metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nedostupnost bydlení může přinést nedostatek policistů, učitelů či zdravotních sester

31. srpna 2018  9:28 Metro.cz
S blížícími se volbami spousta politiků řeší bydlení. Tato problematika je v Praze zajímavá, neboť cena a dostupnost bytů jsou tu celospolečenským tématem, palčivým primárně pro mladé lidi a profese s nižším měsíčním příjmem, jež jsou ale pro město nepostradatelné – zdravotní sestry, hasiče, policisty, řidiče MHD, učitele a další.

Přestože platové ohodnocení v těchto profesích bývá v Praze o něco vyšší než jinde, vysoké náklady na bydlení v hlavním městě mohou vést k tomu, že tito lidé raději odcházejí do jiných měst.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK patří cena a dostupnost bydlení mezi čtyři nejzávažnější problémy, které trápí nízkopříjmové skupiny obyvatel Prahy. Hůře je hodnoceno pouze parkování. Cena nemovitostí zaujímá druhou příčku, dostupnost čtvrtou. Silně oba tyto problémy pociťují mladí Pražané.

Také pražští zaměstnanci z uvedených potřebných sfér hodnotí cenu a dostupnost bytů jako závažný problém. Stejné profese v mimopražském prostředí se však na problematiku bydlení dívají shovívavěji, v místě bydliště vnímají jako větší problém parkování.

Náklady na bydlení v Praze tvoří v průměru cca dvě pětiny měsíčního příjmu, u mladých lidí je to dokonce téměř polovina. Mimo Prahu spolkne bydlení jen přibližně třetinu příjmů těchto nízkopříjmových skupin. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám