metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
Hance byla v únoru diagnostikována rakovina.
Další 2 fotografie v galerii
Hance byla v únoru diagnostikována rakovina. | foto: Krasopiska.cz

Nic neodkládat, udělejte to raději hned, radí nemocná kaligrafka

14. listopadu 2020  5:01 Anežka Vondráková Metro.cz
Nevíte, jak se doma zabavit? Nahlédněte s deníkem Metro do světa krasopisu.

Na jaře byla řada z nás nucena zůstat doma a hledala různé způsoby, jak se zabavit či zdokonalit v něčem užitečném. Situace se bohužel pro mnohé z nás opakuje a my opět hledáme rozptýlení. Pomoci nám s tím může nová Krasopísanka pro začátečníky od mladé kaligrafky Hanky Baštinské, která si říká Krasopiska. Ta objevila kouzlo polozapomenutého umění krasopisu před pěti lety. „Kaligrafie mě ohromila v době, kdy jsem se s ní setkala při mé tehdejší práci na redesignu nábytku. Později jsem na sociálních sítích narazila na spoustu šikovných kaligrafů ze zahraničí, díky kterým jsem se krasopsaní naučila,“ popisuje své začátky Hanka.

Později začala pořádat kurzy v Praze, Ostravě a Brně. Protože se nedostalo na všechny, rozhodla se vytvořit první Krasopísanku u nás. „O tři roky později jsem nabyla spoustu vědomostí, o které jsem se chtěla podělit. Tak vznikla moje touha vydat knihu. Bylo to opravdu náročné období, knihu jsem dělala na vlastní pěst, ale stálo to za to. Držet vlastní růžovou knihu se zlatým nápisem na obálce, kterou si člověk vysní, je úžasný pocit,“ svěřila se Hanka.

První česká kniha o kaligrafii

První česká kniha o kaligrafii

Od knížky k perům
Na našem trhu už se objevila první písanka a kniha o kaligrafii, ale pořád tu chyběly speciální designové kaligrafické násadky. Hanka proto oslovila českého truhláře, se kterým asi rok ladili detaily. „Nebyla jsem spokojená s výsledky a přístupem, jsem perfekcionistka a produkty musí být vyladěny do detailu,“ uvádí Hanka. „Minulý rok jsem ale našla truhláře Milana. I ten se musel učit, jak tyto násadky vytvářet, a to není lehké. Zvládl to ale skvěle,“ dodává Hanka s tím, že je každé pero originální a vyrobeno v Česku.

Nyní na webové stránce krasopiska.cz naleznete přes šedesátku produktů a okolo 250 jejich variant, jako třeba pečetidla či různé odstíny barev na psaní a malování. „Baví mě vymýšlet nové produkty, které u nás ještě nejsou nebo nejsou tak hezké, jak by mohly být, například moje Krasobloky se speciálními papíry nebo barvy, které vyrábím ručně, to je teď moje vášeň,“ popisuje Hanka. Její motivy byly v minulosti k vidění například na diářích, termolahvích a blocích od firmy Albi.

Kurzy pouze on-line
Velkým nepřítelem malých podnikatelů se stal v letošním roce koronavirus. „Pořádání kurzů a prodej na e-shopu jsou moje jediná živnost. Ale zrovna v tu dobu to zakázali,“ líčí Hanka své jarní zkušenosti. Tato podnikavá dívka však nezahálela a začala vymýšlet nové produkty a kurzy dělala on-line. „Vše potřebné ke kurzu zašleme studentům domů a ti se můžou učit se mnou. Těším se, až budu moci opět kurzy dělat osobně,“ dodává.

Hanka pořádala kurzy v Praze, Brně a Ostravě.

Hanka pořádala kurzy v Praze, Brně a Ostravě.

Boj se zákeřnou nemocí
Příběh má ale i svou temnou stránku. Hanka si v srpnu 2019 našla bulku a tento rok v únoru jí byla diagnostikována rakovina prsu. Hanka má za sebou operaci, chemoterapie a čeká ji ozařování a hormonální léčba. „Momentálně se cítím fyzicky fajn, psychicky se s některými věcmi ještě vyrovnávám. Hodně mi pomáhají mí dva králíčci, dobré jídlo a interiérový design. Velkou podporou je mi přítel,“ svěřuje se Hanka.

„Rakovina mi hodně vzala, obrátila mi život vzhůru nohama. Občas tomu pořád nemůžu uvěřit. Je mi 34, člověk si myslí, že se ho tyhle věci netýkají. Snažím se o rakovině mluvit a šířit prevenci. Ke každé objednávce dáváme kartičky jako připomínku samovyšetření. Některé věci už nikdy nebudu moct dělat. Takže pokud něco už dlouho odkládáte, udělejte to teď, život nečeká,“ uzavírá Hanka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy