metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 19 °C

Sobota, 21. září 2019. Svátek má Matouš.

Nekvalifikovaní učitelé musí ze škol. Náhrada za ně ale není

  7:45aktualizováno  7:45
Ředitelé základních škol propouštějí. Nekvalifikované učitele, kteří odcházejí, musí ale někdo nahradit. A právě náhrada se hledá velice těžko.

Základní škola Tupolevova v Letňanech. | foto: ZŠ TupolevovaMetro.cz

Řídit základní školu není v poslední době jednoduché. Podle nového školského zákona musí ředitelé ve svých školách nahradit nekvalifikované kantory absolventy pedagogických škol. Ti se ale neshánějí snadno. S nedostatkem vystudovaných učitelů se potýká také Daniel Vysloužil, ředitel Základní školy Tupolevova v Letňanech.

„Zákaz činnosti chápu jako spravedlivý pro učitele, kteří měli o změně zákona povědomí a měli na své dovzdělání bezmála deset let,“ vysvětluje ředitel Vysloužil. „Je to ale nefér vůči mladé absolventům, kteří by se rádi dodělali vzdělání při práci a nyní jim to není umožněno,“ kritizuje změnu zákona Vysloužil.

Podle této normy může na základní škole vyučovat pouze člověk s ukončeným pedagogickým vzděláním či jeho student, který začal studovat před rokem 2015. Pokud se tedy ředitel nechce dostat do sporu se zákonem, musí ze své školy vyhodit bezmála šest učitelů. „Celé je to nesmysl. Dobrého učitele dělá schopnost kvalitně pracovat s dětmi, ne kolik máte škol,“ dodává Vysloužil. Otázkou zůstává, jak situaci řešit.

Poptávka po učitelích vzrostla během tohoto roku do takové výše, že se ředitelé o budoucí absolventy přímo perou. Ani ti však podle Vysloužila nepřináší konečné řešení.

„Někteří dostudují v červnu a někteří dokonce v září. Pokud se jim ale státnice nepodaří zvládnout, nemám koho zaměstnat,“ stěžuje si ředitel. Poslední nadějí českých ředitelů je podle něj výjimka Ministerstva školství. „Je to jako časovaná bomba. Buďto budeme dále zaměstnávat nedovzdělané, nicméně dobré kantory a pohybovat se na hraně zákona, nebo na našich školách nebude mít kdo učit,“ neskrývá zoufalství.

Pokud chtějí ředitelé dále zaměstnávat nevystudované učitele, musí inspekci Ministerstva školství prokázat, že nemohou sehnat kvalitní náhradu. To je však možné pouze do konce tohoto školního roku.

Školský zákon

Zpřísněný zákon o pedagogických pracovnících platí od roku 2004

  • Učitelé měli deset let na to, aby si doplnili vzdělání. Pokud začali se studiem do konce roku 2014, mohou dále vyučovat.
  • Požadavek na nutnost zaměstnávat kvalifikované učitele vzbudil značnou nevoli. Ještě v polovině minulého roku nemělo v Česku kvalifikaci 17 tisíc učitelů z celkových 130 tisíc. Tedy každý skoro osmý.
  • Výjimku ze zákona mají pouze zahraniční lektoři, učitelé odborného výcviku, jejichž úvazek ve škole je nižší než poloviční, a učitelé starší 55 let.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Záchranářka si doběhla až na mistrovství světa

Relax po celodenním zápřahu.
vydáno 20. září 2019  5:00

Běžkyně s postavou gazely prošla sportovním gymnáziem, sportovní obor studovala i na vysoké škole. Při tom dva roky pracovala za barem, živila se jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám