metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Úterý, 26. ledna 2021. Svátek má Zora.
Na pražském Václavského náměstí se 18. prosince konala při příležitosti...
Dalších 6 fotografií v galerii
Na pražském Václavského náměstí se 18. prosince konala při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla pietní akce nazvaná Srdce na Hrad. | foto: ČTK

Obří srdce putovalo na Hrad. K pochodu za Václava Havla se připojilo 600 lidí

18. prosince 2015  22:25 Metro.cz, ČTK
Stovky lidí se v pátek zapojilo do pochodu Srdce na Hrad ke čtvrtému výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Lidé nesli z Václavského náměstí ručně vyrobené obří srdce na Pražský hrad, kde podle organizátorů „srdce“ v současnosti chybí.

U sochy svatého Václava se vpodvečer sešlo podle odhadu policie kolem 300 lidí, při pochodu se pak jejich počet rozrostl na 600. Akce se zúčastnil mimo jiné také vědec Ivan Havel, bratr zesnulého prezidenta, nebo spisovatel Petr Placák, který za komunistické totality působil v literárním, ale i hudebním undergroundu.

V horní části Václavského náměstí, kde pochod začínal, zapalovali lidé svíčky, na chodníku z nich sestavili srdce. Mnozí měli povytažené kalhoty jako připomínku Havlova vystoupení na vojenské přehlídce krátce po jeho zvolení do čela státu v revolučních dnech roku 1989. Lidé si také připomínali sametovou revoluci zvoněním klíči.

Z pražského Václavského náměstí vyšel 18. prosince průvod podle odhadu policie asi 300 lidí při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla.

Z pražského Václavského náměstí vyšel 18. prosince průvod podle odhadu policie asi 300 lidí při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla.

Na pražském Václavského náměstí se 18. prosince konala při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla pietní akce nazvaná Srdce na Hrad.

Na pražském Václavského náměstí se 18. prosince konala při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla pietní akce nazvaná Srdce na Hrad.

Akci zorganizoval hudebník Jiří Bareš. Účastníci poslali své příspěvky na výrobu asi dva metry velkého srdce, jehož autorem je akademický malíř Ondřej Kraják. Menší srdce si lidé sami vytvořili.

Účastníci pochodu srdce symbolicky přinesli na Hrad, protože jim prý připadá, že to je to, co tady chybí. Krajákem vytvořené obří srdce ale u Hradu nenechali, protože si to prý současná hlava státu nezaslouží. Až bude podle pořadatelů sedět na Pražském hradě někdo povolanější, tak mu srdce předají. Kolem 20:00 akce skončila zpěvem hymny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někde očkují, jiní čekají. Včeličky umí také radnice

V Praze 2 už se čile očkuje.
vydáno 26. ledna 2021  8:14

V Praze 7 stihli naočkovat většinu seniorů. Na trojce chtějí zvládnout čtyři sta lidí denně.  celý článek

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě.  Zelenečský časopis
vydáno 26. ledna 2021  5:58,  aktualizováno  7:58

„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.   celý článek

Politých počítačů je teď o něco více

Petr Kozák
vydáno 25. ledna 2021  18:32

Děti ho musí mít k výuce a na home office je zapnutý každý den několik hodin. Co ale dělat, když nás počítač zradí? Jedním z řešení je i branický nonstop...  celý článek

Kopačky, dres a test na covid. Pojišťovny ho asi budou platit

ilustrační snímek
vydáno 25. ledna 2021  11:20

„Lóže vpravo dole, prosím potvrzení o testu na covid,“ říká uvaděčka. Jedna z variant, která by mohla platit, pokud by divadla opět začala hrát.  celý článek

Vaše fotky z Prahy