metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Od narození neslyším, zaplaťte mi, přesvědčují podvodníci

  7:15
S příchodem Velikonoc se do ulic měst vrací podvodné sbírky.

Gestikulace připomínající znakovou řeč, papír s žádostí o peníze pro postižené, apel na lidský soucit. To jsou zbraně podvodníků vábících z­ lidí peníze pod falešnou záminkou dobročinné sbírky. Právě takové skupinky hrající si na neslyšící se nyní organizovaně potloukají frekventovanými částmi Prahy. Podle čtenářky deníku Metro Pavly Chalupové tahají podvodníci z lidí peníze v posledních dnech hlavně na Andělu, Staroměstském a­ Malostranském náměstí či­ Karlíně.

Určit provinění v případě falešných sbírek nemusí být jednoznačné.

Zákon o přestupcích říká, že kdo „úmyslně způsobí škodu na cizím majetku krádeží, zpronevěrou, podvodem nebo zničením či poškozením věci z takového majetku nebo se o takové jednání pokusí“. Za tento přestupek může být uložena pokuta do výše 15 tisíc korun, nebo zákaz pobytu.

V případě jiných okolností, například způsobené vyšší škodě, by se mohlo jednat i­ o trestný čin.

„V poslední době se objevují více. Jen za poslední dva týdny jsem je potkala třikrát, kamarádky popisují totéž. Postup je vždy stejný, vybírají peníze na podvodnou sbírku, a když na ně zavoláte policii, málem vás napadnou,“ popisuje nepříjemné zkušenosti Chalupová.

Falešné sbírky pro neslyšící, chudé či tělesně postižené nejsou bohužel v metropoli žádnou novinkou. Pražští strážníci jen od začátku roku řešili zhruba desítku podobných případů. Podle jejich mluvčí Ireny Seifertové mohou podvodníci aktuálně těžit z blížících se Velikonoc. „Nejvíce sbírek bývá v období svátků, ať vánočních, velikonočních, nebo třeba v čase tříkrálovém. V tomto období jsou totiž lidé velmi často v­ rozpoložení, kdy chtějí charitu podporovat a učinit tak něco dobrého,“ popisuje praktiky podvodníků Seifertová.

Mezi ty, kteří falešné sbírky pořádají, patří podle zkušeností strážníků často cizinci, výjimkou však nejsou ani nezletilí a mladiství. Poznat nelegální výběr peněz je přitom poměrně snadné. „Je nutné velice dobře posoudit, komu přispíváte. Legální sbírka podléhá jasně daným pravidlům, k nimž mimo jiné patří povinnost výběrčích ukázat osvědčení od magistrátu a mít zapečetěnou schránku na peníze. Pokud byste se setkali s takovouto podvodnou sbírkovou činností, doporučujeme ihned volat na bezplatnou tísňovou linku 156,“ radí Seifertová.

Dalším oblíbeným způsobem, jak z obyvatel metropole vymámit peníze, je hra na mnichy. Podvodníci oblečení jako vyznavači buddhismu do dlouhých červených hábitů či jen civilního oblečení lákají finanční obnos buďto formou sbírky, či prodeje různých posvěcených předmětů. Jedná se však o ­bezcenné cetky.

S příchodem jara se do ulic vrací také žebráci. Strážníci jejich přestupků řeší rok od roku více a více. Loni v Praze městská policie zaznamenala 5399 přestupků a správních deliktů žebrajících osob. Což je zhruba o šedesát procent více než předloni.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek