metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Další 1 fotografie v galerii
Batman | foto: Warner BrosMetro.cz

Netopýří muž slaví osmdesátiny a opět hledá filmovou tvář

  10:13
Jeden z nejikoničtějších komiksových hrdinů Batman debutoval na pultech novinových stánků v květnu roku 1939.

Je tomu neuvěřitelných osmdesát let, co se v amerických obchůdcích s komiksy, a v několika místních trafikách, poprvé objevil Batman. Jeden z vůbec nejznámějších hrdinů, jací se na stránkách komiksových sešitů kdy objevili. Tehdy se ještě nazýval Bat-Man, jeho typické vozidlo – batmobil – postrádalo netradiční tvary i palebnou sílu a jeho pseudonymy jako temný rytíř či nejlepší detektiv na světě se měly mezi fanoušky teprve uchytit.

Batmanovský milník

1987

V tomto roce Batmanovu historii převyprávěl Frank Miller ve svém díle Batman: Rok jedna. Batmana pojal temněji a více realisticky. V Millerově pojetí je policie zkorumpovaná a nepřátelská k Batmanovi. Jeho policejním spojencem je jen komisař Gordon. 

Postavě, která se od té doby dočkala nespočtu komiksových, knižních, filmových i seriálových zpracování, vdechla v květnu roku 1939 život dvojice autorů tvořená Bobem Kanem a Billem Fingerem. Stalo se tak pod hlavičkou jednoho z největších komiksových vydavatelství v historii – Detective comics neboli DC. Společně s o něco „starším“ Supermanem pak posloužili komiksovému žánru jako jeden ze základních kamenů takzvaného zlatého věku.

Už v prvních několika číslech se objevila myšlenka, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí, a to jako vůbec první hrdina v historii komiksu. Toto pravidlo však, k nevelké radosti většiny fanoušků, opakovaně porušují filmoví tvůrci, kteří dobrodružství netopýřího muže převádějí na velké plátno.

Historicky první číslo.

Právě další filmové zpracování jeho dobrodružství je nyní předmětem vášnivých diskusí. Studio Warner Bros před časem oznámilo, že chystá nový film s oblíbeným superhrdinou. Snímek nazvaný jednoduše The Batman se má objevit v českých kinech 25. června 2021. V titulní roli se však již neobjeví herec Ben Affleck, který si postavu zahrál ve snímcích jako Batman versus Superman: Úsvit spravedlnosti, Sebevražedný oddíl či Liga spravedlnosti. Nový příběh se má totiž po finančním neúspěchu posledního filmu raději zaměřit na mladou verzi hrdiny a jeho přerod v legendárního bojovníka za spravedlnost v netopýřím kostýmu.

O představiteli titulní role tvůrci, v čele s režisérem snímku Mattem Reevesem, jenž natočil snímky jako Cloverfield (Monstrum) nebo poslední dva díly Planety opic, zarytě mlčí. V kuloárech se v minulosti hovořilo například o hercích jako Armie Hammer, Jake Gyllenhaal či Jon Hamm. Režisér Reeves ale, zřejmě v následujících týdnech, jméno odhalí. Spekuluje se, že půjde o nějakou neokoukanou tvář. Zaměřit by se podle svých slov chtěl spíše na detektivní pojetí. Ve filmu se také údajně objeví několik dosud na filmovém plátně neviděných „batmanovských“ padouchů.

Ať už znáte netopýřího muže ze stránek komiksových knih jeho tuzemského nakladatelství BB/art, či Crew, civilní trilogie režiséra Christophera Nolana, nebo vás s dětmi rozesmál ve snímku LEGO® Batman, nelze mu upřít jeho ikoničnost. Kdo je Batman (a jak zhruba vypadá), vám v současnosti zvládnou popsat jak malé děti, tak babičky z vesniček. Ačkoli je mu teprve osmdesát, do důchodu se Batman zatím nechystá. A společně se svým hrdinským kolegou Supermanem má dobře nakročeno k nesmrtelnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek