metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Jiří Skalický | foto: vychodocesi.com

Nový šéf památkářů: Lidem máme pomáhat, ne dělat obtíže

  9:12
Již za měsíc vystřídá kritizovaného Jana Kněžínka v křesle šéfa odboru památkové péče Jiří Skalický. "Určitě mám výhodu v tom, že jsem nevzešel z pražského prostředí, tak nemám tady žádné zavazující kontakty," říká o sobě.

Co bude první věc, kterou ve funkci uděláte?
Na obdobné pozici jsem pracoval ve Středočeském kraji, takže vím, co památková péče obnáší. O čem nemám představu, je otázka personálních zdrojů nebo obsazení toho odboru. První můj úkol je tedy seznámit se s odborem, jak je složen, co má kdo na starosti. To je teď vlastně má příprava před tím, než bych měl na magistrátě nastoupit.

Chcete něco změnit?
Chtěl bych zlepšit to, co se nám povedlo ve středních Čechách, tedy nastavit odbor tak, aby nebyl lidmi vnímán jako někdo, kdo je jenom na obtíž a dělá jim problémy, ale také je schopen pomoci.

Kdo je Skalický

  • Nový šéf památkového odboru magistrátu má bohaté zkušenosti s památkami.
  • Od 1997 do 2003 šéfoval klášteru Plasy.
  • Od 2003 do 2010 řídil odbory kultury a památkové péče Středočeského kraje.
  • Angažuje se v revitalizaci památkového areálu v Kuksu.

Sledoval jste kauzy spojené s vaším předchůdcem, od Karlova mostu po demolici domu na Václavském náměstí?
Nemůžu k těm kauzám moc říct, protože neznám veškeré podhoubí a znám je jen z médií. Mé krédo je řídit se zákonem. Ten sice není moc dobrý a nereflektuje potřeby obyvatel. Ale berme to tak, že jsem šmrncnutý cestovním ruchem a kulturním děním, takže rozhodně nebudu patřit klidem, kteří jsou ortodoxní, co se týče přístupu k památkové péči.

Čím si myslíte, že jste přesvědčil komisi, že vybrala právě vás?
To byste se museli zeptat jich. Určitě mám výhodu vtom, že jsem nevzešel z pražského prostředí, tak nemám tady žádné zavazující kontakty ani cokoliv jiného. Moje minus samozřejmě je, že ačkoliv vím, kolik je tady kulturních památek, tak je neznám dopodrobna. Já tuto funkci nevnímám jako vyloženě odborně památkářskou, ale jako manažerskou.

Až přijdete 1. listopadu do práce, vyžádáte si hned nějakou kauzu?
To určitě ne, ale na druhou stranu chci hned od počátku začít budovat lepší pověst památkového odboru. Samozřejmě budu chtít seznam problematických rozhodnutí nebo kauz, kde věci nejsou jednoznačné.

Anketa

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek