metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 31 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Držák mobilu
Větší foto
Držák mobilu | foto: Archiv

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

23. července 2019  15:15 Pavel Hrabica Metro.cz
Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý odposlech, nebo sleduje sociální sítě či textové zprávy. Nevěnuje se tak řízení. To je stále běžnější jev, hlavně ve městech. A to nejen v pomalu jedoucích kolonách.

Vedle mobilu v klíně se řidiči chrání před vyfotografováním policií tak, že stále častěji drží mobilní telefon opřený o volant. Hlavně v jeho dolní části, kdy už není vidět ani z bočního pohledu. V poslední době si také pořizují držáky, jimiž lze mobilní telefon připevnit na věnec volantu. Při čelním pohledu tak nemá policie šanci zjistit, že se řidič nevěnuje řízení, ale dívá se do mobilu. Nabídky těchto zařízení, která jsou běžně k dostání na internetu, se pohybují od přibližně pětapadesáti do necelých dvou set korun.

Nevidí na budíky
„Na volant je zakázáno dodatečně montovat zařízení nebo provádět jakékoliv úpravy, které by mohly při ovládání volantu způsobit zachycení za oděv nebo šperky řidiče nebo které by mohly při nárazu na volant způsobit závažné poranění řidiče,“ vysvětluje Magdalena Vlčková, policejní mluvčí Královéhradeckého kraje. Mluvčí severomoravské policie Pavla Jiroušková k tomu doplňuje, že takto upevněný mobil brání ve správné funkci airbagu a zabraňuje řidiči v pohledu na přístrojovou desku. „Řidič může dostat na místě pokutu dva tisíce korun,“ říká Jiroušková. V krajním případě může takový mobil i zabíjet.

„Použitím držáku nemá řidič možnost kontroly nad rychlostí vozidla a dalšími provozními informacemi,“ komentuje zařízení Jiří Polomis z BESIPu. Řidič podle něho nemá šanci se plně věnovat řízení, což je v rozporu s pátým paragrafem zákona o provozu na pozemních komunikacích. „V krizové situaci může takto umístěný držák s telefonem znatelně omezit ovládání vozidla a způsobit dopravní nehodu,“ říká Polomis.

Horší než panák vodky

0,8

Tolik promile alkoholu v krvi odpovídá podle BESIPu situaci, když řidič při jízdě telefonuje. To představuje přibližně pět panáků tvrdého alkoholu vypitých na lačno.

Telefonoval a umřel
Policie se stále víc zaměřuje na řidiče s mobilními telefony. Mluvčí severomoravské policie Jiroušková uvedla, že v loňském roce tady řešili téměř sedm tisíc přestupků. Letos do července jich bylo už skoro osm tisíc. Nescházejí ani tragické následky. „Loni se u Ostravy zabil řidič kamionu. Za jízdy prokazatelně telefonoval a narazil do zadní části odtahového vozidla,“ říká policejní mluvčí.

Policie zahrnuje havárky kvůli mobilu do kolonky „nedostatečné věnování se jízdě“. Přibývá jich. „Loni jich bylo 1189, letos už 1314,“ řekla deníku Metro královéhradecká mluvčí Vlčková. Zkušenosti s mobily evidují i strážci zákona v Plzeňském kraji. „Policisté během výkonu služby za první pololetí tohoto roku řešili celkem 897 případů, kdy řidiči drželi hovorová zařízení během jízdy,“ řekla deníku Metro mluvčí kraje Pavla Burešová. Na pokutách tady zaplatili řidiči v tomto kraji 332 900 korun.

V budoucnosti by mohl hříšník přijít až o čtyři body (nyní jen dva) a ve správním řízení dostat pokutu až deset tisíc korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám