metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Stát na sedačkách nesmí!
Větší foto
Stát na sedačkách nesmí! | foto: PID

Nové obrázky míří také na cizince

10. října 2018  12:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Přepravní podmínky v MHD jsou jednodušší. Přibylo piktogramů a zkrátily se věty.

Již více než měsíc mohou cestující v hlavním městě vídat v metru, tramvajích a autobusech zbrusu nový soupis smluvních přepravních podmínek. Oproti předchozímu je podstatně zjednodušený a přibyly v něm piktogramy. Díky tomu je podle mluvčího organizátora dopravy v Praze, Ropidu, Filipa Drápala srozumitelnější i pro cizince.

„Už delší dobu nás trápila nepřehlednost hutného textu. Ten sice ze zákona ve vozidlech být musí, zároveň ale v dřívější podobě přínosný pro cestující nebyl. Rozhodli jsme se tedy materiál výrazněji inovovat, zkrátit texty, vypíchnout jen to důležité, a hlavně mnoho věcí znázornit pomocí piktogramů,“ říká pro deník Metro Drápal.

Svůj obrázek si nově získal zákaz žebrání či obchodování v prostorách MHD, zákaz hopsání po sedadlech či pokuta za jízdu bez lístku. V nových přepravních podmínkách Ropid věnuje zvýšenou pozornost také problematice zastávek na znamení. Vysvětluje zde například to, že cestující musí být hlavně dobře vidět, ale nemusí na řidiče zuřivě mávat. Podle Drápala je totiž chování na zastávkách na znamení jedním z nejčastějších zdrojů dotazů a stížností.

„Při výstupu je nutné včas stisknout tlačítko signalizace k řidiči. V autobusech nebo trolejbusech tlačítko STOP nebo tlačítko žádost o otevření dveří, v tramvajích tlačítko žádost o otevření dveří,“ píše Ropid v přepravních podmínkách.

Nejen s jednodušším jazykem, ale také s obrázky a piktogramy si plánuje Ropid v MHD hrát i nadále. Do konce roku zde totiž plánuje spustit osvětovou kampaň na téma slušného chování a ohleduplnosti v MHD. „Zvolíme kreslené komiksy upozorňující vtipnou formou na to, aby se lidé k sobě (nebo i ve vztahu cestující-řidič) lépe chovali,“ dodává Drápal. Podobnou kampaň znají Pražané již z pověstné tramvaje Vymlouvačky. Zde komiksy vyobrazují typické situace mezi cestujícími a revizory.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám