metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Šlechtova restaurace | foto: Wikimedia Commons

Opravě Šlechtovy restaurace bude předcházet průzkum. Rekonstrukce začne příští rok

  9:27
Praha zaplatí 2,3 milionu korun za průzkumné práce týkající se plánované rekonstrukce zchátralé Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Smlouvu s firmou Satra schválila rada města. Na začátku měsíce město rozhodlo o přepracování nákladného projektu. Architekti za něj dostanou 2,4 milionu korun. Samotná oprava památkově chráněné budovy by mohla začít příští rok. Náklady budou mezi 100 až 120 miliony korun.

Historická restaurace chátrá už desítky let. Její oprava byla v minulosti opakovaně odložena. Památkáři stav budovy dlouhodobě označují za neutěšený. Poslední výběrové řízení na rekonstrukci zrušilo hlavní město, které je správcem památky, loni. Projekt byl podle náměstka Václava Novotného příliš nákladný, počítalo se s opravou za čtvrt miliardy.

Oprava se zlevní zhruba na polovinu

Architekti dostali za úkol předražený projekt zjednodušit. Ubude nákladných schodišť, výtahů i nadbytečného sociálního zařízení. Oprava se tak zlevní zhruba na polovinu. Projektanti nyní mají zajistit průzkumné práce pro zpracování projektové dokumentace a podklady pro stavební povolení.

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století. V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila ji také povodeň v roce 2002.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek