metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena
Parkování (ilustrační foto) | foto: SXC

Placené parkovací zóny podle magistrátní vize chce Praha zavést už na jaře

  14:17
Nový systém zón placeného stání by v Praze mohl začít platit ve druhém čtvrtletí příštího roku. Magistrát chce mít nejpozději do Vánoc hotovu novou koncepci, jak parkování v Praze řešit. "Jednou z novinek by mohlo být omezení parkovací karty na okolí bydliště držitele, nebo rozšíření smíšených zón," uvedl náměstek primátora Jiří Nouza.

Na řešení systému parkovacích zón letos v květnu pražská rada jmenovala komisi, která se zabývá rozšířením parkovacích zón, a právě ona by měla navrhnout další postup. "Na novém systému pracujeme, mou ambicí je, aby byl návrh fungování do Vánoc hotov a nejpozději v druhém čtvrtletí příštího roku bychom vybrali tři oblasti, kde bychom systém spustili v pilotní verzi," uvedl Nouza.

Ochrana rezidentů je priorita

Historie zón

  • První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu.
  • Postupně se rozšířily i do Prahy 2, 3, 7 a 16, uvažovala o nich Praha 11 a u stanic metra je chtěla Praha 4.
  • Cílem je zamezit vjezdu aut do centra města a ekonomicky regulovat pohyb vozidel.
  • Lidé s trvalým bydlištěm v městské části si můžou pořídit za 700 korun roční parkovací kartu.

Nyní podle Nouzy existuje několik námětů, které by mohly být do nové koncepce zapracovány. První je ochrana rezidentů. Ta by se ale mohla změnit tak, že by parkovací karta vydaná například v Podskalí v Praze 2 platila jen v okolí bydliště toho kterého řidiče, ale už ne kupříkladu na Vinohradech. "Ochrana rezidentů je priorita, ale můj názor je, že by karty neměly platit na celé území městské části, ale například do vzdálenosti zhruba 500 metrů. To je ale můj osobní názor, záleží na dalších jednáních," řekl.

Druhou novinkou by mohlo být rozšíření míst, kde se přes den modré zóny stanou takzvanými smíšenými zónami. To znamená, že by v nich v průběhu dne za poplatek mohli zaparkovat také ostatní řidiči. Podle Nouzy by takový systém mohl fungovat například od 8 do 16 hodin. V novém systému modrých zón bude pamatováno rovněž na místa určená pro sdílení aut, takzvaný car sharing. Zároveň bude prý muset dojít ke změně rozsahu. V Praze je totiž v modrých zónách 35 tisíc míst, ala parkovacích karet do nich je vydáno zhruba 45 tisíc. "Rozhodně to ale neznamená, že budeme současný systém rušit a budovat nový, změny budou vycházet ze zavedeného systému," řekl Nouza.

Radnice Prahy 5 a 8 chystají vlastní zóny

Dosud není vyřešen rozsah, kam by měl nový systém zón placeného státní sahat. V současné době platí zóny pouze v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. Nově by měly být pravděpodobně v oblasti uvnitř městského okruhu. "Počítám ale s tím, že některé městské části je budou chtít i do oblasti za okruh, zejména u stanic metra," řekl Nouza. To by se mohlo týkat mimo jiné Prahy 4 či 11.

Radnice Prahy 5 a 8 chystají svůj vlastní systém parkovacích zón. Ty by měly podle Nouzy ve chvíli zprovoznění celopražského systému skončit a v daných městských částech začne fungovat "magistrátní" systém.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek