metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.

Větší foto
Tlačítko dveří v tramvaji | foto: MAFRA

Otevřou se? V MHD jsou někdy tlačítka zbytečná

  5:55
Knoflíky na dveřích mačkají cestující často vícekrát, než musejí.

Všední úkon hodný cvičené opice. Tak by se dala podle čtenáře deníku Metro Marka Mahdala popsat jednoduchost používání tlačítek pro otevírání dveří v pražské hromadné dopravě. Mnoho cestujících však nemá ani po letech ježdění metrem, autobusy či tramvajemi jasno, kdy a za jakých okolností knoflíky u dveří zmáčknout.

„Taková naprosto jednoduchá věc, a stejně většina lidí nepřemýšlí a zmáčkne tlačítko třeba třikrát nebo i když jej zmáčkl někdo před nimi,“ stěžuje si na Facebooku deníku Metro čtenář Daniel Síťař.

Nejjednodušeji se dá cestujícím poradit v případě metra. Dveře se tu totiž ve vagonech otevřou vždy, pokud tlačítko nesvítí. Když naopak kulatý knoflík s šipkami svítí, je nutné ho pro otevření zmáčknout. Po stlačení se rozbliká a dveře se ve stanici otevřou.

Knoflíkoví vtipálci

Na Facebooku Metra se strhla čtenářská lavina sarkasmu.

  • Kateřina Poncarová: Čím víckrát zmáčknu, tím rychleji se dveře otevřou.
  • Michal Beránek: Na otevírání se najdou vždy sluhové.
  • Ondřej Kňava: Čím silněji stlačím, tím rychleji z tramvaje vypadne bagr.

„Najdou se však i tací, kteří mačkají tlačítko během otevírání dveří. Asi pomalé reflexy,“ vtipkuje na adresu některých spolucestujících čtenářka Věra Lilith Klejzarová.

Zajímavostí také je, že u prvních a posledních dveří vlakové podzemní soupravy jsou tlačítka na dveřích zbytečná. Dveře se totiž otevírají automaticky mimo jiné kvůli dobíhajícím cestujícím, a také maminkám s kočárky nebo invalidům. „Kdyby si lidé více všímali svého okolí, pak by to věděli všichni,“ míní na Facebooku Metra Petr Stirlingite Brdičko.

U tramvají je systém otevírání malinko složitější. Pokud knoflík na sloupku u dveří nesvítí, je třeba jej pro otevření zmáčknout. Když však tlačítko svítí, dveře se otevřou bez mačkání. Tlačítko otevření dveří také slouží pro zastavení v zastávkách na znamení. „Jednou jsem viděl ženu, co zmáčkla tlačítko nouze, místo dveří,“ potvrzuje zmatenost některých cestujících Dominik Sýkora.

U autobusů je to v metropoli podobné jako u tramvají. Když při příjezdu na zastávku tlačítko dveří svítí, dveře se automaticky otevřou. Pokud však kulatý knoflík se zelenými šipkami nesvítí vůbec, cestující musí dát řidiči vědět, že chce vystupovat.

„Dveřní tlačítko je propojené s tlačítkem Stop. Je jedno, které zmáčkneš a zda je zastávka na znamení. Jen stůj u dveří, u kterých jsi ho zmáčkl,“ dodává Sýkora.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy