metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 22 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.
Petr Pilát
Větší foto
Petr Pilát | foto: Petrpilat.cz

Petr Pilát: Po návratu jsem měl skoro slzy v očích

2. září 2015  14:52 Pavel Urban Metro.cz
Špičkový český freestyle motokrosař Petr Pilát chce odlákat děti od počítačů a přivést je ke sportu. I když mu je jen čtyřiadvacet let, předává zkušenosti mladým i na svých kempech. A další bude chtít nalákat v sobotu v areálu Hamr Braník při festivalu Sporťáček.

Sporťáček

Pátý ročník oblíbeného náborového festivalu se v Praze koná v sobotu 5. září.

  • Letos se Sporťáček rozrostl do pěti českých měst a celkem se na něm představí 370 klubů a svazů.
  • Vstupné na akci je pro děti zdarma. Dospělí můžou zaplatit 100 korun (na místě 150), nebo se bezplatně registrovat do spolku Festival Sporťáček, čímž získají volný vstup na všechny jeho akce a navíc pojištění pro dítě.
  • Návštěvníci mohou také pomocí speciálních nálepek volit sport roku.
  • Letos se v Praze nově představí například Billball (živý kulečník), novinkou bude také umělý led.

Na akci Sporťáček, kde si děti vybírají sport, jste už poněkolikáté. Co vás na tom tolik láká?
Srdcem jsem velký sportovec. Vzhledem k tomu, že vidím, jaká je doba, že nejoblíbenější zábavou je počítač a mobil, tak bych to chtěl trochu změnit. Já jsem začal dělat freestyle motokros ve dvanácti letech. Tenkrát nás bylo v Čechách asi deset a dneska nás je v podstatě stejně. Je na čase s tím něco udělat.

Před několika dny jste spustil i vlastní FMX Junior Academy. Jaký byl první kemp a co chystáte dál?
Spousta rodičů mi psala, že má zájem přihlásit své dítě, a ptali se kam. Jenže u nás nic takového neexistovalo. Tak jsme připravili projekt s tím, že budeme dělat tréninkové kempy a budeme se dětem věnovat. To znamená kondiční trénink, posilování a tak dále. K našemu sportu se hodí trampolína, tak tu už jsem také pořídil.

Jak často se budou podobné kempy konat?

Příští rok bych chtěl udělat každý měsíc tréninkový kemp a pak individuální tréninky. Za rok třeba budou jen čtyři kempy, kde budou všichni a pak individuálně. Po psychické stránce mi už třetím rokem velmi pomáhá Daniel Landa, tak jsem se už dohodl i s ním, že na těch velkých kempech bude také.

Budete na to mít čas?
Ten sport se stal mojí prací. Je mi čtyřiadvacet a moje představa je, že tenhle sport budu dělat tak do dvaatřiceti let. Rád bych měl v té době něco připraveného, s čím pokračovat. Takže nevidím důvod, proč to nerozjet už teď. Ale uvidíme, jak to půjde. Ale budu tam mít spolupracovníky, sám bych to určitě nezvládl. Velmi mi s tím pomáhá také Automotoklub ČR.

V březnu jste měl ošklivý úraz, ale už v červnu jste vyhrál mistrovství Evropy. Jak jste se dal dohromady?
Ani nevím, jakým zázrakem se to tak rychle povedlo. Ten den před pádem jsem se naučil nový vlastní skok, který dělám na světě jen já. Ty ošklivé chvilky z nemocnice se na mistrovství vyměnily za radostné. Bylo to neskutečné. I kolegové mě podporovali. Když jsem se vrátil na závody, měl jsem skoro slzy v očích.

Myslíte na to ještě při tréninku nebo při závodě?

Po tom pádu jsem zjistil, proč se to stalo. Byla to jen moje vina, kdy jsem se stoprocentně nekoncentroval. Ten den jsem se naučil ten nový skok a hlavou jsem už byl možná na stupních vítězů. A spadl jsem právě při věci, u které jsem si říkal, že to je v pohodě, že to znám. Jediná věc po takových pádech, když to dobře dopadne, by měla být velká škola. Vzít si z toho ponaučení. Je třeba se pořád soustředit a nic nepodcenit.

Co vás čeká na podzim?
Pokračuje sezona mistrovství světa, kde jsem ale kvůli zranění ztratil asi šest závodů, takže jsem v pořadí asi čtrnáctý. Ale pořád zbývá pět šest závodů, takže se moc těším. Budu se snažit odvést co nejlepší výkony. Teď zase trénuji nějaké nové triky, moc mě to baví.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám