metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Základní škola Tupolevova v Letňanech. | foto: ZŠ TupolevovaMetro.cz

Nekvalifikovaní učitelé musí ze škol. Náhrada za ně ale není

  7:45
Ředitelé základních škol propouštějí. Nekvalifikované učitele, kteří odcházejí, musí ale někdo nahradit. A právě náhrada se hledá velice těžko.

Řídit základní školu není v poslední době jednoduché. Podle nového školského zákona musí ředitelé ve svých školách nahradit nekvalifikované kantory absolventy pedagogických škol. Ti se ale neshánějí snadno. S nedostatkem vystudovaných učitelů se potýká také Daniel Vysloužil, ředitel Základní školy Tupolevova v Letňanech.

„Zákaz činnosti chápu jako spravedlivý pro učitele, kteří měli o změně zákona povědomí a měli na své dovzdělání bezmála deset let,“ vysvětluje ředitel Vysloužil. „Je to ale nefér vůči mladé absolventům, kteří by se rádi dodělali vzdělání při práci a nyní jim to není umožněno,“ kritizuje změnu zákona Vysloužil.

Podle této normy může na základní škole vyučovat pouze člověk s ukončeným pedagogickým vzděláním či jeho student, který začal studovat před rokem 2015. Pokud se tedy ředitel nechce dostat do sporu se zákonem, musí ze své školy vyhodit bezmála šest učitelů. „Celé je to nesmysl. Dobrého učitele dělá schopnost kvalitně pracovat s dětmi, ne kolik máte škol,“ dodává Vysloužil. Otázkou zůstává, jak situaci řešit.

Poptávka po učitelích vzrostla během tohoto roku do takové výše, že se ředitelé o budoucí absolventy přímo perou. Ani ti však podle Vysloužila nepřináší konečné řešení.

„Někteří dostudují v červnu a někteří dokonce v září. Pokud se jim ale státnice nepodaří zvládnout, nemám koho zaměstnat,“ stěžuje si ředitel. Poslední nadějí českých ředitelů je podle něj výjimka Ministerstva školství. „Je to jako časovaná bomba. Buďto budeme dále zaměstnávat nedovzdělané, nicméně dobré kantory a pohybovat se na hraně zákona, nebo na našich školách nebude mít kdo učit,“ neskrývá zoufalství.

Pokud chtějí ředitelé dále zaměstnávat nevystudované učitele, musí inspekci Ministerstva školství prokázat, že nemohou sehnat kvalitní náhradu. To je však možné pouze do konce tohoto školního roku.

Školský zákon

Zpřísněný zákon o pedagogických pracovnících platí od roku 2004

  • Učitelé měli deset let na to, aby si doplnili vzdělání. Pokud začali se studiem do konce roku 2014, mohou dále vyučovat.
  • Požadavek na nutnost zaměstnávat kvalifikované učitele vzbudil značnou nevoli. Ještě v polovině minulého roku nemělo v Česku kvalifikaci 17 tisíc učitelů z celkových 130 tisíc. Tedy každý skoro osmý.
  • Výjimku ze zákona mají pouze zahraniční lektoři, učitelé odborného výcviku, jejichž úvazek ve škole je nižší než poloviční, a učitelé starší 55 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

Strážce streamu
vydáno 26. května 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004,...  celý článek