metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Yan ReneltMAFRA

Noční vlaky taxikářům práci neubírají

9. února 2019  7:36,  aktualizováno  14:28 Filip Jaroševský Metro.cz
Pozdní spoje z hlavního nádraží mají úspěch. „Taxikáři nebudou mít co žrát,“ glosují cestující na Facebooku Ropidu.

Spoje pro flamendry, vlakové nočky, půltřeťáky či jednoduše kalicí vlaky. Tak Pražané a Středočeši nazývají vlaky, které se již rok o sobotách a nedělích přesně v půl třetí ráno rozjíždějí z hlavního nádraží v Praze do všech větších měst Středočeského kraje. Spoje určené těm, kteří si podle slov organizátora dopravy Ropid mohou díky nim užívat více zábavy na koncertě nebo třeba při posezení s přáteli, se těší u cestujících značné oblibě. Jen málokdy tak nejedou narvané k prasknutí.

„Spoj, který vyjíždí v 2.30 směr Kladno, se mi velmi hodí, když jsem v Praze na nějaké akci. Chtěl bych poděkovat Ropidu i Českým drahám, že myslí na mladé, co se jezdí bavit do hlavního města,“ pochvaluje si na Facebooku Ropidu Jaromír Mirek Staněk.

Noční spoje, které lidi dovezou také například do Berouna, Kralup nad Vltavou, Kolína, Nymburka či Mělníka, však podle některých taxikářů a dalších nelicencovaných placených šoférů odčerpaly část zájemců o noční jízdu. Na toto téma vtipkuje třeba Tony X Evans, podle kterého díky nočním vlakům nebudou mít taxikáři brzy na chleba.

Deník Metro proto oslovil některé provozovatele taxíků, aby zjistil, zda je noční spoje štvou. Podle Jana Novosada, který zastupuje přepravní aplikaci Taxify, ale jejich řidiči navýšení nočních vlaků jen vítají. Taxíky totiž s vlakovými spoji příliš nesoupeří. „MHD představuje odlišný segment služeb, než je poskytován partnerskými řidiči Taxify. Klasickou taxislužbu i šoféry využívající alternativní moderní platformy můžeme vnímat především jako doplněk k MHD, určitě ne jako konkurenci,“ říká Novosad.

Podobného názoru je i Jan Švehla ze společnosti Uber, jejímž řidičům údajně noční poptávka dokonce narůstá, či Nina Černá zastupující přepravní firmu Liftago.

„Je jedině dobře, že MHD a další velkokapacitní přeprava Liftago doplňuje. Liftago není postaveno tak, aby si s MHD konkurovalo, naopak, hledá synergie, aby se služby doplňovaly a věří, že dopravní podnik k němu bude přistupovat stejně,“ dodává pro deník Metro Černá.

Noční vlaky linek S vyrazily z hlavního nádraží poprvé v prosinci 2017. Ropid se pokusil navýšit zájem o spoje naposled koncem loňského roku. Vypustil totiž do světa animované video, ve kterém spoje pro flamendry propaguje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám