 hodin. V sobotu je pak hlasování možné od 8 do 14 hodin.
  • V obálce, kterou občan vhodí do volební urny, musí být jen jeden lístek. Pokud vloží do obálky oba lístky se jmény obou soupeřících kandidátů, je jeho hlasování neplatné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek