metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Na odtáhnutých autech se prý nedá vydělat. | foto: Metro.cz

Odtahy aut zdražily. Praha na nich ale stejně nevydělá

  12:26,  aktualizováno  14:38
Správa služeb chce místo smluvních firem zajišťovat odtahy vlastními auty. Prý tím ušetří. Chce na ně vypsat tendr za desítky milionů.

Ročně se v metropoli odtáhne na 40 tisíc špatně parkujících aut. Zatímco do letošního března by při takovém množství Správa služeb teoreticky inkasovala 52 milionů, dnes už by to bylo 76 milionů. Od 1. dubna se totiž cena za úplný odtah zvýšil z třinácti set korun na tisíc devět set. Do městské kasy ale přesto víc prostředků nepřiteče. Odtahy totiž byly ztrátové.

Odtahy jsou nutné zlo, nelze na tom vydělávat, říká radní

Teď už Praha nemusí na odtahy doplácet. Do března to přitom bylo kolem šesti stovek za každý vůz. "Je to otázka nákladů a teď jsme vyrovnáni. Praha na odtahy historicky doplácela," říká pražský radní Lukáš Manhart. Možná že město doplácelo i proto, že smluvní společnost, kterou si Správa služeb najímá, za každý provedený odtah inkasuje 1076 korun. Městská organizace, která má 11 vlastních odtahových vozů, chce ušetřit tím, že si bude do budoucna zajišťovat odtahy sama. Vypisuje proto novou zakázku (dříve vypsaný tendr kvůli stížnosti jednoho z uchazečů zrušil antimonopolní úřad) za 50 milionů. Za ně by se mělo nakoupit 16 až 20 odtahových aut.

"Předpokládané úspory se mohou pohybovat kolem deseti procent. Cílem je zajišťování odtahové služby na území hlavního města Prahy vlastními prostředky a minimalizovat tak účast soukromých subjektů na této činnosti," sdělila Iva Vobořilová ze Správy služeb. Ani pak ale podle Lukáše Manharta nebudou odtahy pro město výdělečnou činností. "Nemůžeme na tom vydělávat, odtahy jsou nutné zlo spojené s tím, že někdo špatně parkuje," říká radní Manhart.

Kolik za to

Zdražení odtahů od letošního dubna město obhajovalo tím, že cena byla stejná od roku 2001, přičemž náklady neustále rostly.

  • Za úplný odtah se platí 1900 korun (dříve 1300 Kč), za neúplný 1250 korun, což je o čtyři sta korun více.
  • Na 150 korun vyšel 1. den na zachýtném parkovišti, každý další den pak vyšel na 200 Kč. Od dubna se za 1. až 3. den platí 250 korun, každý další den pak vyjde na 400 korun.
  • Zpětný odtah, tedy navrácení auta na místo, pak vyjde včetně parkovného na 3800 korun (dříve 2600 Kč).

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek