metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 16 °C

Pátek, 14. května 2021. Svátek má Bonifác.

Další 1 fotografie v galerii
Tak vypadala demolice, do mostu se zakously těžké stroje. | foto: ŘSDMetro.cz

Nesl tíhu aut. Teď ale masivní veterán nadobro mizí

  12:00
Kus mostu přes Chlumeckou ulici o víkendu zmizel. Za týden padne další jeho část. Bylo mu 40 let.

Od roku 1984 se klene nad spojnicí Horních Počernic a Černého Mostu a je důležitou dopravní stavbou Pražského okruhu. Most však již dosloužil a nyní probíhá jeho demolice. Jsou to v podstatě mosty dva, takže o uplynulém víkendu sice způsobila jeho demontáž dopravní komplikace, ale projet se se zpožděním dalo.

„Konstrukčně jde v každém jízdním pásu o jeden most. To umožňuje práce rozdělit, tedy dopravu převést vždy na jeden most ve výrazně užších pruzích dva plus dva, odstranit druhý most a postavit nový,“ říká Michal Blahovič ze společnosti Swietelsky. Bourala se severní polovina západního mostu, nadcházející víkend půjde k zemi jižní část tohoto mostu, který je blíže obchodnímu centru.

Nový most bude v provozu ve třetím čtvrtletí 2022. Práce vyjdou podle ČTK na 168,5 milionu korun. Bude mít tři jízdní pruhy, ale až časem.
Nejprve se příští rok v každém směru bude jezdit dvěma jízdními pruhy v šířce 3,75 metru, zprovoznění na 3+3 jízdní pruhy bude podle stavební firmy možné až po dokončení rozšíření úseku Pražského okruhu ze Satalic do Běchovic, s jehož zahájením se zatím počítá nejdříve v roce 2023. Přesný termín ale není dosud známý. Při stavbě rovněž firma upraví rampy mimoúrovňové křižovatky a postaví novou protihlukovou stěnu.

Most přes Chlumeckou byl postaven v roce 1981 a do provozu byl uveden koncem roku 1984 jako součást stavby R1 Satalice–Běchovice. Od té doby neprošel zásadní rekonstrukcí. Zejména horní stavba je ve velmi špatném stavu a stav mostovky se blíží havarijnímu stavu. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Řidiči tedy budou muset v tomto úseku zpomalit. Ale nejen na Černém Mostě. Také na vnitřním Městském okruhu, kde začaly opravy na Štěrboholské radiále. Technická správa komunikací tam zahájila opravu úseku mezi benzinkami MOL k mimoúrovňové křižovatce v Běchovicích. Práce by měly skončit letos na začátku července.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy