metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 20 °C

Pondělí, 22. dubna 2019. Velikonoční pondělí.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Yan ReneltMAFRA

Noční vlaky taxikářům práci neubírají

9. února 2019  7:36,  aktualizováno  14:28 Filip Jaroševský Metro.cz
Pozdní spoje z hlavního nádraží mají úspěch. „Taxikáři nebudou mít co žrát,“ glosují cestující na Facebooku Ropidu.

Spoje pro flamendry, vlakové nočky, půltřeťáky či jednoduše kalicí vlaky. Tak Pražané a Středočeši nazývají vlaky, které se již rok o sobotách a nedělích přesně v půl třetí ráno rozjíždějí z hlavního nádraží v Praze do všech větších měst Středočeského kraje. Spoje určené těm, kteří si podle slov organizátora dopravy Ropid mohou díky nim užívat více zábavy na koncertě nebo třeba při posezení s přáteli, se těší u cestujících značné oblibě. Jen málokdy tak nejedou narvané k prasknutí.

„Spoj, který vyjíždí v 2.30 směr Kladno, se mi velmi hodí, když jsem v Praze na nějaké akci. Chtěl bych poděkovat Ropidu i Českým drahám, že myslí na mladé, co se jezdí bavit do hlavního města,“ pochvaluje si na Facebooku Ropidu Jaromír Mirek Staněk.

Noční spoje, které lidi dovezou také například do Berouna, Kralup nad Vltavou, Kolína, Nymburka či Mělníka, však podle některých taxikářů a dalších nelicencovaných placených šoférů odčerpaly část zájemců o noční jízdu. Na toto téma vtipkuje třeba Tony X Evans, podle kterého díky nočním vlakům nebudou mít taxikáři brzy na chleba.

Deník Metro proto oslovil některé provozovatele taxíků, aby zjistil, zda je noční spoje štvou. Podle Jana Novosada, který zastupuje přepravní aplikaci Taxify, ale jejich řidiči navýšení nočních vlaků jen vítají. Taxíky totiž s vlakovými spoji příliš nesoupeří. „MHD představuje odlišný segment služeb, než je poskytován partnerskými řidiči Taxify. Klasickou taxislužbu i šoféry využívající alternativní moderní platformy můžeme vnímat především jako doplněk k MHD, určitě ne jako konkurenci,“ říká Novosad.

Podobného názoru je i Jan Švehla ze společnosti Uber, jejímž řidičům údajně noční poptávka dokonce narůstá, či Nina Černá zastupující přepravní firmu Liftago.

„Je jedině dobře, že MHD a další velkokapacitní přeprava Liftago doplňuje. Liftago není postaveno tak, aby si s MHD konkurovalo, naopak, hledá synergie, aby se služby doplňovaly a věří, že dopravní podnik k němu bude přistupovat stejně,“ dodává pro deník Metro Černá.

Noční vlaky linek S vyrazily z hlavního nádraží poprvé v prosinci 2017. Ropid se pokusil navýšit zájem o spoje naposled koncem loňského roku. Vypustil totiž do světa animované video, ve kterém spoje pro flamendry propaguje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První album jsme nahráli zmrzlí a naštvaní ve stodole

Shizzle Orchestra
vydáno 21. dubna 2019  9:52

Shizzle Orchestra je neotřelá jedenáctičlenná kapela, která se nebojí kombinovat drsný realistický rap a honosný orchestrální doprovod. Jak o sobě sami...  celý článek

Mám rizikové povolání, směje se umělkyně Míla Fürstová

Výtvarnice Míla Fürstová se svými pracemi
vydáno 20. dubna 2019  12:22

Úspěšná česká umělkyně žijící v Anglii představí už v červnu v Rudolfinu dokument Křídla pro Coldplay. Míla Fürstová rozebrala v rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Poslední epizody za rohem! Loučí se John Snow i Sheldon, diváci se bouří

Oblíbený seriál končí.
vydáno 19. dubna 2019  20:56

Diváci po celém světě propadli americkým seriálům. Miluje je i seriálový národ – Češi. Jenže krvavá Hra o trůny, komediální Teorie velkého třesku, dětsky...  celý článek

Pár tipů, jak prožít Velikonoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. dubna 2019  13:50,  aktualizováno  16:50

Kam vyrazit s rodinou či přáteli během velikonočních svátků? Nabídka je vskutku pestrá, vybrali jsme pár nejzajímavějších akcí, kterými se můžete...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám