metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 9 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.
Základní škola Tupolevova v Letňanech.
Základní škola Tupolevova v Letňanech. | foto: ZŠ TupolevovaMetro.cz

Nekvalifikovaní učitelé musí ze škol. Náhrada za ně ale není

31. března 2015  7:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Ředitelé základních škol propouštějí. Nekvalifikované učitele, kteří odcházejí, musí ale někdo nahradit. A právě náhrada se hledá velice těžko.

Řídit základní školu není v poslední době jednoduché. Podle nového školského zákona musí ředitelé ve svých školách nahradit nekvalifikované kantory absolventy pedagogických škol. Ti se ale neshánějí snadno. S nedostatkem vystudovaných učitelů se potýká také Daniel Vysloužil, ředitel Základní školy Tupolevova v Letňanech.

„Zákaz činnosti chápu jako spravedlivý pro učitele, kteří měli o změně zákona povědomí a měli na své dovzdělání bezmála deset let,“ vysvětluje ředitel Vysloužil. „Je to ale nefér vůči mladé absolventům, kteří by se rádi dodělali vzdělání při práci a nyní jim to není umožněno,“ kritizuje změnu zákona Vysloužil.

Podle této normy může na základní škole vyučovat pouze člověk s ukončeným pedagogickým vzděláním či jeho student, který začal studovat před rokem 2015. Pokud se tedy ředitel nechce dostat do sporu se zákonem, musí ze své školy vyhodit bezmála šest učitelů. „Celé je to nesmysl. Dobrého učitele dělá schopnost kvalitně pracovat s dětmi, ne kolik máte škol,“ dodává Vysloužil. Otázkou zůstává, jak situaci řešit.

Poptávka po učitelích vzrostla během tohoto roku do takové výše, že se ředitelé o budoucí absolventy přímo perou. Ani ti však podle Vysloužila nepřináší konečné řešení.

„Někteří dostudují v červnu a někteří dokonce v září. Pokud se jim ale státnice nepodaří zvládnout, nemám koho zaměstnat,“ stěžuje si ředitel. Poslední nadějí českých ředitelů je podle něj výjimka Ministerstva školství. „Je to jako časovaná bomba. Buďto budeme dále zaměstnávat nedovzdělané, nicméně dobré kantory a pohybovat se na hraně zákona, nebo na našich školách nebude mít kdo učit,“ neskrývá zoufalství.

Pokud chtějí ředitelé dále zaměstnávat nevystudované učitele, musí inspekci Ministerstva školství prokázat, že nemohou sehnat kvalitní náhradu. To je však možné pouze do konce tohoto školního roku.

Školský zákon

Zpřísněný zákon o pedagogických pracovnících platí od roku 2004

  • Učitelé měli deset let na to, aby si doplnili vzdělání. Pokud začali se studiem do konce roku 2014, mohou dále vyučovat.
  • Požadavek na nutnost zaměstnávat kvalifikované učitele vzbudil značnou nevoli. Ještě v polovině minulého roku nemělo v Česku kvalifikaci 17 tisíc učitelů z celkových 130 tisíc. Tedy každý skoro osmý.
  • Výjimku ze zákona mají pouze zahraniční lektoři, učitelé odborného výcviku, jejichž úvazek ve škole je nižší než poloviční, a učitelé starší 55 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám