metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 1 fotografie v galerii
Batman | foto: Warner BrosMetro.cz

Netopýří muž slaví osmdesátiny a opět hledá filmovou tvář

  10:13
Jeden z nejikoničtějších komiksových hrdinů Batman debutoval na pultech novinových stánků v květnu roku 1939.

Je tomu neuvěřitelných osmdesát let, co se v amerických obchůdcích s komiksy, a v několika místních trafikách, poprvé objevil Batman. Jeden z vůbec nejznámějších hrdinů, jací se na stránkách komiksových sešitů kdy objevili. Tehdy se ještě nazýval Bat-Man, jeho typické vozidlo – batmobil – postrádalo netradiční tvary i palebnou sílu a jeho pseudonymy jako temný rytíř či nejlepší detektiv na světě se měly mezi fanoušky teprve uchytit.

Batmanovský milník

1987

V tomto roce Batmanovu historii převyprávěl Frank Miller ve svém díle Batman: Rok jedna. Batmana pojal temněji a více realisticky. V Millerově pojetí je policie zkorumpovaná a nepřátelská k Batmanovi. Jeho policejním spojencem je jen komisař Gordon. 

Postavě, která se od té doby dočkala nespočtu komiksových, knižních, filmových i seriálových zpracování, vdechla v květnu roku 1939 život dvojice autorů tvořená Bobem Kanem a Billem Fingerem. Stalo se tak pod hlavičkou jednoho z největších komiksových vydavatelství v historii – Detective comics neboli DC. Společně s o něco „starším“ Supermanem pak posloužili komiksovému žánru jako jeden ze základních kamenů takzvaného zlatého věku.

Už v prvních několika číslech se objevila myšlenka, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí, a to jako vůbec první hrdina v historii komiksu. Toto pravidlo však, k nevelké radosti většiny fanoušků, opakovaně porušují filmoví tvůrci, kteří dobrodružství netopýřího muže převádějí na velké plátno.

Historicky první číslo.

Právě další filmové zpracování jeho dobrodružství je nyní předmětem vášnivých diskusí. Studio Warner Bros před časem oznámilo, že chystá nový film s oblíbeným superhrdinou. Snímek nazvaný jednoduše The Batman se má objevit v českých kinech 25. června 2021. V titulní roli se však již neobjeví herec Ben Affleck, který si postavu zahrál ve snímcích jako Batman versus Superman: Úsvit spravedlnosti, Sebevražedný oddíl či Liga spravedlnosti. Nový příběh se má totiž po finančním neúspěchu posledního filmu raději zaměřit na mladou verzi hrdiny a jeho přerod v legendárního bojovníka za spravedlnost v netopýřím kostýmu.

O představiteli titulní role tvůrci, v čele s režisérem snímku Mattem Reevesem, jenž natočil snímky jako Cloverfield (Monstrum) nebo poslední dva díly Planety opic, zarytě mlčí. V kuloárech se v minulosti hovořilo například o hercích jako Armie Hammer, Jake Gyllenhaal či Jon Hamm. Režisér Reeves ale, zřejmě v následujících týdnech, jméno odhalí. Spekuluje se, že půjde o nějakou neokoukanou tvář. Zaměřit by se podle svých slov chtěl spíše na detektivní pojetí. Ve filmu se také údajně objeví několik dosud na filmovém plátně neviděných „batmanovských“ padouchů.

Ať už znáte netopýřího muže ze stránek komiksových knih jeho tuzemského nakladatelství BB/art, či Crew, civilní trilogie režiséra Christophera Nolana, nebo vás s dětmi rozesmál ve snímku LEGO® Batman, nelze mu upřít jeho ikoničnost. Kdo je Batman (a jak zhruba vypadá), vám v současnosti zvládnou popsat jak malé děti, tak babičky z vesniček. Ačkoli je mu teprve osmdesát, do důchodu se Batman zatím nechystá. A společně se svým hrdinským kolegou Supermanem má dobře nakročeno k nesmrtelnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek