metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
Batman
Další 1 fotografie v galerii
Batman | foto: Warner BrosMetro.cz

Netopýří muž slaví osmdesátiny a opět hledá filmovou tvář

4. května 2019  10:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Jeden z nejikoničtějších komiksových hrdinů Batman debutoval na pultech novinových stánků v květnu roku 1939.

Je tomu neuvěřitelných osmdesát let, co se v amerických obchůdcích s komiksy, a v několika místních trafikách, poprvé objevil Batman. Jeden z vůbec nejznámějších hrdinů, jací se na stránkách komiksových sešitů kdy objevili. Tehdy se ještě nazýval Bat-Man, jeho typické vozidlo – batmobil – postrádalo netradiční tvary i palebnou sílu a jeho pseudonymy jako temný rytíř či nejlepší detektiv na světě se měly mezi fanoušky teprve uchytit.

Batmanovský milník

1987

V tomto roce Batmanovu historii převyprávěl Frank Miller ve svém díle Batman: Rok jedna. Batmana pojal temněji a více realisticky. V Millerově pojetí je policie zkorumpovaná a nepřátelská k Batmanovi. Jeho policejním spojencem je jen komisař Gordon. 

Postavě, která se od té doby dočkala nespočtu komiksových, knižních, filmových i seriálových zpracování, vdechla v květnu roku 1939 život dvojice autorů tvořená Bobem Kanem a Billem Fingerem. Stalo se tak pod hlavičkou jednoho z největších komiksových vydavatelství v historii – Detective comics neboli DC. Společně s o něco „starším“ Supermanem pak posloužili komiksovému žánru jako jeden ze základních kamenů takzvaného zlatého věku.

Už v prvních několika číslech se objevila myšlenka, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí, a to jako vůbec první hrdina v historii komiksu. Toto pravidlo však, k nevelké radosti většiny fanoušků, opakovaně porušují filmoví tvůrci, kteří dobrodružství netopýřího muže převádějí na velké plátno.

Historicky první číslo.

Historicky první číslo.

Právě další filmové zpracování jeho dobrodružství je nyní předmětem vášnivých diskusí. Studio Warner Bros před časem oznámilo, že chystá nový film s oblíbeným superhrdinou. Snímek nazvaný jednoduše The Batman se má objevit v českých kinech 25. června 2021. V titulní roli se však již neobjeví herec Ben Affleck, který si postavu zahrál ve snímcích jako Batman versus Superman: Úsvit spravedlnosti, Sebevražedný oddíl či Liga spravedlnosti. Nový příběh se má totiž po finančním neúspěchu posledního filmu raději zaměřit na mladou verzi hrdiny a jeho přerod v legendárního bojovníka za spravedlnost v netopýřím kostýmu.

O představiteli titulní role tvůrci, v čele s režisérem snímku Mattem Reevesem, jenž natočil snímky jako Cloverfield (Monstrum) nebo poslední dva díly Planety opic, zarytě mlčí. V kuloárech se v minulosti hovořilo například o hercích jako Armie Hammer, Jake Gyllenhaal či Jon Hamm. Režisér Reeves ale, zřejmě v následujících týdnech, jméno odhalí. Spekuluje se, že půjde o nějakou neokoukanou tvář. Zaměřit by se podle svých slov chtěl spíše na detektivní pojetí. Ve filmu se také údajně objeví několik dosud na filmovém plátně neviděných „batmanovských“ padouchů.

Ať už znáte netopýřího muže ze stránek komiksových knih jeho tuzemského nakladatelství BB/art, či Crew, civilní trilogie režiséra Christophera Nolana, nebo vás s dětmi rozesmál ve snímku LEGO® Batman, nelze mu upřít jeho ikoničnost. Kdo je Batman (a jak zhruba vypadá), vám v současnosti zvládnou popsat jak malé děti, tak babičky z vesniček. Ačkoli je mu teprve osmdesát, do důchodu se Batman zatím nechystá. A společně se svým hrdinským kolegou Supermanem má dobře nakročeno k nesmrtelnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Mokřad už není jen v Holešovicích. Letenský institut se pustil i do Prahy 8

Informační cedule
vydáno 23. května 2019  5:57

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Tuhle přezdívku zmíněné městské části již několik let šíří na sociální síti Facebook skupina Letenský institut pro urážení...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám