metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.
Jiří Skalický
Jiří Skalický | foto: vychodocesi.com

Nový šéf památkářů: Lidem máme pomáhat, ne dělat obtíže

26. září 2012  9:12 Robert Oppelt
Již za měsíc vystřídá kritizovaného Jana Kněžínka v křesle šéfa odboru památkové péče Jiří Skalický. "Určitě mám výhodu v tom, že jsem nevzešel z pražského prostředí, tak nemám tady žádné zavazující kontakty," říká o sobě.

Co bude první věc, kterou ve funkci uděláte?
Na obdobné pozici jsem pracoval ve Středočeském kraji, takže vím, co památková péče obnáší. O čem nemám představu, je otázka personálních zdrojů nebo obsazení toho odboru. První můj úkol je tedy seznámit se s odborem, jak je složen, co má kdo na starosti. To je teď vlastně má příprava před tím, než bych měl na magistrátě nastoupit.

Chcete něco změnit?
Chtěl bych zlepšit to, co se nám povedlo ve středních Čechách, tedy nastavit odbor tak, aby nebyl lidmi vnímán jako někdo, kdo je jenom na obtíž a dělá jim problémy, ale také je schopen pomoci.

Kdo je Skalický

  • Nový šéf památkového odboru magistrátu má bohaté zkušenosti s památkami.
  • Od 1997 do 2003 šéfoval klášteru Plasy.
  • Od 2003 do 2010 řídil odbory kultury a památkové péče Středočeského kraje.
  • Angažuje se v revitalizaci památkového areálu v Kuksu.

Sledoval jste kauzy spojené s vaším předchůdcem, od Karlova mostu po demolici domu na Václavském náměstí?
Nemůžu k těm kauzám moc říct, protože neznám veškeré podhoubí a znám je jen z médií. Mé krédo je řídit se zákonem. Ten sice není moc dobrý a nereflektuje potřeby obyvatel. Ale berme to tak, že jsem šmrncnutý cestovním ruchem a kulturním děním, takže rozhodně nebudu patřit klidem, kteří jsou ortodoxní, co se týče přístupu k památkové péči.

Čím si myslíte, že jste přesvědčil komisi, že vybrala právě vás?
To byste se museli zeptat jich. Určitě mám výhodu vtom, že jsem nevzešel z pražského prostředí, tak nemám tady žádné zavazující kontakty ani cokoliv jiného. Moje minus samozřejmě je, že ačkoliv vím, kolik je tady kulturních památek, tak je neznám dopodrobna. Já tuto funkci nevnímám jako vyloženě odborně památkářskou, ale jako manažerskou.

Až přijdete 1. listopadu do práce, vyžádáte si hned nějakou kauzu?
To určitě ne, ale na druhou stranu chci hned od počátku začít budovat lepší pověst památkového odboru. Samozřejmě budu chtít seznam problematických rozhodnutí nebo kauz, kde věci nejsou jednoznačné.

Anketa

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám