metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Další 2 fotografie v galerii
První vedení vysokého napětí v Praze vedlo přes Střížkov. | foto: Zdeněk Strnad

Nejstarší pražské elektrické vedení musí pryč. Mohla by ho strhnout vichřice

  19:54
Obyvatelům Střížkova a Proseka v těchto dnech mizí nad hlavami kus historie. Odborníci tu totiž odstraňují elektrické vedení vysokého napětí z roku 1928. Na jeho likvidaci deník Metro upozornil čtenář Zdeněk Strnad. „Jde o první vedení vysokého napětí v Praze a druhé nejstarší v celé republice,“ napsal čtenář, který odstraňování elektrických drátů pro deník Metro vyfotil. Vysloužil si tak odměnu tři sta korun.

Podle mluvčího společnosti Pražská energetika (PRE) Petra Holubce, pod niž distribuční soustava sloupů a drátů v hlavním městě spadá, byla stávající síť vybudována jako součást uzlu Rozvodna Výškov – Rozvodna Jih. Do Prahy se díky ní dostává elektřina z Mostecka. Ačkoli byla síť udržována v kondici, nyní probíhající demolice linek vedených přes Prosek byla nevyhnutelná. 

„Protože jde o nejstarší vedení na území Prahy, vyrostlo kolem něj hned několik obytných celků včetně parků a přístupových cest. Kvůli tomu na nás městská část několikrát apelovala, abychom je odstranili. Práce probíhají i z preventivních důvodů – zejména v poslední době kvůli nenadálým prudkým vichřicím. Nechceme riskovat nějaké zbytečné havárie a nebezpečné situace,“ vysvětluje Holubec. 

Nejstarší elektrické sloupy a dráty by měly nadobro zmizet v červenci. K tomuto termínu se společnosti PRE zavázala dodavatelská firma Profi EMG. Místo nich bude přes Prosek dopravovat elektřinu nové vedení. „Povede podél ulice Kbelská v Letňanech. Po dokončení tudy povede čtyřnásobný potah. Nyní probíhají majetkoprávní jednání s majiteli pozemků. Vlastní výstavbu linek 110 kV plánujeme zahájit v roce 2023 s dokončením o rok později,“ dodává mluvčí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek