metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Pondělí, 3. srpna 2020. Svátek má Miluše.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Yan ReneltMAFRA

Noční vlaky taxikářům práci neubírají

9. února 2019  7:36,  aktualizováno  14:28 Filip Jaroševský Metro.cz
Pozdní spoje z hlavního nádraží mají úspěch. „Taxikáři nebudou mít co žrát,“ glosují cestující na Facebooku Ropidu.

Spoje pro flamendry, vlakové nočky, půltřeťáky či jednoduše kalicí vlaky. Tak Pražané a Středočeši nazývají vlaky, které se již rok o sobotách a nedělích přesně v půl třetí ráno rozjíždějí z hlavního nádraží v Praze do všech větších měst Středočeského kraje. Spoje určené těm, kteří si podle slov organizátora dopravy Ropid mohou díky nim užívat více zábavy na koncertě nebo třeba při posezení s přáteli, se těší u cestujících značné oblibě. Jen málokdy tak nejedou narvané k prasknutí.

„Spoj, který vyjíždí v 2.30 směr Kladno, se mi velmi hodí, když jsem v Praze na nějaké akci. Chtěl bych poděkovat Ropidu i Českým drahám, že myslí na mladé, co se jezdí bavit do hlavního města,“ pochvaluje si na Facebooku Ropidu Jaromír Mirek Staněk.

Noční spoje, které lidi dovezou také například do Berouna, Kralup nad Vltavou, Kolína, Nymburka či Mělníka, však podle některých taxikářů a dalších nelicencovaných placených šoférů odčerpaly část zájemců o noční jízdu. Na toto téma vtipkuje třeba Tony X Evans, podle kterého díky nočním vlakům nebudou mít taxikáři brzy na chleba.

Deník Metro proto oslovil některé provozovatele taxíků, aby zjistil, zda je noční spoje štvou. Podle Jana Novosada, který zastupuje přepravní aplikaci Taxify, ale jejich řidiči navýšení nočních vlaků jen vítají. Taxíky totiž s vlakovými spoji příliš nesoupeří. „MHD představuje odlišný segment služeb, než je poskytován partnerskými řidiči Taxify. Klasickou taxislužbu i šoféry využívající alternativní moderní platformy můžeme vnímat především jako doplněk k MHD, určitě ne jako konkurenci,“ říká Novosad.

Podobného názoru je i Jan Švehla ze společnosti Uber, jejímž řidičům údajně noční poptávka dokonce narůstá, či Nina Černá zastupující přepravní firmu Liftago.

„Je jedině dobře, že MHD a další velkokapacitní přeprava Liftago doplňuje. Liftago není postaveno tak, aby si s MHD konkurovalo, naopak, hledá synergie, aby se služby doplňovaly a věří, že dopravní podnik k němu bude přistupovat stejně,“ dodává pro deník Metro Černá.

Noční vlaky linek S vyrazily z hlavního nádraží poprvé v prosinci 2017. Ropid se pokusil navýšit zájem o spoje naposled koncem loňského roku. Vypustil totiž do světa animované video, ve kterém spoje pro flamendry propaguje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Šéf Středočeského inovačního centra věří v nové technologie

Marek Špok Restart
vydáno 3. srpna 2020  18:45

Zkušený obchodník i manažer Marek Špok se stal v listopadu 2019 ředitelem Středočeského inovačního centra (SIC). Tehdy ještě netušil, co přinese letošní...  celý článek

Veslování bolí, proto u něj hodně lidí nevydrží, říká Ondřej Synek

Ondřej Synek
vydáno 3. srpna 2020  15:51

Místo závodění na olympijských hrách v Tokiu jsme českého skifaře Ondřeje Synka potkali na paddleboardu na Máchově jezeře. Pětinásobný mistr světa a...  celý článek

Vydejte se do pohádky nebo po stopách Járy Cimrmana

Zámek Červená Lhota
vydáno 3. srpna 2020  5:37

Česká Kanada nabízí památky, krásnou přírodu i spoustu zajímavostí. Máme pro vás pár tipů.   celý článek

Pánové, větrejte dírkami i kotníky. Také v létě můžete nosit elegantní boty

Tyhle polobotky vznikly v Americe po 2. světové válce. Tehdy...
vydáno 2. srpna 2020  13:23

Deník Metro poradí, v jakých botách vám bude fajn i v tropických dnech.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám