metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Pondělí, 22. července 2019. Svátek má Magdaléna.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Yan ReneltMAFRA

Noční vlaky taxikářům práci neubírají

9. února 2019  7:36,  aktualizováno  14:28 Filip Jaroševský Metro.cz
Pozdní spoje z hlavního nádraží mají úspěch. „Taxikáři nebudou mít co žrát,“ glosují cestující na Facebooku Ropidu.

Spoje pro flamendry, vlakové nočky, půltřeťáky či jednoduše kalicí vlaky. Tak Pražané a Středočeši nazývají vlaky, které se již rok o sobotách a nedělích přesně v půl třetí ráno rozjíždějí z hlavního nádraží v Praze do všech větších měst Středočeského kraje. Spoje určené těm, kteří si podle slov organizátora dopravy Ropid mohou díky nim užívat více zábavy na koncertě nebo třeba při posezení s přáteli, se těší u cestujících značné oblibě. Jen málokdy tak nejedou narvané k prasknutí.

„Spoj, který vyjíždí v 2.30 směr Kladno, se mi velmi hodí, když jsem v Praze na nějaké akci. Chtěl bych poděkovat Ropidu i Českým drahám, že myslí na mladé, co se jezdí bavit do hlavního města,“ pochvaluje si na Facebooku Ropidu Jaromír Mirek Staněk.

Noční spoje, které lidi dovezou také například do Berouna, Kralup nad Vltavou, Kolína, Nymburka či Mělníka, však podle některých taxikářů a dalších nelicencovaných placených šoférů odčerpaly část zájemců o noční jízdu. Na toto téma vtipkuje třeba Tony X Evans, podle kterého díky nočním vlakům nebudou mít taxikáři brzy na chleba.

Deník Metro proto oslovil některé provozovatele taxíků, aby zjistil, zda je noční spoje štvou. Podle Jana Novosada, který zastupuje přepravní aplikaci Taxify, ale jejich řidiči navýšení nočních vlaků jen vítají. Taxíky totiž s vlakovými spoji příliš nesoupeří. „MHD představuje odlišný segment služeb, než je poskytován partnerskými řidiči Taxify. Klasickou taxislužbu i šoféry využívající alternativní moderní platformy můžeme vnímat především jako doplněk k MHD, určitě ne jako konkurenci,“ říká Novosad.

Podobného názoru je i Jan Švehla ze společnosti Uber, jejímž řidičům údajně noční poptávka dokonce narůstá, či Nina Černá zastupující přepravní firmu Liftago.

„Je jedině dobře, že MHD a další velkokapacitní přeprava Liftago doplňuje. Liftago není postaveno tak, aby si s MHD konkurovalo, naopak, hledá synergie, aby se služby doplňovaly a věří, že dopravní podnik k němu bude přistupovat stejně,“ dodává pro deník Metro Černá.

Noční vlaky linek S vyrazily z hlavního nádraží poprvé v prosinci 2017. Ropid se pokusil navýšit zájem o spoje naposled koncem loňského roku. Vypustil totiž do světa animované video, ve kterém spoje pro flamendry propaguje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Dveře únikovek nezamykají“

Petr Hučík (druhý zleva)
vydáno 22. července 2019  11:25

Kvůli požáru přišlo začátkem tohoto roku o život pět mladých Polek. Navštívily totiž jednu z únikových her v místním zábavním centru a kvůli nedodržení...  celý článek

Ženská parkovací místa. Podle restaurace jsou bezpečnější

Parkovací místa pro ženy
vydáno 22. července 2019  5:55

Testy ukazují, že ženy jsou na parkovištích opatrnější. Potřebují ale místo.  celý článek

Ohníček, barvičky i umělá krev. Vyzkoušeli jsme si Chemii hrou

Redaktorka na workshopu Chemie hrou.
vydáno 21. července 2019  6:02

Na Veletrhu vědy, který začátkem června proběhl v Praze, si návštěvníci mohli prohlédnout hodně věcí, ať už je baví biologie, medicína, nebo astronomie....  celý článek

Sonda do duše českého nohejbalu: Už není sportem pro pivaře

Memoriál Jardy Svobody, tradiční turnaj na osadě Havran se letos konal už po...
vydáno 20. července 2019  6:57

„Chlapi, dáme pivko a čutneme si nohec? Já s bráchou proti vám všem, o panáka!“ Tohle je sonda do duše českého nohejbalu, za kterou v létě možná dostaneme...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám