metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Neděle, 24. října 2021. Svátek má Nina.

Další 1 fotografie v galerii
Tak vypadala demolice, do mostu se zakously těžké stroje. | foto: ŘSDMetro.cz

Nesl tíhu aut. Teď ale masivní veterán nadobro mizí

  12:00
Kus mostu přes Chlumeckou ulici o víkendu zmizel. Za týden padne další jeho část. Bylo mu 40 let.

Od roku 1984 se klene nad spojnicí Horních Počernic a Černého Mostu a je důležitou dopravní stavbou Pražského okruhu. Most však již dosloužil a nyní probíhá jeho demolice. Jsou to v podstatě mosty dva, takže o uplynulém víkendu sice způsobila jeho demontáž dopravní komplikace, ale projet se se zpožděním dalo.

„Konstrukčně jde v každém jízdním pásu o jeden most. To umožňuje práce rozdělit, tedy dopravu převést vždy na jeden most ve výrazně užších pruzích dva plus dva, odstranit druhý most a postavit nový,“ říká Michal Blahovič ze společnosti Swietelsky. Bourala se severní polovina západního mostu, nadcházející víkend půjde k zemi jižní část tohoto mostu, který je blíže obchodnímu centru.

Nový most bude v provozu ve třetím čtvrtletí 2022. Práce vyjdou podle ČTK na 168,5 milionu korun. Bude mít tři jízdní pruhy, ale až časem.
Nejprve se příští rok v každém směru bude jezdit dvěma jízdními pruhy v šířce 3,75 metru, zprovoznění na 3+3 jízdní pruhy bude podle stavební firmy možné až po dokončení rozšíření úseku Pražského okruhu ze Satalic do Běchovic, s jehož zahájením se zatím počítá nejdříve v roce 2023. Přesný termín ale není dosud známý. Při stavbě rovněž firma upraví rampy mimoúrovňové křižovatky a postaví novou protihlukovou stěnu.

Most přes Chlumeckou byl postaven v roce 1981 a do provozu byl uveden koncem roku 1984 jako součást stavby R1 Satalice–Běchovice. Od té doby neprošel zásadní rekonstrukcí. Zejména horní stavba je ve velmi špatném stavu a stav mostovky se blíží havarijnímu stavu. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Řidiči tedy budou muset v tomto úseku zpomalit. Ale nejen na Černém Mostě. Také na vnitřním Městském okruhu, kde začaly opravy na Štěrboholské radiále. Technická správa komunikací tam zahájila opravu úseku mezi benzinkami MOL k mimoúrovňové křižovatce v Běchovicích. Práce by měly skončit letos na začátku července.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Málem mu ustřelili zadek. Teď slaví čtyřicet tisíc prodaných báglů

vydáno 22. října 2021  11:37

Lukáši Matějčkovi se před zhruba čtyřmi lety při túrách po Asii zalíbil jeden batoh. Podobné teď šije v Kolumbii a Indii.  celý článek

Vaše fotky z Prahy