metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Od narození neslyším, zaplaťte mi, přesvědčují podvodníci

10. dubna 2017  7:15 Filip Jaroševský Metro.cz
S příchodem Velikonoc se do ulic měst vrací podvodné sbírky.

Gestikulace připomínající znakovou řeč, papír s žádostí o peníze pro postižené, apel na lidský soucit. To jsou zbraně podvodníků vábících z­ lidí peníze pod falešnou záminkou dobročinné sbírky. Právě takové skupinky hrající si na neslyšící se nyní organizovaně potloukají frekventovanými částmi Prahy. Podle čtenářky deníku Metro Pavly Chalupové tahají podvodníci z lidí peníze v posledních dnech hlavně na Andělu, Staroměstském a­ Malostranském náměstí či­ Karlíně.

Určit provinění v případě falešných sbírek nemusí být jednoznačné.

Zákon o přestupcích říká, že kdo „úmyslně způsobí škodu na cizím majetku krádeží, zpronevěrou, podvodem nebo zničením či poškozením věci z takového majetku nebo se o takové jednání pokusí“. Za tento přestupek může být uložena pokuta do výše 15 tisíc korun, nebo zákaz pobytu.

V případě jiných okolností, například způsobené vyšší škodě, by se mohlo jednat i­ o trestný čin.

„V poslední době se objevují více. Jen za poslední dva týdny jsem je potkala třikrát, kamarádky popisují totéž. Postup je vždy stejný, vybírají peníze na podvodnou sbírku, a když na ně zavoláte policii, málem vás napadnou,“ popisuje nepříjemné zkušenosti Chalupová.

Falešné sbírky pro neslyšící, chudé či tělesně postižené nejsou bohužel v metropoli žádnou novinkou. Pražští strážníci jen od začátku roku řešili zhruba desítku podobných případů. Podle jejich mluvčí Ireny Seifertové mohou podvodníci aktuálně těžit z blížících se Velikonoc. „Nejvíce sbírek bývá v období svátků, ať vánočních, velikonočních, nebo třeba v čase tříkrálovém. V tomto období jsou totiž lidé velmi často v­ rozpoložení, kdy chtějí charitu podporovat a učinit tak něco dobrého,“ popisuje praktiky podvodníků Seifertová.

Mezi ty, kteří falešné sbírky pořádají, patří podle zkušeností strážníků často cizinci, výjimkou však nejsou ani nezletilí a mladiství. Poznat nelegální výběr peněz je přitom poměrně snadné. „Je nutné velice dobře posoudit, komu přispíváte. Legální sbírka podléhá jasně daným pravidlům, k nimž mimo jiné patří povinnost výběrčích ukázat osvědčení od magistrátu a mít zapečetěnou schránku na peníze. Pokud byste se setkali s takovouto podvodnou sbírkovou činností, doporučujeme ihned volat na bezplatnou tísňovou linku 156,“ radí Seifertová.

Dalším oblíbeným způsobem, jak z obyvatel metropole vymámit peníze, je hra na mnichy. Podvodníci oblečení jako vyznavači buddhismu do dlouhých červených hábitů či jen civilního oblečení lákají finanční obnos buďto formou sbírky, či prodeje různých posvěcených předmětů. Jedná se však o ­bezcenné cetky.

S příchodem jara se do ulic vrací také žebráci. Strážníci jejich přestupků řeší rok od roku více a více. Loni v Praze městská policie zaznamenala 5399 přestupků a správních deliktů žebrajících osob. Což je zhruba o šedesát procent více než předloni.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám