metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Parkovné by se platilo mobilem, platební kartou nebo lístkem z trafiky, navrhuje Trojkoalice

  13:36
Trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostů chce parkování v celé Praze upravit vyhláškou. Navrhuje systém podobný Vídni, kde je celé město jedna zóna a cena a povolená doba parkování se liší podle uživatele. Parkovné by se platilo mobilem, platební kartou nebo lístkem z trafiky. Je proti rozšiřování modrých zón a novým parkovacím automatům za 940 milionů, kterou plánuje magistrát.

"Systém bude stát třeba desetinu toho, s čím ta zakázka počítá," tvrdí kandidát Trojkoalice na primátora Petr Štěpánek (SZ). Zakázky na dodavatele systému správy zón placeného stání za 893,3 milionů korun a centrální informační systém zón placeného stání za 46,5 milionu korun zahrnují vytvoření dohledového centra, potřebného softwaru, instalaci 1090 parkovacích automatů v pěti etapách, souvisejícího dopravního značení, správu a údržbu celého systému.

V některých zónách budou moci zaparkovat i přespolní

"Systém modrých zón měl logiku jako pilotní projekt, když nešlo vymezit placená stání od ostatních," domnívá se Štěpánek. Podle něj stál roční provoz zpočátku 30 milionů, v současné době už ale město platí dvojnásobek. Podle něj je navíc odhadovaná celková cena zakázky přemrštěná. Reálná cena ale vzejde až z nabídek, které TSK na vypsané veřejné zakázky dostane. Firmy je mají podávat do 9. a 16. října. Termín Trojkoalice také kritizuje, protože vítěze tendru může vybrat ještě končící rada hlavního města.

V novém systému Praha rozdělí zóny na menší a lidé si budou moci vybrat, zda si koupí parkovací karty pro celou městskou část, nebo levnější jen pro okolí svého bydliště. V některých modrých zónách budou moci zaparkovat i přespolní řidiči. Nyní v modrých zónách mohou zastavit pouze rezidenti či ostatní držitelé parkovacích karet. O víkendech se bude v zónách parkovat volně. První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu Vltavy. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. Nově by měly být pravděpodobně v celé oblasti uvnitř městského okruhu, přesně území ještě vymezeno není.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy