metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Pokud policistům fotograf nebrání při výkonu služby, měli by fotografování...
Další 1 fotografie v galerii
Pokud policistům fotograf nebrání při výkonu služby, měli by fotografování strpět. | foto: Metro.cz

Nefoťte! Za snímek vás vyvedou i z obchodního centra

24. dubna 2018  9:49 Filip Jaroševský Metro.cz
Pořizování fotek se nelíbí některým policistům. Za natáčení v metru musíte zaplatit.

S rozvojem techniky a mobilních telefonů přibývá v metropoli symbolů s přeškrtnutým fotoaparátem. Zatímco někteří obchodníci na zákaz pořizování snímků při jeho porušení v jejich provozovně zákazníky jen upozorňují či pravidlo nevymáhají vůbec, v nákupním centru Quadrio na Národní třídě s vámi i kvůli jednomu snímku klidně vyrazí dveře.

„Musím vás požádat, abyste fotografie smazal a opustil budovu. Kdybyste nebyl z médií, vyvedeme vás,“ ohradil se proti jednomu z redaktorů deníku Metro velitel místní ostrahy. Tomu vadilo, že zde novinář pořizuje fotografie turniketu u místních záchodků. O zákazu se podle ostrahy může dozvědět každý, a to z malé tabule popsané drobným písmem, která visí u vchodu.

„Postup ostrahy byl správně. Situaci prověříme. Je to standardem ve většině obchodních centrech,“ dodává mluvčí centra Jan Husták. Ačkoliv je incident, který se odehrál v obchodním domě, dle vedení centra běžnou záležitostí, podle zjištění deníku Metro k podobnému vymáhání zákazu focení v pražském nákupních domech prakticky nedochází.

Podobná situace by se mohla pravděpodobněji odehrát v městské hromadné dopravě, kde je naprostý zákaz pořizování videí. „Veškeré focení a natáčení v prostorech či prostředcích dopravního podniku je pouze na povolení a je za poplatek. Netýká se to pouze turistického focení,“ vysvětluje mluvčí dopravce Řehková.

S nepříjemnými fotografy mají své zkušenosti v hotelu Mandarin Oriental v Praze 1, který proslul jako místo, kde se často ubytovávají zahraniční celebrity. Podle její mluvčí Lenky Rogerové však ani zde obecný zákaz není potřeba.

Za stisknutí spoušti fotoaparátu či tlačítka mobilního telefonu se můžete dostat do křížku i s policisty. Jak se deník Metro přesvědčil minulý týden na Smíchově, někteří strážci zákona si stále myslí, že na pořízení snímku jejich osoby musí mít dotyčný fotograf jejich svolení.

„Pokud kolegům fotograf nebrání při výkonu služby, měli by to strpět,“ doplňuje mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan s tím, že se dotyčným dostane řádného poučení.

Kde nefotit? Deník Metro oslovil jednotlivé radnice

  • Standardem je zaplatit městským částem poplatek, pokud na jejich území chcete točit například reklamu. Výjimkou je pořizování reportážních fotografií či videí.
  • V Praze 5 si podle jejího mluvčího Jakuba Večerky dejte pozor na fotografování ve Vrchlického ulici, kde sídlí kontrarozvědka. Podle mluvčího Prahy 10 Víta Nováka se pak v desáté městské části nesmí fotit v prostorách radnice.
  • Podle mluvčí Prahy 3 Michaely Luňáčkové platí zákaz fotografování například v bankovních pobočkách a tam, kde mají přepážky. Lze si však vyjednat výjimku.
  • Zákaz focení Pražany nepřekvapí ve výstavních síních, kde pořadatelé chrání autorská práva vystavovaných.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Českobrodská je neprůjezdná, kolaps přijde po prázdninách

Českobrodská ulice
vydáno 20. února 2019  11:57

Podle správy komunikací mohou řidiči z okolí Běchovic kvůli objížďkám nabírat až půlhodinové zpoždění.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám